Performance podczas wernisażu wystawy | 18.10.2024

Podczas wernisażu wystawy Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej odbędą się dwa performance.

Ola Kozioł w swoich performance bazuje na głosie, wykorzystując technikę śpiewu białego. Uwielbia też chodzić, traktując „pielgrzymowanie” jako gest artystyczny. Porusza tematy związane z prawami zwierząt, relacjami międzyludzkimi i międzygatunkowymi, szacunku dla przyrody. Szuka kontaktu z naturą, próbując odnaleźć swą tożsamość i duchowość. Ekologię łączy z posthumanizmem, krytyką konsumpcjonizmu, wątkami feministycznymi, pacyfizmem. Projekty muzyczne, które współtworzy: Mutant Goat (płyta „Yonder”), 18 rzek, Miejskie Darcie Pierza, Chór Strzemińskiego. Wspólnie ze Suavasem Lewy tworzy kolektyw Przepraszam+. Kuratorka, inicjatorka, współrealizuje i wspiera projekty edukacyjne, artystyczne i społeczne, warsztaty dla dzieci oraz warsztaty otwierające z głosem dla kobiet.

Ola Kozioł wyśpiewa autorską pieśń tzw. białym głosem. Towarzyszyć jej będzie dźwięk burdonu –  tradycyjnego instrumentu kozła weselnego, który w odróżnieniu od tradycyjnych instrumentów jest instrumentem vegańskim, zrobionym jest ze sztucznej skóry

fot. Marcin Bałczewski

Good Girl Killer – Magda Jędra i Anna Steller – to duet znakomitych performerek.

Magda Jędra to tancerka, choreografka, performerka. W swoich pracach choreograficznych łączy sztukę performance z podejściem site-specific. Od kilku lat pogłębia wiedzę o przyrodzie, poszukując kanałów komunikacji między ciałem ludzkim a roślinnym. W 2019 roku rozpoczęła pracę nad koncepcją „ciała botanicznego”, a grudniu tego samego roku w ramach Global Practice Sharing zaprezentowała efekty rezydencji artystycznej i swoich poszukiwań w Judson Memorial Church, w Nowym Jorku. Praktykę ciała botanicznego rozwija w ostatnich pracach: „Złe ziele” i „Las i ludzie”. Mieszka w Gdańsku.

Anna Steller – performerka, tancerka i choreografka. Matka trójki. Na scenie zaczęła występować w 1993 roku. Od wielu lat tworzy spektakle taneczne, akcje performance oraz performance typu site specific, które były prezentowane na najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą. Jako performerka koncentruje się głównie na przejrzystości i szczerości przekazu, na radykalnych rozwiązaniach artystycznych. Jest członkiem kolektywu „Osób opiekujących się” z którym zdobyła główną nagrodę na 7 Gdańskim Biennale Sztuki w 2023 roku. Swoje prace prezentowała m.in. w CSW Łaźnia Gdańsk, Gdańska Galeria Miejska, Halo kultura w Gdyni, „Kronika” Bytom, PGS Sopot, Arts Station Foundation w Poznaniu, Instytut Grotowskiego we Wrocławiu, Maat Festiwal w Lublinie, Malta Festiwal w Poznaniu, Sweden/Karlskrona „Telling the Baltic” project, Miami Performance International Festival (USA),  FestivalL1 Contemporary Dance Festiwal w Budapeszcie,“Body-Mind” Warszawa , “Four Days” w Pradze, Festival of Naked Form w Pradze, w Berlinie.

Good Girl Killer przygotowały improwizowany taniec, będący wielowymiarową odpowiedzią na tematykę wystawy.

fot. Patrycja Orzechowska (Good Girl Killer)

* Z przykrością informujemy, że planowany podczas wernisażu performance Oli Kozioł Kocham Cię i wiem, że robisz co możesz nie odbędzie się z powodu choroby artystki.
Z całego serca przepraszamy za wszelkie niedogodności i dziękujemy za zrozumienie. Trzymajmy kciuki za szybki powrót Oli do zdrowia.