Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Jan Matejko”

Jan Matejko - oprowadznie kuratorskie

3 sierpnia o godz. 13:00 Bogusław Deptuła oprowadzi nas po Wystawie „Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych”

Ekspozycja jest czynna do 6 października 2019

Kurator: Igor Chomyn

Współkurator: Bogusław Deptuła

„Matejko o wielu obliczach”

Matejko to oczywiście malarz naszej historii, którą oglądamy głównie jego oczami, dopasowując nasze wyobrażenia do tych stworzonych przez niego.

Wielkie sceny historyczne jego autorstwa zdobią najważniejsze muzealne kolekcje naszego kraju i bardzo rzadko opuszczają swoje miejsca. Matejko to wielkie dzieła, wielka spuścizna, różnorodna i często zaskakująca. Patrząc na jego poważne obrazy, zapominamy, że miał on spore poczucie humoru, ujawniające się w drobnych szkicach i zapiskach, z których istnienia szeroka publiczność nie zawsze zdaje sobie sprawę. Te i wiele innych aspektów twórczości Matejki ujawnia prezentowany w Sopocie lwowski zbiór. (…)

Lwowska kolekcja jest niezwykle różnorodna, ujawnia wiele technicznych aspektów twórczych poszukiwań Matejki. Zarazem szczęśliwie udało się ten zbiór wzbogacić o dzieła z Muzeum Narodowego w Warszawie, oraz z prywatnej kolekcji. Za to wypożyczenie należy serdecznie podziękować, bowiem w każdym dziele objawia się talent i różnorodność poszukiwań krakowskiego malarza. Każdy nowo odkryty obraz powiększa stan naszej wiedzy.

/Bogusław Deptuła/

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST