Monika Drożyńska „Moment dla Ciebie”

Moment dla Ciebie

Od niedzieli 28 lipca do wtorku 30 lipca, w godz. 16:00-19:00 i w środę 31 lipca, w godz. 13:00-16:00, zapraszamy na:

nail bar ● Moment dla Ciebie — Monika Drożyńska

Monika Drożyńska, artystka i aktywistka znana z zaangażowanych, kolaboratywnych inicjatyw takich jak — Szkoła haftu dla pań i panów Złote Rączki, pojawi się w Sopocie pod hasłem Moment dla Ciebie. Specjalnie z myślą o BODY WORKS Drożyńska przygotuje funkcjonujący w przestrzeni wystawy kilka dni, inspirowany osobistym wątkiem salon pielęgnacji dłoni. Artystka tuż po swoim dyplomie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zdecydowała się na wyjazd do Filadelfii w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbyła szereg szkoleń w zakresie pielęgnacji dłoni. Jej podróż zbiegła się w czasie z referendum dotyczącym wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wizyta w salonie paznokcia Moment dla Ciebie będzie okazją do zrobienia sobie manicure, zmiany koloru lakieru, masażu dłoni i rozmowy o emigracji zarobkowej przed i po akcesji Polski do UE. Działanie w przestrzeni wystawy jest nawiązaniem do pracy 'Moment’ (2010), odmierzającej minutę klepsydry wypełnionej przez artystkę gromadzonymi przez rok opiłkami paznokci. 

Monika Drożyńska — artystka, projektantka i inicjatorka projektów realizowanych kolaboratywnie i prezentowanych w przestrzeni miejskiej m.in. 'Punkt’ (2004–2010), 'Uszyj dom kultury’ (2008–2009), 'Haft miejski’ (2010–2011). Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych w wielu instytucjach sztuki m.in. BOZAR Centre for Fine Arts w Brukseli, CSW Zamek Ujazdowski, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, CSW Kronika w Bytomiu oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Założycielka Szkoły haftu dla pań i panów Złote rączki, członkini Kolektywu Złote Rączki. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Pobyt rezydencyjny Moniki Drożyńskiej w PGS Sopot jest częścią cyklu ● BODY WORKS. Wystawa i zdarzenia wokół ciała.

Wystawa i seria zdarzeń z udziałem kilkudziesięciu artystek i artystów konfrontuje szereg postaw twórczych i formatów – dedykowana jest ludzkiemu ciału umieszczonemu w różnych kontekstach związanych z cenzurą i polityką.

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST