Sztuka, aktywizm, samostanowienie | Rozmowa z Basią Śliwińską | 8.12.2024

Zapraszamy na spotkanie z Basią Śliwińską – feministką, doktorą teorii i historii sztuki, które poprowadzi jedna z kuratorek wystawy Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej Karolina Majewska-Güde.

Karolina Majewska-Güde i Basia Śliwińska porozmawiają na temat aktywizmu w sztuce dla praw reprodukcyjnych. Skupiając się na zagadnieniach poruszonych w ostatnio opublikowanej książce Śliwińskiej Transnational Visual Activism for Women’s Reproductive Rights: My Body, My Choice (2024, Routledge; Transnarodowy aktywizm wizualny dla praw reprodykcyjnych kobiet: moje cialo, mój wybor), rozmowa będzie dotyczyła związku między uwarunkowaniami socjo-politycznymi a prawami do samostanowienia o własnym ciele i sposobach w jakich jest to mobilizowane poprzez feminizmy w sztuce. Zastanowimy się nad praktykami artystycznymi w obronie praw człowieka do opieki zdrowotnej związanej z prawami reprodukcyjnymi, nie tylko w Polsce, ale tez w kontekście globalnym.

Informacje praktyczne:

  • Kiedy: 8 grudnia | niedziela
  • Godzina: 13.00
  • Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, plac Zdrojowy 2, Sopot
  • Wstęp: w cenie biletu na wystawę, nie obowiązują zapisy

Basia Śliwińska – feministka, doktor teorii i historii sztuki, kuratorka. Pracuje na stanowisku naukowczyni w Instytucie Historii Sztuki na Universidade Nova de Lisboa w Portugalii. Założycielka i redaktorka akademickiego czasopisma Feminist Art Practices and Research: COSMOS, członkini rady naukowej Third Text. W 2023 roku była wizytującą naukowczynią w Humanities Research Centre na Australian National University w Canberra, Australia. Naukowo zajmuje się artywizmem i aktywizmem wizualnym w perspektywie transnacjonalizmu i feministycznej etyki troski, szczególnie w kontekście praw reprodukcyjnych. Niedawno ukazała się redagowana przez nią antologia Transnational visual activism for women’s reproductive rights: my body, my choice (Routledge 2024). Obecnie pracuje nad antologią Contemporary Transnational Feminist Visual Activism and Gender-based Violence (Routledge 2025).

Wystawa Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej

▪ Czas trwania wystawy: 19 października 2024 – 31 stycznia 2025

▪ Partnerzy: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, STU ERGO Hestia S.A., STUDIO teatrgaleria, Galeria Studio Warszawa

▪ Matronat: AICA Sekcja Polska, Stowarzyszenie Kongres Kobiet

▪ Matronat honorowy: Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego

▪ Mecenat: Arte Agitur, Dariusz Szymczak, Kolekcja Anny Pawelak, Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie

▪ Matronat medialny: Artinfo, Esopot, Prestiż Magazyn Trójmiejski, SALON, Sens, SZUM, Trójmiasto.pl TVP Kultura, Wysokie Obcasy, Zawsze Pomorze, Zwierciadło


Wystawa Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej

▪ Czas trwania wystawy: 19 października 2024 – 31 stycznia 2025

▪ Partnerzy: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, STU ERGO Hestia S.A., STUDIO teatrgaleria, Galeria Studio Warszawa

▪ Matronat: AICA Sekcja Polska, Stowarzyszenie Kongres Kobiet

▪ Matronat honorowy: Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego

▪ Mecenat: Arte Agitur, Dariusz Szymczak, Kolekcja Anny Pawelak, Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie

▪ Matronat medialny: Artinfo, Esopot, Prestiż Magazyn Trójmiejski, SALON, Sens, SZUM, Trójmiasto.pl TVP Kultura, Wysokie Obcasy, Zawsze Pomorze, Zwierciadło

Sfinansowano ze środków Fundacji Artystyczna Podróż Hestii

Dofinansowano ze środków Miasta Sopot