Wielka wystawa malarstwa Feliksa Smolińskiego „Felix Feliks”

Wielka wystawa malarstwa Feliksa Smolińskiego „Felix Feliks”
  • otwarcie: 13.04.2022 w godz. 18.-19.
  • wystawa czynna 14.04.− 15.05.2022, wt.− niedz. 11.00 − 19.00
  • Prace z kolekcji: Joanny Dobosz-Dobrowolskiej i Adama Dobosza, Agnieszki i Stanisława Miklas, Katarzyny Masłowskiej oraz Agnieszki i Krzysztofa Środy

Feliks Smoliński (1947 Aleksandrów Łódzki – 2017 Łódź), pseudonim artystyczny FELIX. Łódzki malarz samorodny, reprezentujący nurt sztuki naiwnej, art brut. Jego twórczość zamknęła się w latach 1996-2016.

„Smolińskiego określić należy jako artystę nieprofesjonalnego, samorodnego. Ci, którzy znają jego drogę życiową, wiedzą, że malował od zawsze, ale prawdziwy wybuch jego twórczości nastąpił po tragicznym wypadku i długim pobycie w szpitalu psychiatrycznym. Poddawany był tam arteterapii  i po wyjściu malowanie stało się jego głównym zajęciem.

Malarstwo Feliksa Smolińskiego odsłania, pokazuje jego wewnętrzne problemy, walkę z demonami przeszłości. Wiele  mówią o tym tytuły jego prac (…) Życie Smolińskiego nie należało – w potocznym rozumieniu tego słowa do „szczęśliwych”, ale właśnie w malarstwie mógł on znaleźć rozładowanie ciążących na nim problemów. Postaci zapełniające jego obrazy, często przedstawiane karykaturalnie objawiają emocje, napięcia, przeżycia oraz obsesje samego artysty.

Tematyka prac sygnowanych pseudonimem FELIX jest bardzo różnorodna, ale bez trudu można wyróżnić w nich kilka nurtów – nawiązujących do dzieł Picassa, Legera, Kantora, Dalego, Magritte´a. Można odnieść wrażenie że Felix świadomie cytuje wspomnianych mistrzów, wykształcając jednocześnie swój własny styl, własną narrację i własnych bohaterów. W warstwie plastycznej  stosuje gamę zdecydowanych, mocnych kolorów. Ostrą, często konturową kreskę i karykaturalny rysunek. Wszystko to razem stwarza wizję daleką od sielanki. Postaci, zapełniające jego obrazy wychodzą z głowy, z wnętrza  świadomości malarza.

Częstym motywem w malarstwie Smolińskiego są pejzaże; widoki miast, zamków, uliczek, jakby nie z naszego czasu z innej epoki. Kolorowe, o łagodnych zestawieniach barw wyrażają tęsknotę za światem spokojnym i bezpiecznym. Gdy pojawiają się tam ludzie gama zaostrza się, czym są bliżej tym bardziej rośnie napięcie. Rysunek staje się ostrzejszy, bardziej karykaturalny.

Postaci, a szczególnie kobiety z obrazów Felixa są bardzo samotne, nie patrzą na siebie, są pełne napięcia. W końcu pojawiają się abstrakcyjne posegmentowania, karykaturalne skróty”.

                                                                      (fragment tekstu Michała Boguckiego)


Analizując twórczość Feliksa, Magdalena Ujma – krytyczka sztuki, autorka książek o sztuce, kuratorka wielu wystaw napisała w recenzji sprzed lat: „Twórczość Felixa wymaga od widza otwartości. Mimo póz i obsesji autora, staje przed nami bezbronna, bo pozbawiona ochronnego balona konwencji.

Artyści, którzy mają dyplom, nie przeszli zazwyczaj przez tak dramatyczne sytuacje życiowe, które pchnęłyby ich do sztuki. Zaś Felix doszedł do malarstwa zbiegiem okoliczności, zdumiewającym przypadkiem, który każe myśleć, że widocznie tak miało być.

Artyści bez zawodowego wykształcenia traktowani są jak cudowne, ale niezbyt normalne dzieci. Zachwycamy się nimi, nie zawsze rozumiejąc ich twórczość. Tymczasem ta sztuka może oprócz doznań estetycznych przynieść głęboki wstrząs, gdyż odsłania imperatyw egzystencjalny, ten przymus wewnętrzny, który wbrew wszelkim okolicznościom każe zająć się tworzeniem. Dlatego oglądajmy prace Felixa z ciekawością, ale i z pokorą. Ze świadomością, że tutaj chodzi o coś innego. A może właśnie o to samo, co wszystkim artystom, tyle że w formie przeraźliwie szczerej?”.

(źródło: strona Galerii Expositorium reprezentującej spadkobierców FELIXA)

  • Wystawę zorganizowano dzięki pomocy finansowej Miasta Sopotu.
  • Patronat medialny: Esopot.pl, magazyn Linia, Magazyn Trójmiejski Prestiż, Pomorskie.eu, Artinfo.pl, InYourPocket, Trójmiasto.pl


Sprawdź co jeszcze mamy dla Ciebie! 👇


Aleksandra Szewczuk Alicja Kubicka Andrzej Fibak Austria bujność dzieci edukacja festiwal festiwal fotografii FFWRS fotografia godziny wstępu hestia horno-popławski katalog katalogi koncert konkurs krzysztof nowicki maciej szemelowski maja murawska malarstwo nowe media Open Source Art Festival oprowadzanie oprowadzanie kuratorskie paszporty polityki spotkanie autorskie staniszewski stan wyjątkowy stryjec sztuka ukraińska teresa pągowska ukraina warszta warsztat warsztaty warsztaty dla dzieci wojciech fułek wykład wystawa wystawa fotografii wystawa malarstwa wystawa sztuki wystawy

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST