Zaproszenie na wernisaż wystawy Traktat o rozpakowywaniu sztuki

Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy Filipa Ignatowicza Traktat o rozpakowywaniu sztuki.

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Uroczyste otwarcie: 5 kwietnia 2024 o godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 6 – 21 kwietnia 2024

Kuratorka: Mariola Balińska

Koordynatorka: Anna Zalewska-Andruszkiewicz

Wystawa  „Traktat o rozpakowywaniu sztuki” jest  zwieńczeniem realizowanego od ponad dziesięciu lat internetowego działania video-performatywnego artUNBOXING, które artysta, rozszerzył również na inne obszary sztuki. Demokratyzacja dostępu do kultury wraz z rozwijanym się dynamicznie  rynkiem sztuki z jego zmiennymi trendami powoduje utowarowienie potencjału sztuki i sprowadzenie jej do funkcjonowania opartego na zasadach popytu i sprzedaży. Użyte w tytule wystawy “rozpakowywanie sztuki” odnosi się do stworzonego przez artystę cyklu video-performance, który udostępniał na platformie YouTube. Seria tych prac inspirowana jest przez unboxing – internetowy gatunek wideo (wygenerowany przez użytkowników sieci), którego główną treścią jest rozpakowywanie produktów, zazwyczaj znanych i drogich, a następnie recenzowanie ich wyglądu oraz działania.

Artyści i artystki, których prace zostaną prezentowane na wystawie:

Virgil Abloh, Marina Abramović, Nobuyoshi Araki, Daniel Arsham, Banksy, Jake & Dinos Chapman, Marcel Duchamp, Maurizio Cattelan, Christo & Jeanne-Claude, Agnes Denes, Shepard Fairey, Gilbert i George, Guerrilla Girls, Damien Hirst, David Hockney, KAWS, ŁÓDŹ KALISKA, Takashi Murakami, Shirin Neshat, Mr Brainwash, Nikki de Saint Phalle, Cindy Sherman, Ricky Powell, Tom Sachs, Erwin Wurm, Ai Weiwei.

Współpraca:

Komunikacja i promocja: Alina Balcerek – Budźko

Współpraca aranżacyjna: Aleksandra Ciapka

Współpraca graficzna: Krzysztof Ignatowicz

Współpraca produkcyjna: Bogdan Olech

Współpraca operatorska w ramach działania video-performance: Maciej Miller, Marcin Szuszkiewicz, Mateusz Pieniążek, Aleksandra Ciapka, Marek Zygmunt

Część realizacji video-performance powstało przy wsparciu finansowym w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk oraz w ramach Stypendium dla twórców kultury Marszałka Województwa, a także programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – “Kultura w sieci”.

Patroni medialni: Prestiż, SZUM, Zawsze Pomorze, Trojmiasto.pl, esopot.pl

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST