OFERTA DLA SENIORÓW

Zasady rezerwacji:
1. Rezerwacja od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00
edukacja@pgs.pl, tel. 58 551 06 21 wew. 116
2. Przy rezerwacji należy podać:
– wybrane zajęcia
– imię i nazwisko uczestników bądź nazwę instytucji/stowarzyszenia
– numer telefonu
3.Zajęcia należy zamawiać z tygodniowym wyprzedzeniem.
4. Koszt zajęć to 50 zł za grupę. Opłata pobierana jest w kasie PGS bezpośrednio przed zajęciami.
5. Aby otrzymać Fakturę VAT należy podać niezbędne dane (nazwa instytucji, adres z kodem pocztowym, NIP) podczas dokonywania rezerwacji.
6. Czas trwania zajęć: 60-90 min

Warsztaty rękodzielnicze:

1. String Art – piękne wyroby rękodzielnicze mogą powstawać nie tylko przy użyciu tradycyjnych materiałów plastycznych, jak farba czy papier, ale także wykorzystując
tak bardzo powszechne i zwyczajne przedmioty jak deska czy garść gwoździ. W trakcie warsztatów wykonamy niepowtarzalne, wielobarwne kompozycje w technice tzw. string artu, które będą idealną propozycją na oryginalny prezent dla bliskiej osoby lub po prostu nowoczesnym elementem dekoracyjnym domu.

2. MAKATKI – tkanina artystyczna zawsze odgrywała istotną rolę w plastyce sopockiej.
Czy własnoręczne wykonanie tkaniny to rzeczywiście sztuka? W trakcie warsztatów poznamy podstawowe sploty i stworzymy nowoczesne wełniane makatki. 

3. Akcja „PAPIER” – czy podarowaliście kiedyś komuś własnoręcznie wykonaną kartkę? Jeśli nie – na naszych warsztatach będziecie mieć okazję stworzyć jedyne w swoim rodzaju prace w technice scrapbookingu i cardmakingu. Wystarczy tylko kilka prostych elementów, by efekt olśnił każdego.

 4. Zapraszamy na herbatę! – w trakcie warsztatów poznamy podstawowe metody malowania na szkle. Czerpiąc z wzorów etnicznych stworzymy oryginalne kompozycje dekoracyjne
na ceramicznych płytkach, które będziemy mogli wykorzystać jako podstawki pod kubki.
W związku z tym, w trakcie zajęć, uraczymy się także pyszną herbatą.

Warsztaty artystyczne:

1. Galaktyczne krajobrazy – na wykonanie niektórych prac malarskich potrzebujemy wielu godzin pracy i doskonałej techniki. Jednak akwarela daje możliwości ekspresji każdemu, nawet początkującemu artyście. W tkacie warsztatów uczestnicy poznają podstawowe zasady posługiwania się akwarelą i wykonają własne, zjawiskowe, nocne pejzaże.

2. Twarz-Kolaż – Technika kolażu może kojarzyć się z przypadkowością i brakiem precyzji. W rzeczywistości jednak niezwykle ważna jest umiejętność celowego i świadomego wyboru odpowiednich faktur, kolorów i kształtów. W trakcie warsztatów poznamy tajniki kompozycji kolażu i wykonamy ekstrawagandzkie portrety.

3. Kropkowanie – punkt i kreska, najprostsze formy używane w malarstwie od wieków, przez lata wykorzystywane były w różnych technikach malarskich i stylach artystycznych. Budowanie kompozycji przy użyciu tylko tych dwóch elementów doprowadzili do mistrzostwa pod koniec XIX wieku puentyliści. Uczestnicy warsztatów udoskonalać będą swoje umiejętności manualne tworząc prace nawiązujące do wielobarwnych i subtelnych dzieł przedstawicieli tego nurtu.

4. Pastelowy impresjonizm – Malarstwo impresjonistów od lat zdobywa serca miłośników sztuki na całym świecie. Pejzaże, portrety, malarstwo rodzajowe, martwa natura – możliwości tematycznych jest mnóstwo. W czasie zajęć w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie proponujemy nieoczywiste rozwiązania warsztatowe, dzięki którym wykonamy inspirowane impresjonizmem prace z wykorzystaniem pasteli.

Warsztaty dyskusyjne:

1. „Sztuka po końcu sztuki” czyli jak rozumieć sztukę współczesną – Czy każdy dziś może być artystą? Czy artyście nadal potrzebne są umiejętności plastyczne? A jeśli tak, to czy
z nich rzeczywiście korzysta? W trakcie zajęć zastanowimy się wspólnie nad tym, dlaczego sztuka współczesna tak bardzo różni się od realistycznych kategorii estetycznych, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

2. Dlaczego sztuka się opłaca – sztuka jest obecnie jedną z najszybciej i najbardziej stabilnie rozwijających się gałęzi gospodarki. Dzieła twórców dawnych i współczesnych co roku biją rekordy sprzedaży, a grono profesjonalnych kolekcjonerów stale się powiększa. Dlaczego tak jest? W trakcie warsztatów poznamy tajemnice runku sztuki i postaramy się ocenić nasze, indywidualne możliwości wpisania się w ten trend.

3. Trójmiejska sztuka aktualna – nie tylko miłośnicy sztuki lecz także przeciętni mieszkańcy Trójmiasta z pewnością słyszeli o szkole sopockiej i jej znaczeniu dla rozwoju powojennej sztuki w Polsce. Czy obecnie artyści z Pomorza nadal wyznaczają trendy i reprezentują nowatorskie podejście do twórczości artystycznej? A jeśli tak, co znaczy być nowatorskim
we współczesnej sztuce?

4. Sztuka jest kobietą – dlaczego sztuka dawna kojarzy się nam tylko z mężczyznami? Wszyscy znamy Leonarda da Vinci, Jana Matejkę i Jacka Malczewskiego, ale czy wiemy kim były Artemisia Gentileschi albo Sofonisba Angiussola? Czy rzeczywiście nie było kobiet artystek? W trakcie warsztatów poznamy ich twórczość i skonfrontujemy ją z najbardziej cenionymi dziełami sztuki. Postaramy się także sprawdzić czy sztuka aktualna rzeczywiście jest kobietą.

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST