Zapraszamy na niedzielne, performatywne popołudnie w ramach wystawy Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej. 24 listopada, po oprowadzaniu kuratorskim, odbędą się dwa performanse:
- Widzialne – Niewidzialne w wykonaniu Anny Płotnickiej to minimalistyczna, symboliczna opowieść o relacji między tym, co jawne, a tym, co ukryte. W centrum tej refleksji znajdzie się przezroczysta szyba jako nośnik ukrytych znaczeń.
- Obelix Nutrix autorstwa Ani Nowak to performans w języku angielskim, który w czterech różnorodnych sekwencjach bada tematy troski, ciała oraz historii instytucji medycznych.
Po performansach zapraszamy na rozmowę z artystkami, którą poprowadzą kuratorki wystawy Anka Leśniak i Agnieszka Rayzacher.
Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie
Informacje praktyczne:
- Kiedy: 24 listopad | niedziela
- Godzina: 15.00
- Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, plac Zdrojowy 2, Sopot
- Wstęp: w cenie biletu na wystawę, nie obowiązują zapisy
Ania Nowak. Pracuje w obszarze szeroko rozumianej choreografii, gdzie spekuluje o tym, do czego (nie)zdolne są ciała i język dzisiaj. W swojej praktyce eksploruje pożądanie, kruchość i gniew jako wehikuły przemiany istniejących struktur opartych na wykluczeniu. Tworzy solowe i grupowe performanse na żywo, wideoperformanse, instalacje i teksty, w których bada złożone relacje oparte o troskę i bycie razem w czasach ciągłego kryzysu. W swojej twórczości przepracowuje znaczenie przyjemności, choroby, intymności, bólu, seksualności, klasy i dostępności, by stały się kategoriami pozbawionymi binaryzmu i ekskluzywności. Prace Nowak pokazywane były w berlińskich instytucjach takich jak HAU Hebbel am Ufer, Berlinische Galerie, Akademie der Künste, KW „Pogo Bar” oraz Sophiensæle; w Nowym Teatrze i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, w helsińskim Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma; w La Casa Encendida w Madrycie; na 14. Baltic Triennal w CAC w Wilnie oraz na 12. Göteborg Biennial. Wystawy indywidualne to Ill Delights. Ania Nowak & Friends w Galerie Wedding – Raum für zeitgenössische Kunst w Berlinie (2023) i Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2023).
Anna Płotnicka. Ukrainka. Urodziła się 23. 10. 1956 roku we Wrocławiu. Studiowała w ASP (uprzednio PWSSP) we Wrocławiu, na wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom w 1980 roku. Zajmuje się dokamerowym performance, video, fotografią i tworzeniem obiektów z różnych materiałów. Moje Motto: Trzymam się powietrza, uczestniczę w świecie przez moje ciało i oddychanie poddając się jego rytmowi. Najważniejsze jest to, co niewidzialne a doświadczane. Najważniejsze wystawy indywidualne i zbiorowe: 2023 – „Ściana do Przytulania”, wystawa „O Granicy” Muzeum Narodowe Poznań; 2019 – „Faktury powietrza”, Galeria Biała, Lublin; 2015 – „Trzymam się powietrza”, galeria Wozownia, Toruń; 2013 – „Pustostany” Muzeum Współczesne Wrocław; Prace w zbiorach: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Dolnośląska Zachęta Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Galeria Labirynt w Lublinie
———————————
Wystawa Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej
▪ Czas trwania wystawy: 19 października 2024 – 31 stycznia 2025
▪ Partnerzy: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, STU ERGO Hestia S.A., STUDIO teatrgaleria, Galeria Studio Warszawa
▪ Matronat: AICA Sekcja Polska, Stowarzyszenie Kongres Kobiet
▪ Matronat honorowy: Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego
▪ Mecenat: Arte Agitur, Dariusz Szymczak, Kolekcja Anny Pawelak, Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie
▪ Matronat medialny: Artinfo, Esopot, Prestiż Magazyn Trójmiejski, SALON, Sens, SZUM, Trójmiasto.pl TVP Kultura, Wysokie Obcasy, Zawsze Pomorze, Zwierciadło
Sfinansowano ze środków Fundacji Artystyczna Podróż Hestii
Dofinansowano ze środków Miasta Sopot