Spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem „Gdynia bez tajemnic”

Spotkanie z Grzegorzem Piątkiem, autorem książki „Gdynia obiecana” i laureatem Paszportu Polityki w kategorii „literatura” za 2022 r. Spotkanie poprowadzi Jakub Knera.

Gdynia obiecana to opowieść o mieście tworzonym od podstaw, gdzie można było zacząć z czystą hipoteką: przezwyciężyć różnice między zaborami, pokonać zacofanie, uciec od narodowych przywar, od wiejskiej nędzy i wielkomiejskiego bezrobocia, zostawić w tyle waśnie etniczne i konflikty klasowe, uniknąć urbanistycznych błędów i historycznych ograniczeń krępujących rozwój innych miast. Tu nowe pokolenie uczyło się nowych umiejętności i zawodów związanych z morzem i międzynarodowym handlem. Tu, niczym w laboratorium, mogła powstać nieobciążona żadną złą ani dobrą tradycją nowoczesna polska miejskość oraz morska polskość. Tu Polska miała uciec do przodu, z wieku dziewiętnastego w dwudziesty. Problem w tym, że w tę podróż zabrała samą siebie.

Grzegorz Piątek (ur. 1980) z wykształcenia architekt wierzy, ale nie praktykuje. Pisze, wykłada, opowiada, oprowadza. Jego książka Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 19441949 (2020) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2021. Ponadto opublikował biografie Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (2016) i Niezniszczalny. Bohdan Pniewski architekt salonu i władzy (2021) oraz współtworzył zbiór rozmów Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku (2012).

  • czwartek, 2 marca 2023, godz. 18:00
  • wstęp wolny
ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST