Sztuka to nie tylko wystawy, ale współdziałanie na granicy różnych, pozornie nie powiązanych ze sobą dziedzin, o czym staramy się przekonywać na spotkaniach z cyklu Morska Planeta. Zapraszamy do wysłuchania najbliższej rozmowy, która odbędzie się w czwartek 6 czerwca o godz. 18.00. Otoczeni dziełami, wysłuchamy inspirującej dyskusji na temat PIASKU, co może być również świetną okazją do celebracji obchodzonego w czerwcu Światowego Dnia Oceanów.
W wydarzeniu wezmą udział:
dr hab. Lech Kotwicki, prof. IO PAN – biolog morski i ekolog
Maja Góralczyk – studentka wzornictwa na ASP w Gdańsku
Ela Kinowska – fotografka
Sopot Seaglass – biżuteria ze szkła morskiego
Informacje organizacyjne
- 06.06.2024, godzina 18:00
- Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie Plac Zdrojowy 2
- Wstęp na spotkanie w cenie biletu na wystawy
dr hab. Lech Kotwicki, prof. IOPAN:
Biolog morski i ekolog, specjalizuje się w badaniach strefy przybrzeżnej. Jego prace koncentrują się na osadach piaszczystych oraz organizmach bentosowych, z naciskiem na funkcjonowanie ekosystemów piaszczystych plaż i płytkiego litoralu.
Ela Kinowska:
Od ponad czterech dekad zajmuje się filmem, fotografią oraz animacją kultury. W 1990 roku wyemigrowała do Kanady. Po drodze mieszkała w Norwegii, Rosji, Kirgistanie i na Słowacji. Obecnie mieszka w Sopocie. Z wykształcenia ekonomistka, z wyboru fotografka. Jest wagabundą z aparatem w kieszeni, ciągle w drodze. Zajmuje się fotografią dokumentalną, zawsze wierna filozofii decydującego momentu. Prezentowała swoje fotografie na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Kanadzie, Meksyku, Serbii, Węgrzech, Polsce, Rosji i Kolumbii (ta ostatnia w Muzeum Sztuki Współczesnej w Bogocie). W 2005 roku zdobyła Grand Prix w konkursie International Biennale, Women the Image Creators, w Guadalajarze, Meksyku. W 2019 roku została zaproszona jako edytorka/fotografka do współpracy przy książce o filmie polskim, która została wydana w Argentynie (“Dialogos con el cine polaco”). Bierze też czynny udział w polskich gremiach fotograficznych m.in. Fotograficznym Mastermindzie i Polish Women Photographers. We wrześniu 2021 wydała swój pierwszy album fotograficzny “Sopot Beach”, który jest zbiorem fotografii zrobiony podczas pandemii na sopockiej plaży. Porusza aktualne tematy społeczne: np. projekt “Retratos en Petroleo” zrealizowany w dżungli ekwadorskiej podejmuje kwestie skutków zanieczyszczenia odpadami po wydobyciu ropy naftowej. W swoim ostatnim projekcie “Capslove story”, zrealizowanym w Sopocie zmaga się z tematem odpadów i zanieczyszczenia plaży.
Zajmuje się także filmem. Wyprodukowała film dokumentalny “And who are you?” dla telewizji kanadyjskiej, poruszający kwestię tożsamości narodowej w Kanadzie, z polskimi wątkami. Jako niezależny producent zrealizowała też produkcję filmu dokumentalnego o wyprawie “Red couch tour”, flagowym projekcie na obchody 150-lecia Kanady. W 2017 roku przejechała wraz z partnerem całą Kanadę z czerwoną kanapą, na którą zapraszali Kanadyjczyków w poszukiwaniu odpowiedzi na jedno pytanie: czym jest dla nich Kanada.
Od kilku lat jest mieszkanką Sopotu, gdzie w 2018 założyła Fundację Edukacja.Kultura.Sztuka, której jest prezeską. Członkini stowarzyszenia “Sopot dla Ciebie”. www.elaphoto.com Instagram: #sopotbeach FB: Ela Kinowska TT: @elaphoto
Maja Góralczyk:
Studentka Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz absolwentka Architektury na Politechnice Gdańskiej. Otrzymała nagrodę INTERPRINT Polska Award w konkursie Make Me! 2024 za projekt „Akcesoria plażowe przyjazne morzu” na Łódź Design Festival oraz jest finalistką konkursu Young Design 2024. Brała udział w wystawach takich jak Art’em All 2, Gdynia Design Days 2023 oraz ODPADY w Instytucie Dizajnu w Kielcach. Wierzy, że odpowiedzialne projektowanie jest ważne niezależnie od skali. Stara się uwzględniać ekologiczne i etyczne aspekty w swoich projektach, dbając o minimalizację negatywnego wpływu na środowisko oraz poprawę jakości życia użytkowników.
Marzena Warczak z Sopot Seaglass:
,,Marzenę Warczak, mieszkankę Sopotu, zawsze inspirowało morze. Szukając zmiany w życiu zawodowym, postanowiła wykorzystać to, co fale wyrzucają na brzeg – szkło morskie. Od kilku lat tworzy z niego unikatową biżuterię.” Sopot Seaglass to nieduża manufaktura, która wykorzystuje szkło wyrzucone przez morze na brzeg do tworzenia niepowtarzalnej biżuterii. Każdy kawałek jest unikalny, a jego kształt, kolor i tekstura są rezultatem wielu lat oddziaływania wody i piasku. Szkło morskie nie tylko ma w sobie niesamowitą energię, ale niesie z sobą wyjątkowe przesłanie, że z pozoru bezużytecznych pozostałości można stworzyć coś pięknego. www.sopotseaglass.com
Cykl jest współorganizowany przez Instytut Oceanologii PAN oraz dofinansowany ze środków Miasta Sopotu.