Wernisaż wystawy „Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki”

W sobotę, 28 stycznia, o godzinie 16.00 zapraszamy na wernisaż wystawy „Granice sztuki. 30. lat Paszportów Polityki”. Wystawa zaprezentuje twórczość wszystkich 31 laureatów nagrody w kategorii Sztuki Wizualne.

W styczniu 2023 roku widzowie sceny sztuki współczesnej oraz czytelnicy tygodnika „Polityka” poznali następnego, 31-go już z kolei laureata „Paszportu Polityki” w dziedzinie sztuk wizualnych. Nagroda przyznawana jest nieprzerwanie od 1993 roku przez grono aktywnych w mediach krytyków sztuki. Natomiast wystawa jubileuszowa zaprezentuje twórczość laureatów nagrody w dwóch czasowych odsłonach – z roku wyróżnienia oraz z chwili obecnej.

„Paszporty Polityki” są najstarszą nagrodą artystyczną dla artystów sztuk wizualnych utworzoną po przełomie 1989 roku i przez kilka następnych lat jedyną. W czasach wojen kulturowych okresu transformacji gest „Polityki” polegający na docenieniu sztuki współczesnej i uhonorowania jej twórców miał niezwykłą wartość. To także na łamach tego tygodnika odbyła się w 1997 roku pierwsza rzetelna debata wokół budzącej kontrowersje pracy Zbigniewa Libera „Lego. Obóz koncentracyjny”. Prezentacja we wszystkich przestrzeniach Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie laureatów nagrody z trzech dekad będzie szerokim przeglądem polskiej sztuki tego okresu – zapisem odbywających się wówczas debat, zmieniających się wizualnych trendów i wrażliwości.

Siłą rzeczy przegląd ten będzie dotyczył nie tylko listy nagrodzonych artystów, ale także zmieniających się składów po stronie nominujących krytyków oraz powodów, dla których docenione zostały wybrane postawy w sztuce. Może to być zatem nie tylko wystawa z zakresu historii polskiej sztuki najnowszej, ale też przyczynek do refleksji nad polityką recepcji i promocji sztuki w Polsce po 1989 roku.

Kuratorka wystawy: Dorota Monkiewicz

Dorota Monkiewicz jest historyczką i krytyczką sztuki oraz kuratorką wystaw sztuki współczesnej. Była założycielką i w latach 2011 – 2016 dyrektorką Muzeum Współczesnego Wrocław. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy. Przez dwie kadencje pełniła funkcję prezesa Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA (2003-2009). Jest autorką publikacji o polskiej i międzynarodowej sztuce współczesnej. Jako kuratorka specjalizuje się w przekrojowych wystawach kontekstowych łączących perspektywę artystyczną z historycznymi kontekstami społecznymi i politycznymi (m.in. wystawa „Dzikie Pola. Historia Awangardowego Wrocławia”, 2015-2016 w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz „Awangarda i państwo” w Muzeum Sztuki w Łodzi, 2018-2019). Była też kuratorką pierwszych w Polsce wystaw retrospektywnych Ewy Partum i Zbigniewa Libery.

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST