1.09-17.09.2023
Uroczyste otwarcie: 01.09.2023, godz. 19.00
Kuratorka Maja Kaszkur
Hasłem 9. edycji FFWRS jest „Źródło” czyli początek, prolog, powód. Aspekt początku inspiruje artystów, którzy w tym roku zostali zaproszeni do współpracy. Co istotne, nie chodzi o źródło zaspokajające poszukiwania, prowadzące do łatwego rozwiązania. Ale wręcz odwrotnie, „źródło” prowokuje dyskusję. To pytanie – “dlaczego właśnie tak”, “skąd”, próbując zrozumieć “po co”.
Kuratorka wystawy w PGS, Maja Kaszkur o tegorocznej edycji mówi następująco:
„Artyści zaproszeni do udziału w FFWRS inspirują mnie do stworzenia hasła festiwalu będącego rodzajem spoiwa, w wysublimowany sposób naprowadzającego widza na interpretację zrealizowanych prac. Zazwyczaj ktoś spośród rezydentów bądź autorów premierowych wystaw, tworząc coś bardzo konkretnego, nazywa jakiś problem po imieniu. Inne osoby nie wypowiedziały tego wprost, ale nagle można tę refleksję uchwyć w ich pracach. Wystarczy drobny szczegół, fragment, inspiracja podobną myślą filozoficzną.
Staramy się tak dobierać rezydentów, aby ze sobą korespondowali. Jest w tym element ryzyka, ponieważ nie zadajemy artystom tematu, rezydencja nie jest zleceniem. Przyjeżdżając do Sopotu, sami decydują, czy będą kontynuować drogę obraną wcześniej, czy spróbują czegoś nowego, co może być ewolucją ich pracy. Zaproszeni artyści mają różne osobowości, nie jest powiedziane, że się zaprzyjaźnią, że będą na siebie wpływać, inspirować się, że połączy ich wspólne doświadczenie.
Tradycją sopockiego festiwalu jest to, że większość prac rozwija się niemalże do końca, do momentu, aż trzeba im nadać tytuł i przygotować opis na wystawę. Do ostatniej chwili szukam hasła festiwalu, dla mnie samej jest ono tajemnicą. Hasłem 7. edycji był „Dyskomfort”, 8. – „Fe-nomen”. „Dyskomfort” to odpowiedź artystów na pandemię. Zauważyłam wtedy, że owo uczucie towarzyszyło artystom podczas rezydencji w Sopocie, ale i tym, którzy realizowali premierowe prace. Świat był w szczególnym momencie. Szybko się zmieniał, także twórcy zmienili sposób jego obserwacji. „Fenomen” korespondował z ważnością wypowiedzi: to, co mówię ja – artysta – ma znaczenie dla innych, jest wyjątkowe. Jednym z zadań artystów jest interpretowanie świata. Czekając na tegoroczne hasło, przyglądam się różnym sposobom obserwacji rzeczywistości. Intryguje mnie subiektywna eksploracja mikroświata odnosząca się do szerszej całości, poszukiwanie poetyckiej metafory.”
Pragnę, by widz, być może niebędący artystą, wyszedł z wystaw FFWRS poruszony odrębnym spojrzeniem na współczesny świat.”
https://wramachsopotu.pl/wystawy/wystawa-rezydentow-2023/
Program Festiwalu: https://wramachsopotu.pl/program-festiwalu/