Zapraszamy na kolejną, XXXIII edycję Seminarium Feministycznego „Cicho już byłyśmy”
Termin: 1 luty 2025
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Godzina: 14:00 – 17:00
Wystawa „Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej” stała się platformą ważnych rozmów o równouprawnieniu, solidarności i zmianie społecznej. Chcemy kontynuować te dyskusje i wspólnie wypracować konkretne plany działania. Niech galeria stanie się miejscem dialogu, nowych sojuszy i planowania realnych działań.
„Cicho już byłyśmy” to jedno z haseł ogólnopolskich protestów w sprawie przywrócenia praw reprodukcyjnych w Polsce. Taki tytuł nosił też profrekwencyjny spot Inicjatywy Wschód zrealizowany przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. I taki tytuł wybrałyśmy na najbliższe Seminarium Feministyczne, które towarzyszy wystawie.
Wydarzenie kierujemy do wszystkich, którym bliskie są współczesne feminizmy – niezależnie od doświadczenia czy obszaru działania. Na ogłoszony przez nas open call wpłynęło wiele zgłoszeń i wszystkie zostaną uwzględnione. Zgłoszenia podzieliłyśmy na cztery podgrupy: Praca, Wykluczenie, Protest, Włączanie. Są to oczywiście obszary, które płynnie przechodzą jeden w drugi, ale taki podział pozwala nam zorganizować wspólną dyskusję.
Program wystąpień:
(PRACA) Kuba Szreder, Ewa Rumińska-Zimny, Ania Witkowska, Manifest Alimenciar, Kola Kluczyk, (WYKLUCZENIE) Morawiec-Kania, Ikar Olszewski, Beata Kuźniewska, Mariola Balińska, (PROTEST ) Robert Sochacki, Ola Berłożecka, Ambasada Polek, Paweł Żukowski, (WŁĄCZANIE) Slow Painting Studio, Grupa Luksemburg, Aleka Polis.
Seminarium Feministyczne (SemFem) jest inicjatywą badawczo-artystyczną polegającą na stworzeniu miejsca spotkań, wymiany doświadczeń i wiedzy dla osób związanych z polem sztuk wizualnych. Głównym celem jest wcielanie w życie feminizmu, postrzeganego nie tylko z perspektywy ideowej i emancypacyjnej, lecz także jako praktykowanie empatii, solidarności, troski oraz budowanie wspólnoty. Cele te SemFem realizuje poprzez spotkania, których uczestniczki i uczestnicy przedstawiają prezentacje, rozmawiają ze sobą, dzielą się wiedzą, doświadczeniami, dyskutują i zwierzają się. Istotne jest dla nas pomijanie akademickiej i hierarchicznej otoczki wiedzy, zasadnicza – horyzontalność, wzajemne wspieranie się i dzielenie informacjami, doświadczeniami i emocjami.
Wystawa Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej
▪ Czas trwania wystawy: 19 października 2024 – 2 lutego 2025
▪ Partnerzy: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, STU ERGO Hestia S.A., STUDIO teatrgaleria, Galeria Studio Warszawa
▪ Matronat: AICA Sekcja Polska, Stowarzyszenie Kongres Kobiet
▪ Matronat honorowy: Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego
▪ Mecenat: Arte Agitur, Dariusz Szymczak, Kolekcja Anny Pawelak, Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie
▪ Matronat medialny: Artinfo, Esopot, Prestiż Magazyn Trójmiejski, SALON, Sens, SZUM, Trójmiasto.pl TVP Kultura, Wysokie Obcasy, Zawsze Pomorze, Zwierciadło
Sfinansowano ze środków Fundacji Artystyczna Podróż Hestii
Dofinansowano ze środków Miasta Sopot