Festiwal Fotografii "W Ramach Sopotu" 2016/2017

Galeria Zdjęć

Sopocka podróż w głąb świata fotografii już od 14 grudnia.

8 rezydentów, liczne wystawy w przestrzeni Sopotu, spotkania autorskie oraz warsztaty z artystami. 14 grudnia ruszy druga edycja festiwalu „W ramach Sopotu”.

Głównym punktem programu festiwalu jest wystawa główna złożona z prac, które powstały w ramach tegorocznych rezydencji artystycznych w Sopocie. Podczas procesu tworzenia autorzy posiadali pełną wolność artystyczną zarówno w doborze tematów, jak i środków do realizacji. Jedynym wspólnym mianownikiem jest miejsce akcji Sopot.

„W świat ingerencji w sopocką architekturę, urbanistyczną konfabulację i rozliczenie z przeszłością zabierze nas duet Jacek Kołodziejski/Anna Łoskiewicz Zakrzewska. Nieuświadomioną nieobecność pasażerów podmiejskiej kolei skm uchwycił z kolei na sopockim dworcu Jacek Piotrowski. Prace Magdy Wuensche i Agnieszki Samsel prezentują więź pierwotną człowieka z naturą, którą w dzisiejszych czasach odbiera nam cywilizacja. Humanistyczne portrety koni stworzyli Zosia Zija i Jacek Pióro. Natomiast Wojtek Wieteska prezentuje fotografie będące reportażowym zapisem, osobistym haiku jego pobytu w Sopocie. Estetyzująca forma większej pracy zestawiona jest z echem wspomnień wydeptanych kroków na molo, dokumentowanych niedbale telefonem komórkowym” – podsumowuje Tomasz Bergmann, dyrektor artystyczny Festiwalu.

„W ramach Sopotu” to również spotkania autorskie z rezydentami Festiwalu: Jackiem Kołodziejskim, Zosią Ziją i Jackiem Pióro, Jackiem Piotrowskim, Magdą Wuensche i Agnieszką Samsel oraz Wojtkiem Wieteską.

Festiwal odbywa się nie tylko w Państwowej Galerii Sztuki, ale całe miasto Sopot jest miejscem ekspozycji fotografii na najwyższym poziomie.

„Prace artystów będzie można podziwiać także w Sopot Centrum, Hotelu Molo, klubie Sfinks czy klubogalerii Dwie Zmiany, która jest naszym klubem Festiwalowym. Wyjątkowym wydarzeniem będzie „Muza czasu dorastania” – slideshow Jacka Piotrowskiego z improwizowanym koncertem Dick4Dick ” – dodaje Patrycja Tuchanowska-Ruszkiewicz, koordynator Festiwalu.

Uczestnicy festiwalu mają też możliwość udziału w warsztatach z wybranymi fotografikami, poruszającymi aspekty portretu, pracy w studio z modelem oraz idei artystycznych, czyli oryginalnego pomysłu na zdjęcia. Zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują zapisy na http://wramachsopotu.pl/spotkania/

Wymiernym efektem festiwalu „W ramach Sopotu” są nie tylko wystawy, ale także awangardowy album-notes, z pracami rezydentów tegorocznej edycji. Publikacja będzie dostępna w Państwowej Galerii Sztuki podczas wernisażu inauguracyjnego 16 grudnia. Po festiwalu można będzie ją wygrać w konkursach prowadzonych na facebooku.

Więcej informacji o festiwalu oraz pełny program wydarzenia dostępne są na stronie: www.wramachsopotu.pl.

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/wramachsopotu.  

Harmonogram wystaw:

16.12 - Jacek Piotrowski Slideshow & Dick4Dick Muza Czasu Dorastania | Sfinks700
16.12 – 18.12 - Tomasz Wysocki – Beginnings | Sopot Centrum Poziom +1
16.12 – 18.12 – Paweł Bogumił - InHuman | Sopot Centrum Poziom +1
16.12 – 18.12 – Wojtek Wieteska - Works/Fotografie | Sopot Centrum Poziom +1
16.12 – 30.12 - Deauville’s Stories, Tomek Bergmann | Dwie Zmiany
16.12 – 05.01 – Sopocka Szkoła Fotografii After (WFH) | Hotel Molo
16.12 – 08.01 - Wystawa Główna - Kołodziejski/Łoskowicz-Zakrzewska, Piotrowski, Wuensche/Samsel, Wieteska, Zija/Pióro | Państwowa Galeria Sztuki (wernisaż 16 grudnia o godz. 18:00)
16.12 – 08.01 – Radek Polak – Jestem bratem swojego ojca | Państwowa Galeria Sztuki (wernisaż 16 grudnia o godz. 18:00)

Program spotkań autorskich:

14.12, 20:00 – Spotkanie autorskie z Jackiem Kołodziejskim, Państwowa Galeria Sztuki
15.12, 19:30 – Spotkanie z Zosią Zija i Jackiem Pióro, Teatr BOTO
17.12, 16:00 – Spotkanie z Jackiem Piotrowskim, Spatif
17.12, 19:00 – Spotkanie z Magdą Wuensche i Agnieszką Samsel, Dwie Zmiany
18.12, 17:00 – Spotkanie z Wojtkiem Wieteską, Sopoteka