Urządzone. Zrealizowane. Prace z kolekcji Galerii Starmach

Urządzone. Zrealizowane. Prace z kolekcji Galerii Starmach. 2020 - plakat

8 maja – 9 sierpnia 2020
Wystawa czynna:
od 8 maja do 26 czerwca od wtorku do niedzieli w godz. 11:00-19:00
od 27 czerwca do 9 sierpnia codziennie w godz. 11:00-20:00

POZIOM 0

Kuratorka: Julita Deluga
Koncepcja, aranżacja i wybór prac: Andrzej Starmach
Artyści: Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Kantor, Edward Krasiński, Marek Piasecki, Mikołaj Smoczyński
Współorganizacja: Galeria Starmach

Urządzone, Zrealizowane. Prace z kolekcji Galerii Starmach.

W roku 2019 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Galeria Starmach miała przyjemność zaprezentować wystawę Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach. Tegoroczna prezentacja – Urządzone. Zrealizowanejest kontynuacją współpracy obu instytucji. Nowa ekspozycja jest dla nas kolejnym wyzwaniem oraz niezwykle ciekawą przygodą.

Urządzone. Zrealizowane to wystawa, na której zestawiono ze sobą prace uznanych klasyków polskiej sztuki. Prace – cykle jak Wszystko wisi na włosku Tadeusza Kantora. Dzieła wychodzące w przestrzeń i angażujące widza jak choćby Labirynt Edwarda Krasińskiego. Obiekty o zaskakująco zmienionej funkcji i przeznaczeniu czyli Liny Magdaleny Abakanowicz, a także Forma pomnożona Mikołaja Smoczyńskiego oraz tajemnicze „mikrogalaktyki” stworzone przez Marka Piaseckiego. Wszystkie one łączy wspólna nić polegająca na łamaniu stereotypowego myślenia o dziele sztuki jako tylko i wyłącznie obrazie czy rzeźbie. Istnieje wiele dróg, które pozwalają na prześledzenie tej ekspozycji. Jedna z nich może być opowieścią o przestrzeni, inna dla odmiany jest historią  opowiadająca o przedmiocie. Punkt ciężkości zostaje przeniesiony w stronę myślenia o przestrzeni jako o kluczowym elemencie budującym dzieło sztuki. Taka jest przestrzeń, którą angażuje w swoje dzieła Krasiński: Czy ja przenoszę jedną rzeczywistość w inną […]? Ja nie przenoszę, ja dolepiam. Pasek jest formą, przedmiotem zredukowanym do absolutnego minimum. Minimum o niebieskim kolorze. Niebieski pasek, który z realnego świata zdaje się wdzierać w samą formę: w przedmioty, w obrazy, w obiekty. Krasiński w swoisty sposób uprzedmiatawia przestrzeń przy użyciu niebieskiej taśmy. Dzięki temu zabiegowi przestrzeń stała się dla niego tworzywem.

W swoimi tekście o wystawie tak pisze Maria Poprzęcka: Czy zatem ekspozycja zatytułowana „urządzone” i „zrealizowane” to prowokacja? Wystawa postawiona w kontrze do kantorowskiej „Anty-Wystawy”? Trwałość dzieł przeciwstawiająca „stanowi płynnemu” twórczości? „Urządzenie” – bezrządowi? A może to rzucone Kantorowi wyzwanie: „sprawdzam”? Sprawdzam, co stało się z twórczością rozumianą jako „wszystko, co jeszcze nie stało się tzw. dziełem sztuki”. Sprawdzam, co zdziałała niszczycielska pasja upostaciowana przez dominującą nad „Anty-Wystawą” Maszyną aneantyzacyjną?

Wystawie towarzyszy katalog Urządzone. Zrealizowane. Prace z kolekcji Galerii Starmach zaprojektowany przez Ryszarda Bienerta.

Publikacja zawiera eseje autorstwa profesor Marii Poprzęckiej Urządzone? Zrealizowane? oraz kuratorki wystawy Julity Delugi Utajone życie przedmiotów. W katalogu, w części albumowej, zawarty jest obszerny materiał fotograficzny. Ponadto wydawnictwo zawiera szczegółowy spis prac wraz z miniaturowymi zdjęciami wszystkich obiektów prezentowanych na wystawie.

Wystawa zrealizowana przy wsparciu finansowym Miasta Sopotu.

Info Sopot

Patroni medialni: In Your Pocket, Trojmiasto.pl, Pomorskie.eu, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Radio TOK FM, Rynek i Sztuka

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST