11.08.2024 godz. 12.00 – 13.30
Zapraszamy na spotkanie, które będzie przebiegało na brzegu różnych obszarów obecnych w sztuce i biografii Ewy Kuryluk, artystki multidyscyplinarnej, obecnej w literaturze jako pisarka, poetka oraz eseistka – i sztukach wizualnych, zarówno jako autorka prac malarskich, jak i fotografka czy twórczyni tkanin.
Staniemy zarówno na styku wymienionych dziedzin, jak i wobec całego szerokiego projektu twórczości i uchwyconego w niej prawdziwego życia. W końcu odniesiemy się też do biografii i języka, który próbuje ją na różne sposoby opisać. Wszystko po to, byśmy mogły spróbować chociaż odpowiedzieć na pytanie o możliwości sztuki wobec prawdy – zarówno piękna, jak i brutalności Życia, a także o różnice wyrazu w tekstach literackich, autobiograficznych, eseistycznych i krytycznych artystki – w kontrze (lub dialogu) do obszaru sztuk wizualnych.
Pretekstem do rozmowy o wielu aspektach twórczości Ewy Kuryluk staje się indywidualna wystawa „Spotkanie na brzegu morza” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Zaprezentowane na niej wczesne prace artystki, z przełomu lat 60. i 70. XX wieku w większości dotąd nie były pokazywane w Polsce.
W dyskusji wezmą udział: badaczka literatury i krytyczka feministyczna prof. Ewa Graczyk, historyczka sztuki dr hab. Magdalena Howorus-Czajka, prof. UG i krytyczka, eseistka oraz kuratorka i historyczka sztuki Magdalena Ujma. Rozmowę poprowadzi pisarka i poetka Barbara Piórkowska.
Informacje praktyczne:
11 sierpnia 2024 | niedziela
Godz.12:00 – 13:30
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Plac Zdrojowy 2
Czas trwania wystawy: 18.05. – 18.08. 2024
Kuratorka: Ania Muszyńska
Kuratorka PGS: Eulalia Domanowska
Współpraca: Fundacja Rodziny Staraków
Mecenas: Polpharma oraz Polpharma Biologics
Wstęp na wydarzenie w cenie wystawy
Prof. dr hab. Ewa Graczyk – literaturoznawczyni feministyczna i działaczka społeczna. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książek: Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej (1994), O Gombrowiczu, Kunderze, Grassie i innych ważnych sprawach. Eseje (1994), Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Gombrowicza w okresie międzywojennym (2004, książka nominowana do nagrody NIKE) oraz Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju (2013). Współredaktorka kilku monografii zbiorowych, między innymi tomu „Siostry i ich Kopciuszek” (Gdynia 2002) oraz „Białe maski/szare twarze. Performatywność w perspektywie postzależnościowej” (Kraków 2015). Redaktorka naczelna pisma humanistycznego UG „Jednak Książki”. Działaczka trójmiejskich grup kobiecych, członkinii Tolerado Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT, współorganizatorka trójmiejskich MANIF od początku ich istnienia.
Dr hab. Magdalena Howorus-Czajka, prof. UG – historyczka sztuki, badaczka, kuratorka wystaw sztuki współczesnej. Od 2007 roku jest związana z Zakładem Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie prowadzi działalność dydaktyczną z zakresu historii sztuki, rynku sztuki oraz krytyki artystycznej. W swoich badaniach specjalizuje się w powojennej sztuce polskiej. W 2020 roku uzyskała stopień dra habilitowanego na podstawie książki Tropami wielokrotności. Strategie powtórzenia w sztuce polskiej lat 60. i 70. XX wieku, Gdańsk 2019. Członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.
Magdalena Ujma – krytyczka i historyczka sztuki, kuratorka wystaw sztuki współczesnej. Od 2018 roku jest związana z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, gdzie jako kustoszka opiekuje się kolekcją, od 2021 – z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie kieruje czasopismami „Restart” i „Elementy”, a także prowadzi działalność dydaktyczną. Obecnie wiceprezeską Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Sztuki AICA. Jest jedną z założycielek Seminarium Feministycznego. Mieszka w Krakowie.
Barbara Piórkowska – pisarka, poetka, kierowniczka literacka Teatru Gdynia Główna, felietonistka portalu miastoliteratury.com. Autorka powieści „Szklanka na pająki” (2010/2018), esejów o przestrzeni miasta „Utkanki” (2014), powieści „Kraboszki” (2020) i „Gaja. Historia prawdziwa” (2023) oraz czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016). Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. W 2022 roku według „Kraboszek” powstał spektakl „Rodzanice” (Teatr Gdynia Główna, Akademia Głosów Tradycji, reż. Ewa Ignaczak), w 2024 – w tej samej reżyserii – „Kardiosystem”. Prowadzi spacery przyrodniczo-literackie, a także profil na FB Dzika Litera, moderuje w Gdańsku zielone spotkania z książką. Tworzy autorskie formy pracy ze stresem poprzez pisanie. Stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Współtwórczyni herstorycznych show poetyckich i literacko-obrzędowych.
Serdecznie zapraszamy.
Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patroni medialni: artinfo.pl, esopot.pl, Prestiż, SZUM, Zawsze Pomorze, Rynek i Sztuka, trojmiasto.pl, SALON