Spotkanie z Karoliną Majewską-Güde | 11.01.2025

,,Wyobrażanie przyszłości: sztuka feministyczna wobec współczesnych kryzysów” to temat spotkania z Karoliną Majewską-Güde, które odbędzie się w sobotę 11 stycznia o godzinie 12:00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Wykład ukaże współczesne strategie i praktyki artystyczne skupione na wyobrażaniu i projektowaniu feministycznych przyszłości. Karolina Majewską-Güde skupi się na kilku aspektach współczesnej sztuki feministycznej krytycznej wobec neoliberalnej rzeczywistości, odnoszącej się przede wszystkim do przekształcenia relacji międzyludzkich, międzygatunkowych i planetarnych – do postrzegania tych relacji w kategoriach współzależności, solidarności i troski. Z jednej strony przedstawi praktyki artystyczne, które krytycznie interweniują w istniejące instytucje i infrastruktury i wykorzystują je do wdrażania konkretnych zmian. Z drugiej strony będzie to opowieść o feministycznej spekulacji i sztuce rozumianej jako miejsce trenowania radykalnej wyobraźni niezbędnej do projektowania społecznej zmiany.

Informacje praktyczne:

  • Kiedy: 11 stycznia 2025 | sobota
  • Godzina: 12:00
  • Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, plac Zdrojowy 2, Sopot
  • Wstęp: wstęp w cenie biletu na wystawę

Do zobaczenia.

Karolina Majewska-Güde.  Historyczka sztuki. Jej badania koncentrują się na sztuce Europy Środkowo-Wschodniej po 1945 r., epistemologiach feministycznych, sztuce performance oraz problemach obiegu i produkcji wiedzy poprzez badania oparte na sztuce. Członkini feministycznych kolektywów badawczych i kuratorskich. Pracuje jako adiunkt badawczy w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi badania nad historycznymi i współczesnymi koncepcjami pracy artystycznej oraz analizą socjalistycznego eksperymentu łączenia różnych form wiedzy artystycznej – profesjonalnej i amatorskiej.

 https://karolinamajewska.wordpress.com


Wystawa Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej

▪ Czas trwania wystawy: 19 października 2024 – 02 lutego 2025
▪ Partnerzy: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, STU ERGO Hestia S.A., STUDIO teatrgaleria, Galeria Studio Warszawa
▪ Matronat: AICA Sekcja Polska, Stowarzyszenie Kongres Kobiet
▪ Matronat honorowy: Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego
▪ Mecenat: Arte Agitur, Dariusz Szymczak, Kolekcja Anny Pawelak, Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie
▪ Matronat medialny: Artinfo, Esopot, Prestiż Magazyn Trójmiejski, SALON, Sens, SZUM, Trójmiasto.pl TVP Kultura, Wysokie Obcasy, Zawsze Pomorze, Zwierciadło

Sfinansowano ze środków Fundacji Artystyczna Podróż Hestii
Dofinansowano ze środków Miasta Sopot