Letnie Warsztaty Artystyczne w PGS. Zapisz swoje dziecko!

Warsztaty letnie w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat do udziału w Letnich Warsztatach Artystycznych. Zajęcia odbywać się będą w dwóch turnusach:

  • TURNUS I: 5 – 9 lipca
  • TURNUS II: 12 – 16 lipca
  • od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00 – 13:00

Program zajęć obejmuje krótkie wprowadzenie w zagadnienie artystyczne będące wątkiem przewodnim danego dnia, oprowadzanie po aktualnie prezentowanej wystawie oraz warsztat plastyczny. Nie zabraknie też zabaw, konkursów i innych atrakcji, których tematem będzie sztuka współczesna.

Na zgłoszenia czekamy do 2 lipca lub do wyczerpania liczby miejsc.

  • Zapisy: Maja Murawska, mail: edukacja@pgs.pl   tel. 58 551 06 21 wew. 116
  • Koszt: 70 zł/tydzień, 130 zł/dwa tygodnie
  • Termin: 5-9 lipca, 12-16 lipca
  • Limit uczestników: 12 osób

Koszt zajęć nie obejmuje wyżywienia!

Informujemy, że w tegorocznej edycji letnich warsztatów w PGS  nie ma możliwości zapisania dziecka na pojedyncze zajęcia, a jedynie z góry na cały tydzień. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
.
.

HARMONOGRAM LWA 2021

Tydzień 1: Sztuka inspiruje

05.07.2021 Ugniatamy, lepimy, suszymy …

Nie boisz się ciężkiej pracy i odrobiny brudu na rękach? Mamy nadzieję, że nie! Zwłaszcza, że efekty będą oszałamiające. Na zajęciach zmierzymy się z techniką lepienia i rzeźbienia w glinie. Wspólnie poszukamy inspiracji w naturze i stworzymy niepowtarzalne rzeźby.

06.07.2021 Układamy, naświetlamy, fotografujemy …

Jesteście gotowi na coś całkowicie oldschoolowego? Co powiecie na fotografię bez użycia aparatu? Niemożliwe? A jednak! Dzięki jednej z naszych aktualnych wystaw dowiemy się jak ważna była niegdyś fotografia i jakich narzędzi wymagała. My jednak zmierzymy się z wyzwaniem stworzenia własnych odbitek w XIX-wiecznej technice cyjanotypii, bez użycia aparatu fotograficznego!

07.07.2021 Wycinamy, układamy, wywieszamy …

Popkultura jest nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości – reklamy, neony, hasła i plakaty – kuszą nas na każdym kroku kolorem i mocnymi hasłami. Ale gdzie należy szukać początków syntezy popkultury i sztuk plastycznych? Na to pytanie odpowiemy odwiedzając jedną z aktualnych wystaw PGS. Wykonany także prace plastyczne inspirowane dziełami Roya Lichtensteina.  

08.07.2021 Zasypujemy, przesypujemy, układamy …

Czy zapis wydarzenia na video też może być dziełem sztuki? To pytanie będzie punktem wyjścia naszych kolejnych warsztatów w ramach letnich półkolonii. Poznamy dzieła z nurtu tzw. land art’u, a następnie stworzymy własne kompozycje z użyciem kolorowego piasku. Nasze działania zarejestrujemy na filmie, jak prawdziwi artyści współcześni!

09.07.2021 Odbijamy, komponujemy, malujemy …

Czy wiesz, że odbitka może być oryginalna i niepowtarzalna? Wystarczy tylko kilka elementów – kawałek tektury, sznurek, folia i kalka biurowa… ach ta kalka! Taka niepozorna, czarna, brudząca dłonie, a jednocześnie oferująca tyle możliwości. Dzięki niej nasze kompozycje przeistoczą się w unikatowe prace graficzne.

Tydzień 2: Rozkładamy Kolekcję PGS na czynniki pierwsze

12.07.2021 Dlaczego ten obraz tak wygląda?

Kropka, linia, plama, faktura, kompozycja i perspektywa – nowy tydzień warsztatów zaczynamy od poznania plastycznego abecadła. Ale nauka nie wyklucza dobrej zabawy! Nauczymy się tworzyć podstawowe rodzaje kompozycji malarskich. Inspiracją do stworzenia naszych obrazów będą prace z kolekcji PGS.

13.07.2021 Czym jest exlibris?

Jesteście molami książkowymi? Bo my zdecydowanie tak! A każdą książkę warto oznaczyć unikatowym, jedynym w swoim rodzaju Exlibrisem! W czasie warsztatów wykonamy własne stemple z naszymi imionami w technice piankorytu lub linorytu. Pomysłów dostarczą nam oryginalne exlibrisy Ryszarda Stryjca, znajdujące się w zbiorach naszej galerii.

14.07.2021 Ubieramy się w sztukę!

O tak, oryginalne ubrania to jest to, co lubimy najbardziej! Nawet zwykły t-shirt może mieć wielką moc wyrazu. Zwłaszcza jeśli wykonamy je własnoręcznie, a inspiracją do działania będą dzieła z naszej kolekcji. Przygotujcie się na eksplozję kolorów!

15.07.2021 Obrazy znad morza

Za oknem błękit morza, statki na horyzoncie i przechadzający się niespiesznie turyści. Tak, właśnie to widzimy z naszej sali edukacyjnej! Czy wakacyjny nastrój może być zachętą do powstania letnich, morskich pejzaży? Na pewno tak. Zwłaszcza, że z magazynów wyciągniemy dla Was obraz, który stanie się doskonałą inspiracją każdego młodego malarza. Rozkładamy sztalugi, bierzemy pędzle i palety w dłonie i ruszamy!

16.07.2021 Wszystkie kolory abstrakcji

Prace abstrakcyjne są istotną częścią kolekcji Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Wykonywane przez artystów w różnych technikach malarskich – każda z nich jest inna, wyjątkowa i oryginalna. Staną się inspiracją dla naszych poszukiwań artystycznych. Nie lubimy się ograniczać, wykonamy abstrakcje na kilka sposobów.

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST