Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ryszard Stryjec 1932-1997. Retrospektywa”

oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Ryszard Stryjec 1932-1997. Retrospektywa"

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ryszard Stryjec 1932-1997. Retrospektywa”. Oprowadzać będzie autorka wyboru prac i aranżacji wystawy, Maja Murawska.

Twórczość Stryjca, to bogate imaginarium, w którym przeplatają się motywy świeckie i sakralne oraz liczne odwołania do sztuki minionych epok. Wśród najczęściej spotykanych tematów znajdziemy sceny Starego i Nowego Testamentu, z Księgi Rodzaju i z Apokalipsy, elementy mitologiczne, alegorie związane ze śmiercią i przemijaniem.
Artysta podtrzymując i reinterpretując spuściznę historii sztuki kręgu kultury Zachodu nadaje jej własny unikalny styl.

Do ulubionych motywów Artysty zaliczyć można również postacie jeźdźców oraz przedstawienia alegoryczne poruszające zagadnienia związane z przemijaniem, z życiem i śmiercią.

Oryginalny i niepowtarzalny sposób obrazowania Stryjca nawiązuje do sztuki epok minionych, czerpie z kultury śródziemnomorskiej oraz ze szczególnie bliskiego mu, przesyconego wpływami gotyku, północnego renesansu.

Tworzone przez niego prace, w całej złożoności swojej symboliki, rozgrywają się często na tle charakterystycznych elementów architektury starego Gdańska.

  • Oprowadzanie odbędzie się w sobotę, 2 kwietnia, o godzinie 12:00
  • wystawa czynna do 3 maja 2022
  • idea wystawy: p.o. dyrektora PGS Zbigniew Buski
ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST