Spotkanie z rezydentami 11. edycji FFWRS | 13.05.2025

Przyjazd artystów na rezydencje do Sopotu to znak, że wielkimi krokami zbliżamy się do 11. edycji FFWRS.

Tradycyjnie, jednym z filarów festiwalu są artystyczne rezydencje fotograficzne. To czas, kiedy artyści mają szansę doświadczyć Sopotu z bliska i przekształcić to doświadczenie w nową, autorską opowieść fotograficzną.

Po raz pierwszy rezydencje zostały przyznane w ramach Open Call, na który wpłynęło aż 36 zgłoszeń. Jury wybrało trójkę artystów, których w maju gościmy w Sopocie.

👁‍🗨 Dagmara Barańska-Morzy. Mieszka i pracuje w Kiekrzu koło Poznania. Jest absolwentką Wydziału Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz Programu Mentorskiego Sputnik Photos. Jej artystyczne zainteresowania koncentrują się na tematach dotykających relacji i człowieka, jego wewnętrznego świata oraz sposobach radzenia sobie z otaczającą rzeczywistością. Zdaje się na czucie podczas procesu twórczego, a jej prace mają dla niej charakter medytacyjny: pragnie dokonać niemożliwego, zatrzymać ulotność chwili, miejsca czy przynależności. Oprócz fotografii cyfrowej często sięga po analogowe i alternatywne techniki fotograficzne, takie jak cyjanotypia, lumen print, czy fotografia otworkowa, aby odkrywać i doświadczać potencjału tradycyjnych technik. Jej prace można było zobaczyć m.in. na OFF Festival w Bratysławie, Incheon Photography and Film Festival w Korei Południowej, Biennale TIFF we Wrocławiu, 7. Wielkopolskim Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki w Poznaniu.

🌍 Paweł Jaśkiewicz. Poznaniak. Studiował na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i na Central Saint Martins w Londynie. W swojej praktyce skupia się na relacji przestrzeni i jej otoczenia, badając procesy re-kontekstualizacji i nadawania nowych znaczeń odnalezionym elementom. Jego prace wpisują się w nurt Nowej Topografii, eksplorując estetykę obrzeży miast, terenów przejściowych i nie-miejsc, anonimowych przestrzeni codzienności, które funkcjonują poza utartymi schematami narracyjnymi. Interesuje go, w jaki sposób przestrzeń wpływa na ludzką percepcję i jak zmienia się jej znaczenie w zależności od kontekstu, pamięci i technologii. Jest autorem projektu „Tropy rzeki” poruszającego problem antropopresji – urbanizacji i przekształcania środowiska na potrzeby ludzi, efektem czego jest znikanie rzek pod powierzchnią. Aktualnie w technice analogowej pracuje nad cyklami: „Two ways home” zapisie intymnej podróży z Tarnowa Podgórnego do Poznania czyli miejscem dzieciństwa autora i „Zenithem” projektem zawierającym topograficzne ujęcia różnych nie miejsc, w odniesieniu do koncepcji Marca Auge.

📷 Gundula Friese. Studiowała fotografię na Akademii Sztuk Wizualnych w Lipsku, a także projektowanie dźwięku i obrazu na berlińskiej Akademii Mediów Cyfrowych. Pracowała jako fotografka w berlińskim Biurze Śledczym ds. Kryminalnych, przez 2 lata dokumentując miejsca zbrodni, sekcje zwłok, obrażenia, sprawców i ofiary. Portrety ludzi i miejsc Gunduli Friese przybierają formę pojedynczych obrazów, a także serii, cykli fotograficznych i filmów, są wynikiem jej ostrożnego podejścia do świata i wytrwałej obserwacji. Friese jest autorką wielu projektów fotograficznych, m.in. poetyckiego „The Attraction of the Sea”, serii portretów eksplorujących zjawisko jednoczesności i wpływu doświadczeń przodków na kolejne pokolenia jak w serii „Córki, czyli esej o czasie”, czy „Power of green” zrealizowanym na styku sztuki i medycyny. Friese wystawiała swoje prace na całym świecie.

🎙 Spotkanie z rezydentami, które poprowadzi Beata Łyżwa-Sokół, będzie okazją, by porozmawiać z artystami o ich twórczości, procesie pracy i pierwszych wrażeniach z pobytu w Sopocie. To także szansa, by dowiedzieć się, nad czym pracują i co będzie można zobaczyć na festiwalu już we wrześniu.

🗓 13 maja (wtorek)
🕕 Godz. 18:00
📍 Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Plac Zdrojowy 2

Wstęp wolny. 

📅 Zapraszamy wszystkich zainteresowanych fotografią, sztuką i tym, jak powstają wyjątkowe projekty fotograficzne z Sopotu!

Do zobaczenia!