Oprowadzanie po “Fotomorganie”

Oprowadzanie po Fotomorganie

W niedzielę kończy się w PGS wyjątkowa wystawa – “Fotomorgana”. Aby godnie się z nią pożegnać, przygotowaliśmy dla Państwa Oprowadzanie po “Fotomorganie”.

W sobotę, 14 sierpnia o godzinie 17, po wystawie oprowadzi Was dr Adam Mazur. Wraz z nim opowie o niej jej twórca – artysta i kurator – Robert Kuśmirowski.

“Fotomorgana”, jednogłośnie została nazwana – przez krytyków i widzów – wydarzeniem wyjątkowym. Robert Kuśmirowski zaprosił nas w świat, w którym nic nie jest oczywiste. Rzeczpospolita napisała w swojej recenzji, że wystawa jest “Wciągającą podróżą do świata wyobraźni”.

Dla osób wchodzących do sali wystawienniczej na 2. piętrze PGS, Kuśmirowski przygotował zaskakująca niespodziankę widoczną na pierwszy rzut oka. To zajmująca prawie całą powierzchnię, „wybudowana” i częściowo zburzona kamienica z wyraźnymi śladami zniszczeń wojennych. “Budowla po przejściach” stanowi tło do ustanowienia mentalnych fotografii, wymyślanych przez widza i przypisanych do zaaranżowanej sytuacji.

Kuśmirowski tak wyjaśniał portalowi rp.pl swoje inspiracje: “Lubię podróżować do miejsc, ludzi, gdzie nie dane było mi żyć, także przed datą moich urodzin. To są ciężary, może genetyczne, w postaci pozostawionych mi sygnałów, komunikatów. Bardzo wnikliwie badam te obszary, również osoby, świadków tych wydarzeń – wtedy wszystko staje się silniejsze, gotowe do opowiedzenia. Językiem wizualnym można opowiedzieć najlepiej”.

“Fotomorgana” opowiada wspaniale, ale też myli tropy, stawia nas przed koniecznością udzielania odpowiedzi na trudne pytania.

◾ Prezentowane na wystawie prace pochodzą z kolekcji Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, Fundacji Kolekcji PKO Banku Polskiego, Galerii Labirynt w Lublinie, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Galerii Ciasnej, Moniki Kozień, Kingi Trochim oraz Artystów.

◾ Współpraca przy realizacji wystawy: Michał Stachyra/ Fundacja KZMRZ, B&B (Becia i Bolo), Monika i Tomasz Bielakowie/ OMIT Rozdroża w Lublinie

Oprowadzanie po “Fotomorganie”

  • data: 14.08.2021
  • godzina: 17.00 (do godz. 18.00)

Uwaga! Podczas oprowadzania obowiązuje, nadal, limit zwiedzających. W tym wypadku jest to 25 osób.

◾ Wystawę można oglądać do 15 sierpnia, przez cały tydzień w godzinach 11.00-20.00.

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST