Stanisław Horno-Popławski (1902-1997) w 120 rocznicę urodzin i Hornianki

Stanisław Horno-Popławski (1902-1997) w 120. rocznicę urodzin i Hornianki

 

Dofinansowano ze środków finansowych pochodzących z budżetu
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ramach programu własnego
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022”

Nazwa zadania: „Stanisław Horno-Popławski (1902-1997) w 120. rocznicę urodzin i Hornianki”

Wartość dofinansowania
73 650,00 zł

Całkowity koszt inwestycji
82 350,00 zł

 

– – – – –

 

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie realizuje projekt „STANISŁAW HORNO-POPŁAWSKI (1902-1997) w 120 rocznicę urodzin i Hornianki” dofinansowany przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w ramach programu  „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2022”.

W najbliższych miesiącach pejzaż nadmorski w Sopocie wzbogacony zostanie o trzy rzeźby współczesne – samego mistrza prof. Stanisława Horno-Popławskiego oraz jego uznanych dyplomantek: prof. Janiny Stefanowicz-Schmidt i prof. Hanny Brzuszkiewicz.

Zespół rzeźb, postawionych i zaaranżowanych w przestrzeni parkowej Sopotu, Alei im. Horno-Popławskiego, w znaczący sposób podniesie jakość estetyczną przestrzeni publicznej miasta. Projekt zapewnia spójność kreowania i popularyzowania wiedzy o rzeźbie współczesnej, jako istotnego czynnika kulturotwórczego.

Projekt stanowi kontynuację pomysłu na rozmieszczenie w przestrzeni Sopotu rzeźb autorstwa twórców wykształconych w pracowni Horno-Popławskiego, dzięki któremu w 2021 roku na Skwerze Miłosza w Sopocie stanęły 2 rzeźby Ewy Beyer-Formeli. Projekt stanowi ponadto ukłon w stronę sztuki kobiet, rzeźbiarek, wybitnych przedstawicielek swojej dziedziny.

Ideą projektu jest uhonorowanie Stanisława Horno-Popławskiego oraz wybranych, uznanych artystek, jego uczennic. Aranżacja przypomni silne osobowości rzeźby współczesnej, których poetyckie i subtelne, niezwykle oryginalne rzeźby poszerzą zbiory Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Projekt ma inspirować do rozwijania pozytywnych więzi międzyludzkich, w syntetyczny i symboliczny sposób upamiętni życie i twórczość Horno-Popławskiego „poety rzeźby współczesnej”, którego sztuka pozwala rozwijać się u odbiorców „gwiazdom pokoju, miłości i poezji”. Projekt sygnalizuje także rangę sztuki artystek wykształconych w jego pracowni i ma charakter otwarty na przyszłe dopełnienia.

 

Informacje o twórcach

 

Lokalizacja rzeźb na planie Sopotu

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST