„Polskie artystki wychodzą z cienia” – spotkanie autorskie z Sylwią Zientek

Od kilku lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie życiem i twórczością polskich malarek, graficzek i rzeźbiarek. Po dziesiątkach lat nieistnienia, wymazywania, lekceważenia artystki dotąd niedostrzegane przyciągają uwagę. Powoli kanon sztuki polskiej jest uzupełniany o kolejne nazwiska twórczyń. Coraz więcej jest wystaw poświęconych sztuce kobiet, coraz więcej publikacji. Warto jednak zastanowić się, dlaczego nawet obecnie twórczość artystek jest deprecjonowana i uważana za sztukę niższych lotów, niż ta tworzona przez mężczyzn.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z pisarką Sylwią Zientek, autorką takich książek, jak: ,,Polki na Montparnassie”, czy ,,Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”. Odbędzie się ono w najbliższą niedzielę 16.06 o godz. 12.00 w Państwowej Galerii Sztuki.

Wydarzenie towarzyszy wystawie Ewy Kuryluk. Spotkanie na brzegu morza

Wstęp w cenie biletu na wystawę.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sylwia Zientek, autorka powieści, opowiadań oraz publikacji biograficznych. Przybliża sztukę kobiet w książkach „Polki na Montparnassie” i „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”. Jej powieści to m.in. „Lunia i Modigliani”, cykl „Hotel Varsovie” i „Kolonia Marusia”. Swoje teksty publikowała m.in. w Magazynie Pismo, Wysokich Obcasach, Skarpie Warszawskiej, Kwartalniku ASP Restart, Gazecie czy L’Officiel. Pomysłodawczyni i współtwórczyni serialu kostiumowego „Matylda”. Z zawodu prawniczka. Mama trójki dzieci. Znawczyni kultury francuskiej, zwłaszcza artystycznego Paryża. Uwielbia podróże ze sztuką w tle oraz sekretne życie muzeów.

Fot. Mateusz Skwarczek/Agencja AGORA
ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST