Oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z Filipem Pągowskim

oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z Filipem Pągowskim

Wystawę „Teresa Pągowska. Głębiej niż moje wiem” zakończymy dwoma, ciekawymi wydarzeniami. W niedzielę, 8 stycznia o 12:30 po wystawie oprowadzi Was jej kuratorka Ania Muszyńska, a potem odbędzie się spotkanie z Filipem Pągowskim, artystą i synem malarki.

„Najważniejsze światowe gazety, najbardziej rozpoznawalne domy mody: prace Filipa Pągowskiego wykorzystywane są przez najlepszych tego świata” – czytamy w jego biogramie na Culture.pl.. Ukształtowany przez polską rzeczywistość lat 60. i 70. XX wieku oraz kulturalny tygiel Nowego Jorku, Pągowski tworzy grafiki kipiące energią, zapadające w pamięć odważnym kształtem i uwodzące widza dynamizmem i witalnością.

Wychował się w artystycznym domu. Jego ojcem był Henryk Tomaszewski, jeden z twórców polskiej szkoły plakatu, a matką Teresa Pągowska. Ukończył warszawską ASP. Wspominając swoje młodzieńcze lata w Polsce podkreśla istotną rolę braku w procesie kreacji: „Dorastając w Polsce w latach 60. i 70. nauczyłem się, jak wykorzystywać ograniczenia, czy nawet jak się nimi cieszyć, a także jak tworzyć obrazy od zera, a nie tylko używać tych już istniejących (…).

Światową karierę zrobił na Zachodzie. Jego ilustracje ukazywały się na łamach tak prestiżowych tytułów jak „The New York Times”, „Le Monde” czy „The New Yorker”. Jednym z najgłośniejszych jego projektów była kolekcja koszulek stworzona we współpracy Nike i NBA w 2017 roku. Pągowski stworzył nowe logo dla każdego z 30 grających w amerykańskiego lidze koszykarskiej zespołów.

Przez lata współpracował z japońskim domem mody Comme des Garçons i jego założycielką, Rei Kawakubo. Od kilkunastu lat pracuje dla wielkich firm z Japonii, Chin, Hong Kongu i Tajwanu.

  • niedziela, 8 stycznia
  • godz. 12:30
  • wstęp w cenie biletu na wystawę
ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST