Letnie półkolonie w PGS

Letnie półkolonie - lipiec 2020

Zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat do udziału w letnich półkoloniach.

Zajęcia odbywać się będą w dwóch turnusach, od poniedziałku do piątku  (6-10 oraz 13-17 lipca 2020 roku) w godzinach 10:00-13:00. 

Program zajęć obejmuje krótkie wprowadzenie w zagadnienie artystyczne będące wątkiem przewodnim, oprowadzanie po aktualnie prezentowanej wystawie oraz warsztat plastyczny.

Zapisy: Maja Murawska, mail: edukacja@pgs.pl   tel. 58 551 06 21 wew. 116
Koszt: 70 zł/tydzień, 130 zł/dwa tygodnie
Termin: 6-10 lipca, 13-17 lipca
Limit uczestników: 10 osób
Koszt zajęć nie obejmuje wyżywienia!

Informujemy, że w tegorocznej edycji letnich półkolonii w PGS, w związku z ograniczeniem liczby miejsc i reżimem sanitarnym, nie ma możliwości zapisania dziecka na pojedyncze zajęcia, a jedynie z góry na cały tydzień. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. 
Zapewniamy bezpieczne warunki przebywania  dzieci w trakcie zajęć (ograniczona liczba osób w salach, dezynfekcja pomieszczeń i materiałów plastycznych po każdych zajęciach).

 W zgłoszeniu należy przesłać scan/foto:

Na zgłoszenia czekamy do 29 czerwca lub do wyczerpania liczby miejsc.

HARMONOGRAM PÓŁKOLONII 2020

TYDZIEŃ 1 Sztuka inspiruje

06.07.2020 Artystyczne herbaria
Pierwsze zielniki pojawiły się w Europie już na początku XVII wieku. Z czasem zyskały popularność nie tylko wśród botaników, lecz także artystów – tworzyli je m.in. Wojciech Weiss, Stanisław Mehoffer czy Jerzy Duda-Gracz. W czasie warsztatów poznamy metody wykonywania własnych herbariów, zgodne z nowożytnymi opisami, a także wykonamy prace plastyczne z wykorzystaniem roślin.
07.07.2020 Oswojona bestia
Bestie, potwory, fantastyczne stwory – wszystkie te postacie znajdziemy na wystawie Jana Lebensteina. Uczestnicy warsztatów poznają malarstwo jednego z najbardziej polskich znanych malarzy 2 połowy XX wieku, a następnie wykonają swoje własne, autorskie, artystyczne bestiarium. 
08.07.2020 Pudła wspomnień
Sztuka XX wieku reprezentuje nie tylko różne oblicza abstrakcji, lecz także zupełnie nowe, często satyryczne podejście do przedmiotu. W czasie zajęć uczestnicy zwiedzą jedną z aktualnie prezentowanych w PGS wystaw i poznają dzieła sztuki wykorzystujące codzienne, zwykłe obiekty. Następnie wykonamy obiekty i pudła nawiązujące do prac Marka Piaseckiego oraz Josepha Cornella.
09.07.2020 Poruszone
Czy można w dziele sztuki oddać charakter ruchu i dynamikę? Jak podchodzili do tego tematu artyści współcześni? W trakcie warsztatów poznamy najbardziej znane „dynamiczne” dzieła sztuki oraz wykonamy rzeźby nawiązujące do figur ludzkich Magdaleny Abakanowicz.
10.07.2020 Opowiedz mi bajkę
Bruno Schulz, artysta, którego prace można oglądać aktualnie w PGS jest autorem fresków w jednej z willi w ukraińskim Drohobyczu, które interpretowane są często jako ilustracje dziecięcych baśni. W czasie warsztatów poznamy historię tych prac, postaramy się je rozszyfrować oraz wykonamy prace nawiązujące do najpopularniejszych ilustracji europejskich baśni z przełomy XIX i XX wieku.    

TYDZIEŃ 2 Warsztaty początkującego artysty

13.07.2020 Warsztat ceramika, cz. 1
Mówi się, że nie święci garnki lepią. Zatem kto? W trakcie warsztatów pracować będziemy z samoutwardzalną gliną, którą formować będziemy w różne formy, mniej lub bardziej użytkowe. Nasze projekty wzbogacimy roślinami, kamieniami, muszlami – wszystkim, co możemy odbić. Zachęcamy uczestników do przynoszenia własnych drobiazgów do odbijania. 
14.07.2020 Warsztat grafika
Na wystawie „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów” można zobaczyć dzieła graficzne, wykonywane w różnych technikach. Uczestnicy warsztatu poznają podstawowe z nich, jak monotypia, linoryt, drzeworyt i litografia, a następnie wykonają własne matryce linorytnicze i wykonają autorskie odbitki.
15.07.2020 Warsztat ceramika, cz. 2
To druga część warsztatów rozpoczętych w poniedziałek, w trakcie których będziemy zgłębiać techniki domowego malowania i lakierowania ceramiki. Ozdobimy ponadto geometrycznymi wzorami ceramiczne kubeczki.
16.07.2020 Warsztat malarza
Skąd malarze brali kiedyś farby i jak one powstawały? W trakcie warsztatów poznamy podstawowe techniki oraz narzędzia malarskie, sprawdzimy jak można zrobić własne farby oraz wykonamy malarskie portrety w formie monidła, nawiązujące na najbardziej znanych dzieł sztuki. 
17.07.2020 Warsztat projektanta
Ostatni dzień warsztatów poświęcamy zagadnieniu blockprintingu czyli bardzo efektownej metodzie ozdabiania materiału poprzez stemplowanie. Użyjemy do tego zaprojektowanych i wykonanych przez nas stempli, dzięki którym stworzymy niepowtarzalne i bajecznie kolorowe eko-torby. Poza torbami będzie możliwość dekoracji przyniesionych przez uczestników innych materiałów, np. koszulek. 

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST