My i psy, psy i my

Wystawa czynna: 15.10.2021 – 16.01.2022

Kurator: Bogusław Deptuła

Artyści, m.in.: Mirosław Bałka, Wacław Borowski, Alin Bozbiciu, Olga Boznańska, Katarzyna Castellini, Jan Ciągliński, Bolesław Cybis, Ignacy Czwartos, Oskar Dawicki, Edward Dwurnik, Jan Dobkowski, Maksymilian Gierymski, Bogna Gwiazdowska, Antonina Grzegorzewska, Ryszard Grzyb, Grzegorz Kozera, Łukasz Huculak, Maria Jarema, Filip Kalkowski, Mikołaj Kasprzyk, Krzysztof Kokoryn, Łukasz Korolkiewicz, Paweł Kowalewski, Agnieszka Kożuchowska, Zbysław Marek Maciejewski, Tadeusz Makowski, Julia Medyńska, Kazimierz Mikulski, Jarosław Modzelewski, Karol Palczak, Antoni Pastwa, Teresa Pągowska, Sławomir Ratajski, Joanna Rusinek, Agnieszka Sandomierz, Maciej Sieńczyk, Marek Sobczyk, Paweł Susid, Michał Szuszkiewicz, Anna Szprynger, Jacek Waltoś, Rafał Wilk, Maciej Świeszewski, Ryszard Woźniak, Stanisław Wyspiański, Kuba Zając i inni.

Wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum ASP w Warszawie, ZACHĘTY-Narodowej Galerii Sztuki, Teatru Narodowego w Warszawie, Domu Aukcyjnego DESA, kolekcji prywatnych i wypożyczeń od artystów.

Psy są wyjątkowo częstym i chętnie podejmowanym przez artystów tematem artystycznym. Pojawiają się u największych mistrzów w dziejach sztuki polskiej i międzynarodowej, zarówno w dziełach artystów samouków czy w anonimowych obrazach. Wystawa „My i psy, psy i my”, organizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, ma na celu uświadomienie wszechobecności „najlepszego przyjaciela człowieka” – czyli psa, w naszym otoczeniu, a co za tym idzie w świecie sztuk plastycznych.

Tak pomyślana wystawa tematyczna, ma wszelkie szanse stać się atrakcyjną propozycją wystawową, przyciągającą szeroką rzeszę zwiedzających, zarówno tych początkujących
w kontaktach ze sztuką, jak i tych wprawionych w nich.

Ekspozycja zaplanowana została jako szeroka panorama sztuki polskiej, prezentująca różne dziedziny artystyczne – obrazy, rzeźby, rysunki – od XVIII wieku, poprzez sztukę XIX wieku i dwudziestolecie międzywojenne, aż po dzień dzisiejszy. Zrealizowana zostanie w oparciu o zbiory publiczne (Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu) i prywatne (kolekcjonerzy, artyści i osoby prywatne).

Wystawa stawia sobie za cel ujawnienie wszechobecności motywu psa w sztuce na przestrzeni wieków. Różnorodność stylów i estetyk będzie ujawniać bogactwo możliwych poszukiwań i rozwiązań. Nie chodzi w niej o klasyfikację psich wyobrażeń, a raczej o przyjemność płynącą ze spotkań z nimi, zarówno estetyczną jak i myślową, bo rola i znaczenie psów w ludzkim otoczeniu, mimo, że wciąż ulega przemianom, nadal pozostaje nadzwyczaj ważna. 

◾ Patroni medialni: Artinfo.pl, Trojmiasto.pl, TOK FM, Pomorskie.eu, Prestiż – Magazyn Trójmiejski, In Your Pocket

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST