Sopockie wspomnienia Macieja Szemelowskiego. Spotkanie autorskie.

Sopockie wspomnienia Macieja Szemelowskiego

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów 14 maja zapraszamy na spotkanie autorskie z artystą Maciejem Szemelowskim, który wspominać będzie swoje życie w Sopocie. Rozmowę poprowadzi Wojciech Fułek.

Spotkanie towarzyszy wystawie Macieja Szemelowskiego „Retrospektywa” oraz innym wydarzeniom Nocy Muzeów w PGS w Sopocie. Więcej informacji o tym wydarzeniu TUTAJ.


Na zachętę, fragment wspomnień Macieja Szmelowskiego

To była jesień 1980 – rok przed stanem wojennym. Chcąc wyrwać się z szarej socjalistycznej rzeczywistości, jak większość młodych ludzi z Trójmiasta co jakiś czas wpadałem do „Sopoćkowa”.

Tutaj, w zakamarkach miasta, można było odnaleźć ślady przedwojennej świetności kurortu. Wówczas często nachodziły mnie wspomnienia o mojej babci, która tuż przed wybuchem II wojny światowej jeździła z Gdyni do Sopotu na turnieje tenisowe, gdzie broniła polskich barw. Towarzyszący jej mój dziadek „utracjusz” dyskretnie ulatniał się z kortów tenisowych i wpadał w otchłań hazardu vis-à-vis, czyli do sopockiego kasyna, o czym następnego dnia informował „Kurier Gdyński”. Przy okazji jednak chwalił go, że leczy za darmo bezrobotnych. Moje sopockie wspomnienia z dzieciństwa związane są również z meczami tenisowymi, w których brała udział moja mama. Tym razem to ja jej towarzyszyłem. Mama była wyróżniającą się uczennicą słynnych trenerów tenisowych, braci Korneluków, którzy po wojnie od podstaw stworzyli Sopocki Klub Tenisowy. Grając z Jadwigą Jędrzejewską – „pierwszą rakietą Polski” – mama zdobyła tytuł Wicemistrzyni Wybrzeża. (…)

Ciąg dalszy 14 maja w PGS!



Maciej Szemelowski

Artysta plastyk, malarz, fotograf, grafik i scenograf, urodzony w Gdyni. W 1969 roku ukończył Liceum Technik Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Studiował w toruńskim UMK na Wydziale Sztuk Pięknych (1970-1973) oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (1973-1975) w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza. Zrealizował między innymi scenografie: telewizyjne do programów muzycznych, w Operze Leśnej (m.in. na Międzynarodowy Festiwal Piosenki oraz koncerty „Trzy Dekady Polskiego Rocka” i „Piknik Country”), Kabaretu Jana Pietrzaka, koncertu Czesława Niemena, I Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Jest autorem teledysków i reklam, filmów autorskich: „Sopot”, „Do utraty tchu” (o Januszu Popławskim i Franciszku Walickim) dla TV, jak również „Wernisaż u Macieja TV”, „Artyści Sopotu”.

Zrealizował malarstwo ścienne na statku Stefan Batory, kilkanaście wydawnictw na 100-lecie Sopotu, m.in. kalendarz „Artyści Sopotu”, albumy „Cztery pory roku” i „Sopockie molo i brzeg”, płytę DVD „400 najpiękniejszych widoków Sopotu”, plakaty o tematyce kulturalnej, m.in. z okazji 20-lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz niezależnych obchodów 25. rocznicy powstania Pierwszej Solidarności. Maciej Szemelowski jest także współautorem wraz z Wojciechem Fułkiem albumów „Sopot, sezon, miejsca, chwile” i „Historia Sopockiego Mola”, a także współautorem teledysków Lecha Makowieckiego. Otrzymał nagrodę Wojewody Gdańskiego za popularyzację Wybrzeża Gdańskiego w grafice. Zdobył nagrody za plakat „Sopot” w Lahti oraz plakat „Pepsi Cola”, jak również nagrody na Biennale Plakatu w Warszawie za cykl plakatów „Cyrk Polski”.

Jest laureatem wielu nagród fotograficznych i wyróżnień, m.in. International Photography Award („Oscar Fotografii”) w latach: 2015, 2016, 2018, Wildlife Photographer of the Year 2015, a także Spider Award w latach 2015-2019 oraz w roku 2021. Autor indywidualnych wystaw fotograficznych – m.in. „Sopockie molo”, „Sopocka jesień”, „A może morze?”, „Miasto”, „Na biało”, „Ślady”, „Na styku” – oraz filmów: „Berlin – Kreuzberg”, „Nocturn COVID-19” 2022 (YouTube). Był także publicystą w sopockich gazetach: „Riviera” i „Kocham Sopot”.

Wojciech Fułek

„Sopocianin od zawsze i na zawsze”, pisarz, scenarzysta, twórca teatru radiowego, autor m.in. monografii sopockiego mola i Opery Leśnej. W latach 1998-2010 wiceprezydent Sopotu.


ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST