Odeszła Ewa Beyer-Formela (1935-2022)

Ze smutkiem informujemy o odejściu wybitnej rzeźbiarki Ewy Beyer-Formeli. Artystka zmarła w sobotę, 24 września, w wieku 87 lat. Rzeźbiarka przez wiele lat była związana z Sopotem. W listopadzie 2021 roku odsłoniliśmy dwie jej rzeźby, stanowiące część miejskiej galerii plenerowej. Obie należą do kolekcji PGS.
 
◾ Ewa Beyer-Formela urodziła się 8 stycznia 1935 roku w Kartuzach. Studiowała w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Rzeźby, w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego. Dyplom uzyskała w 1960 r. Brała udział w powojennej odbudowie Gdańska, wykonując prace rzeźbiarskie w kamieniu. Uczestniczyła w licznych plenerach rzeźbiarskich, ogólnopolskich i międzynarodowych, pełniąc niejednokrotnie funkcję komisarza artystycznego. Była inicjatorką i organizatorką plenerów rzeźby w granicie we Wdzydzach Kiszewskich.
 
Jest laureatką licznych nagród, w tym medalu Gloria Artis nadawanego za wybitne osiągnięcia dla kultury przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
 
Rzeźbiarka tworzyła w wielu formach i materiałach. Jej rzeźby – plenerowe i kameralne – powstawały w granicie, marmurze, drewnie oraz metalu i ceramice.
 
W 2021 roku Ewa Beyer-Formela wzieła udział w uroczystości odsłonięcia dwóch jej rzeźb („Kolumna” oraz „Kora”) na skwerze Miłosza w Sopocie. Wydarzenie było inauguracją długofalowego projektu, lokowania rzeźb w przestrzeni publicznej Sopotu. Przy tej okazji kuratorka sztuki dr Dorota Grubba-Thiede powiedziała Polskiej Agencji Prasowej że, Ewa Beyer-Formela jest „legendarną postacią” w rzeźbie współczesnej.
 
Taką też pozostanie w naszej pamięci.
 
(Zdjęcie: Ewa Beyer-Formela podczas osłonięcia rzeźb na Skwerze Miłosza, fot. PAP)
ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST