1 luty 2025 | PGS Sopot
Seminarium Feministyczne (SemFem) jest inicjatywą badawczo-artystyczną polegającą na stworzeniu miejsca spotkań, wymiany doświadczeń i wiedzy dla osób związanych z polem sztuk wizualnych. Głównym celem jest wcielanie w życie feminizmu, postrzeganego nie tylko z perspektywy ideowej i emancypacyjnej, lecz także jako praktykowanie empatii, solidarności, troski oraz budowanie wspólnoty. Cele te SemFem realizuje poprzez spotkania, których uczestniczki i uczestnicy przedstawiają prezentacje, rozmawiają ze sobą, dzielą się wiedzą, doświadczeniami, dyskutują i zwierzają się. Istotne jest dla nas pomijanie akademickiej i hierarchicznej otoczki wiedzy, zasadnicza – horyzontalność, wzajemne wspieranie się i dzielenie informacjami, doświadczeniami i emocjami
Wystawa „Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem różnych środowisk i inspiracją do dyskusji. Nie tylko osoby pracujące w polu sztuki uznały ją za ważne wydarzenie artystyczne – o wystawie pisały zarówno mainstreamowe media, jak i internetowe influencerki i bloggerki, setki osób wrzucały na media społecznościowe relacje ze swojej wizyty w galerii. Każdego dnia przez trzy miesiące przychodziły tu dziesiątki osób, zarówno z Trójmiasta jak i przyjezdnych, nawet z drugiego końca Polski. Publiczność wystawy miała okazję skonfrontować się z przekrojowym zestawieniem prac związanych z tematyką emancypacyjną na różnych polach. Zapewne wiele osób znalazło tu przynajmniej jeden wątek osobisty – dotyczący jej samej lub osób z najbliższego otoczenia.
Dla twórców i twórczyń, których prace pokazywane są na wystawie, feminizm nie jest tylko „trampoliną do artystycznej kariery”, ale przede wszystkim jest modelem współżycia ze światem, który jak się okazuje, znajduje coraz więcej zwolenniczek i zwolenników. Wydarzenia towarzyszące wystawie niejednokrotnie przeradzały się w mikro-platformy aktywizujące uczestniczące w nich osoby. Dlatego mamy poczucie, że warto te doświadczenia zsumować – usiąść przy wspólnym stole i przedyskutować pomysły na realne działania. W Polsce na wielu polach dochodzi do dyskryminacji, a politycy, zajęci przepychankami w komisjach śledczych, nie są w stanie doprowadzić do zmiany społecznej. Musimy przeprowadzić ją same. I mówić o tym głośno.
Cicho już byłyśmy to jedno z haseł ogólnopolskich protestów w sprawie przywrócenia praw reprodukcyjnych w Polsce. Taki tytuł nosił też profrekwencyjny spot Inicjatywy Wschód zrealizowany przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. I taki tytuł wybrałyśmy na najbliższe Seminarium Feministyczne. Zaproszenie do udziału w nim kierujemy nie tylko do osób działających w polu sztuki, ale do wszystkich, którym bliskie są współczesne feminizmy. Tym razem nie czekamy na referaty, ale na wszelkiego rodzaju refleksje związane z tematyką prac pokazywanych na wystawie – a także tą, której być może zabrakło. Wszystkie głosy zostaną wysłuchane. Mamy nadzieję, że galeria sztuki stanie się miejscem, gdzie rodzą się idee, tworzą alianse i wykuwane są konkretne plany działania.
Zgłoszenia mogą dotyczy między innymi tematów takich jak:
- samoorganizacja i kolektywizm
- edukacja powszechna i artystyczna
- inicjatywy ekofeministyczne
- literatura emancypacyjna
- powszechna opieka socjalna i medyczna
- prawa reprodukcyjne i dostęp do aborcji
- wykluczenie ekonomiczne i bieda
- związki partnerskie
- tranzycja
- dyskryminacja w miejscu pracy
- waloryzacja pracy domowej
- wprowadzenie parytetów
- upowszechnienie feminatywów lub form niebinarnych i neutralnych
- popularyzacja dorobku osób doświadczających wykluczenia społecznego
- przemoc domowa, seksualna i ekonomiczna
- praca seksualna
Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko oraz krótki (2-3 zdania) zarys problematyki prosimy kierować na adres seminarium.feministyczne@gmail.com. Na propozycje czekamy do 20 stycznia 2025.
Wszystkie wystąpienia zostaną opublikowane na stronie https://semfem.pl/
Wystawa Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej
▪ Czas trwania wystawy: 19 października 2024 – 02 lutego 2025
▪ Partnerzy: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, STU ERGO Hestia S.A., STUDIO teatrgaleria, Galeria Studio Warszawa
▪ Matronat: AICA Sekcja Polska, Stowarzyszenie Kongres Kobiet
▪ Matronat honorowy: Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego
▪ Mecenat: Arte Agitur, Dariusz Szymczak, Kolekcja Anny Pawelak, Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie
▪ Matronat medialny: Artinfo, Esopot, Prestiż Magazyn Trójmiejski, SALON, Sens, SZUM, Trójmiasto.pl TVP Kultura, Wysokie Obcasy, Zawsze Pomorze, Zwierciadło
Sfinansowano ze środków Fundacji Artystyczna Podróż Hestii
Dofinansowano ze środków Miasta Sopot