Słoneczny czwartek w PGS | Warsztaty. Głębia Landsort | 8.08.2024

Ilustracja: Joanna Kurowska

Głębia Landsort jest najgłębszą częścią Morza Bałtyckiego i znajduje się w zachodniej części basenu gotlandzkiego, pomiędzy południowo-wschodnim wybrzeżem Szwecji a wyspą Gotlandią.

Andrius Labasauskas to artysta z Litwy który wygrał międzynarodowy konkurs rzeźbiarski Baltic Horizons. Stworzył dla Sopotu minimalistyczny obiekt przy użyciu prostych technik rzeźbiarskich i surowych, od dawna znanych materiałów takich jak biały marmur, stal żwir. Biały marmur ma przypominać o topniejącym lodzie zamkniętym w kamieniu i zapadniętym w trawę jako swoisty pomnik dla zagrożonych lodowców. W przyszłości mieszkańcy Sopotu i przyjezdni będą mogli usiąść, zrelaksować się i korzystać z niej jako strefy wypoczynku. W nocy rzeźba będzie oświetlona przez inteligentny system iluminacji. Jeśli temperatura będzie wysoka rzeźba będzie świecić na czerwono, a jeśli niska na niebiesko.

Podczas warsztatów odwiedzimy tę przestrzeń jeszcze przed oficjalnym otwarciem.

W pracowni wykonamy swoje instalacje  z pomocą masy ceramicznej i sprawdzimy jak zmienia się praca pod wpływem oświetlenia.

 

Informacje praktyczne:

▪ 8 sierpnia 2024 | czwartek

▪ godz.11:00 – 12:30

▪ Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Plac Zdrojowy 2

▪ Prowadzenie: Iwona Zając

▪ Spotykamy się o 10.50 w holu PGS

▪ Udział w warsztatach i wstęp na 3 wystawy w PGS – 15 zł/os.

Bilet rodzinny (min. 3 osoby) – 30 zł

Na zajęcia obowiązują zapisy. Rezerwacja od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00

📩 edukacja@pgs.pl

☎ 58 551 06 21 wew. 104 lub 111

Andrius Labašauskas z Litwy laureatem międzynarodowego konkursu rzeźbiarskiego Baltic Horizons. Kapituła doceniła jego projekt Głębia Landsort za wyraźne nawiązanie do ekologii oraz dobre wpasowanie się w przestrzeń miejską Sopotu.

Andrius Labašauskas jest absolwentem Wydziału Rzeźby na Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Rzeźbę studiował także na Massachusetts College of Art and Design. Jednymi z najbardziej znanych jego prac są „light sculptures” – rzeźby świetlne.

Konkurs Baltic Horizon powstał z inicjatywy ERGO Hestii i Miasta Sopot. Organizatorem konkursu jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii we współpracy z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie oraz partnerami projektu, którymi są: Muzeum Narodowe w Gdańsku – Oddział Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej EMMA w fińskim Espoo, Muzeum Sztuki Bourse, część Łotewskiego Muzeum Narodowego w Rydze (Łotwa), Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie.

Do zobaczenia.

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST