NOC MUZEÓW

Europejska Noc Muzeów w Państwowej Galerii Sztuki

godziny: 19-23

wstęp: 1 zł

19.00 – 19.45 Wystawa Baltic Horizons, oprowadzanie kuratorskie i spotkanie
z kuratorką wystawy Mariolą Balińską
sala wystawowa, 1 piętro

20.00 – 20.45 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie BWA 1980. Ocalone / Zapomniane przez kuratorkę Maję Murawską
sala wystawowa, parter

19.00 – 21.00 Strefa twórcza dla dzieci Bimalbi i inne Przestworki – kolorowanki, zabawa w samodzielne projektowanie rzeźby
holl, 1 piętro

21, 21.30, 22, 22.30 Zwiedzanie wystaw w świetle latarki
Rodziny z dziećmi mile widziane (grupy 20 osobowe).
Prowadzenie: Paula Nastały i Iwona Zając

Od 19.00 zapraszamy do samodzielnego zaprojektowania rzeźby, na oprowadzania kuratorskie i zwiedzanie wystaw w świetle latarek.

Wieczorne spotkanie rozpoczniemy od oprowadzania po wystawie podsumowującej 1. edycję międzynarodowego konkursu Baltic Horizons. Kuratorka wystawy Mariola Balińska opowie o konkursie na rzeźbę dla Sopotu, w którym wzięło udział 10 artystek i artystów z Finlandii, Litwy, Łotwy i Polski, i zdradzi kto został zwycięzcą konkursu. Dowiemy się, który projekt wybrano do realizacji i jaka rzeźba już niedługo stanie w Parku Północnym w Sopocie.

Pewnej kwietniowej nocy 43 lata temu pożar zniszczył budynek i znaczną część zbiorów galerii BWA w Sopocie, której następcą jest Państwowa Galeria Sztuki. O losach kolekcji, dziełach bezpowrotnie utraconych i tych, które udało się ocalić z pożogi opowie Maja Murawska, kuratorka wystawy BWA 1980. Ocalone / Zapomniane, przypominającej o tym dramatycznym wydarzeniu.

Zwiedzanie galerii w półmroku jest wyjątkowym doświadczeniem, ekscytującym i nieco tajemniczym. Zobaczymy jak oświetlenie wpływa na odbiór dzieła sztuki, jego form, znaczenia, nastrój. Przynieście ze sobą latarki. Rodziny z dziećmi mile widziane.

Na dzieci czeka strefa twórcza, gdzie będzie można spotkać bohaterów gry miejskiej Bimalbi i inne Przestworki. Mamy nadzieję, że i inne rzeźby z Parku Północnego w Sopocie zainspirują Was do stworzenia własnego projektu rzeźby, która mogłaby ozdobić przestrzeń publiczną naszego miasta

Noc Muzeów 2023 – Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie (ikm.gda.pl)

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST