„Słońce Sopotu” – spotkanie z Jarosławem Perszko

22 czerwca, o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Jarosławem Perszko, twórcą neonu „Sopockie Słońce”.

Jarosław Perszko to znany rzeźbiarz, performer, autor obiektów intermedialnych i pomnikowych, scenografii dla filmu, teatru dramatycznego i lalkowego. Autor realizacji form w przestrzeni publicznej i pomnikowych. W swoim dorobku ma ponad 70 wystaw indywidualnych, jak również liczne wystawy zbiorowe w czołowych instytucjach kulturalnych, jak Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Narodowe w Rydze. Jego prace znajdują się w zbiorach tych instytucji oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, m. in. Francji, Szwecji, Stanach Zjednoczonych. Wielokrotnie nagradzany, uhonorowany m. in. odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2006 oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2019.

„Jarosław Perszko tworzy prace nasycone tajemnicą, metafizyką. Akt twórczy, którego zapisem jest materialna forma rzeźby wynika u niego z filozofii artysty, traktującego uprawianą sztukę, jako nieustanne źródło poznania.” Eulalia Domanowska Neon „Słońce Sopotu”, jako ikoniczny symbol miasta, był prezentowany w Sopocie po raz pierwszy w 2019 roku w ramach wystawy „Pasaż sztuki 2019”, zrealizowanej przez Fundację Wspólnota Gdańska i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jako przykład projektu artystycznego w przestrzeni publicznej nie stanowi jedynie dekoracji, lecz ma za zadanie nawiązywać dialog z miejscem i publicznością. „Słońce Sopotu” jest w swoim założeniu dowcipem site-specific na temat mekki polskich wczasowiczów. W swojej syntetycznej formie obiekt przypomina typowy dla tego miejsca landschaft – zachodzący za horyzont krąg słońca, odbijający się w spokojnej tafli morza. Jednocześnie owa prostota przemysłowej struktury przywodzi na myśl także inne „słoneczko” – popularną w dobie PRL domową grzałkę, ratującą przed chłodem mieszkań z wielkiej płyty niejedną polską rodzinę. Praca jest zatem dedykacją dla fenomenu samego Sopotu, ale i określonych wspólnot ludzi, generowanych przez kulturowe zjawiska.

Praca zakupiona przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie w 2022 roku w ramach zadania Rozbudowa regionalnej kolekcji sztuki współczesnej, finansowanego przez Gminę Miasta Sopot.

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST