Wojciech Zaniewski „Pejzaże” (od 23 czerwca)

Wojciech Zaniewski Pejzaże wystawa w PGS
  • Wystawa trwa od 23 czerwca do 14 sierpnia 2022

Wojciech Zaniewski jest artystą, który w swojej twórczości pozostaje wierny pejzażowi. Nieustannie poszukuje jednak nowych form wypowiedzi, zwłaszcza w rozwiązaniach formalnych i kolorystycznych. Z prac artysty emanują wrażenia o czystym plastycznym działaniu, z zachowaniem racjonalnych kompozycyjnych reguł. Jak przyznaje sam artysta, to właśnie rozwiązania formalne i warsztat stanowią dla niego wartość nadrzędną, wpisując się tym samym w założenia estetyzmu formalnego.

Na wystawie „Pejzaże” odbywającej się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie prezentujemy prace wykonane techniką pastelową z lat 2012–2022 oraz najnowsze obrazy olejne (2021/2022).

Zaniewski z konsekwencją i dyscypliną realizuje swoją wizję otaczającego nas świata, który jest bliski naturze. Pomimo powtarzającego się tematu, na wystawie odnajdujemy jego różne abstrakcyjne przetworzenia. Najnowsze prace, stanowiące główny trzon ekspozycji, wykonane zostały w odcieniach fioletów i charakteryzują się wyraźną redukcją detali. Prace z cyklu „Wydmy” prezentowane są z kolei w różnych odsłonach kolorystycznych – w stonowanych, subtelnych barwach, ale również w odważnych, kontrastowych zestawieniach. Ciekawą propozycję stanowią również pastele z cyklu „Niepokój„, emanujące nastrojem tajemnicy i niedopowiedzenia. Wystawę dopełniają obrazy olejne, w których pojawia się idylliczny krajobraz wiejski.

„Jest to pejzaż liryczny, tajemniczy, o mocno rozluźnionych związkach z wszelkimi pierwowzorami. Dokonała się w nim projekcja istniejącego w myślach artysty pejzażu idealnego na ów, rzekomo rzeczywisty, już bez rozróżnienia ich na dwa odmienne światy”, pisała Bożena Kowalska [1]. Plaża, nadmorska roślinność, nieuczęszczane ścieżki – to powtarzające się motywy w nadrealistycznej twórczości Zaniewskiego, które pobudzają naszą wyobraźnię, a ta, jak wiemy, zawsze wędruje niewydeptanymi drogami.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą między innymi z kolekcji Państwowej Galerii Sztuki, Urzędu Miasta Sopotu oraz Morskiej Agencji Gdynia Sp. z.o.o.


[1] Bożena Kowalska, Wojciech Zaniewski. Malarstwo, Sopot 1993.


Wojciech Zaniewski

Urodzony w Gdańsku. Studia w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w latach 1974–1979. Dyplom w pracowni profesora Kazimierza Ostrowskiego w roku 1979. Uczestnik wielu krajowych wystaw zbiorowych, między innymi w Sopocie, Gdyni, Warszawie, Katowicach, w Nowym Sączu, Krakowie, w tym kolejnych edycji Aukcji Dzieł Sztuki – „Bliźniemu Swemu” na rzecz Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta oraz zagranicznych, w tym w Danii, Japonii, Francji (w Instytucie Polskim w Paryżu) oraz w Saint-Aulaye, we Włoszech – Expo Chianciano 2016, a także wystaw indywidualnych: w Gdańsku, Sopocie, Warszawie – Galeria „Zapiecek”, a także w Nowym Jorku (SoHo).

Laureat kilku nagród i wyróżnień uzyskanych w wyniku konkursów, między innymi w Katowicach, Warszawie, Chianciano, Nowym Sączu. W roku 1986 jako stypendysta rządu włoskiego odbywał praktykę w rzymskiej Accademia di Belle Arti w pracowni profesora Sandro Trottiego. Przez ponad dekadę związany z PWSSP w Gdańsku, po wygaśnięciu umowy nauczał w szkolnictwie pozaakademickim. Obecnie prowadzi warsztaty plastyczne na Uniwersytecie Gdańskim (GUTW).

W roku 1995 uzyskał kwalifikacje I stopnia na gdańskiej PWSSP w dyscyplinie artystycznej malarstwo – dr sztuki. W roku 2008, 2014 oraz 2021 otrzymał stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego na realizację projektów artystycznych – wystawy malarstwa oraz wydanie książki o sztuce „Dokąd zmierza współczesna sztuka? Eseje o historii sztuki jej rozwoju i perspektywach”, w roku 2011 stypendium Prezydenta Miasta Sopotu na kolejny projekt artystyczny. W 2016 laureat Nagrody Okolicznościowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W roku 2009 został przyjęty w poczet Stowarzyszenia Pastelistów Polskich (SSP), w którym jest aktywnym członkiem – biorąc udział w licznych wystawach, między innymi na Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu (2011, 2018) – Grand Prix, w Salonie 2012 w Saint-Aulaye we Francji (Międzynarodowe Biennale Pasteli) a także na V Biennale Pasteli w Oviedo w Hiszpanii (2020) – wyróżnienie.

Poza aktywnością artystyczną był także pomysłodawcą oraz animatorem dwóch głośnych wydarzeń artystycznych: ogólnopolskiej wystawy młodego malarstwa polskiego pt. „Krytycy o Nas” (Sopot BWA, 1989), oraz albumu „Malarskie Widzenie” (Gdańsk, 1994) – prezentującego sylwetki artystów malarzy i grafików Wybrzeża. Twórczość artysty była prezentowana w ogólnopolskim dwumiesięczniku „Sztuka”, periodyku artystycznym „Artysta i Sztuka”, miesięczniku „ARTEON” oraz w wydawnictwach Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach, między innymi w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Musée du Pastel w Saint-Aulaye we Francji, Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędzie Miejskim w Sopocie, kolekcjach firmowych (MAG – Morska Agencja Gdynia, Royal Talens – Holandia) oraz licznych zbiorach prywatnych, zarówno w kraju, jak i za granicą.


Informacje o wystawie do pobrania


Information in ENGLISH (download)




Aleksandra Szewczuk Alicja Kubicka Andrzej Fibak Austria bujność dzieci edukacja festiwal festiwal fotografii FFWRS fotografia godziny wstępu hestia horno-popławski katalog katalogi koncert konkurs krzysztof nowicki maciej szemelowski maja murawska malarstwo nowe media Open Source Art Festival oprowadzanie oprowadzanie kuratorskie paszporty polityki spotkanie autorskie staniszewski stan wyjątkowy stryjec sztuka ukraińska teresa pągowska ukraina warszta warsztat warsztaty warsztaty dla dzieci wojciech fułek wykład wystawa wystawa fotografii wystawa malarstwa wystawa sztuki wystawy


ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST