Kruchy temat – Przezroczysty obrazek / 24.09.2023

Przezroczysty obrazek/Glasstress Sopot: Odsłonięte rzeczywistości

ilustr. Joanna Kurowska

Warsztaty z tworzenia wrażeniowego pejzażu dla rodzin z dziećmi

24.09.23, 11.00 (niedziela), godz. 11:00-12:30

Państwowa Galeria Sztuki

 

Warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi prowadzone przez zaproszonych gości.

Szklane dzieła sztuki symbolizują żywioły wody, powietrza, ognia i ziemi, które reprezentują życie. Szkło przypomina nam również o kruchości naszej planety.

W trakcie zajęć uczestnicy będą wykonywać samodzielnie lub/i przy pomocy dorosłych delikatne, przezroczyste i wypukło – wklęsłe obrazki o tematyce lata.

Na przygotowanych transparentnych podłożach przyklejane będą przejrzysto-kolorowe elementy, malowane farbami i reliefami w płynie, rysowane dłutkami wklęsłe rysunki graficzne.

Przezroczystość, odbicia i refleksy światła, trudności w łączeniu śliskich materii, problemy w ich przenoszeniu, nietrwałość i kruchość – wszystkie te aspekty zostaną ujęte podczas procesu tworzenia własnego przezroczystego obrazka. Formą finalną będzie tyflograficzny obrazek dotykowy pod tytułem Mój wrażeniowy letni pejzaż.

  • prowadzenie: Joanna Borowiec, Anna Julia Lewandowska (Fundacja Q Sztuce)
  • Spotykamy się o 10.50 w holu PGS
  • dla rodzin z dziećmi (bezpłatne)

Rezerwacja od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00;

e-mail: edukacja@pgs.pl,  tel. 58 551 06 21 wew. 104 lub 111

Anna Julia Lewandowska – kuratorka, animatorka i promotorka sztuki. Ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni na Wydziale Fotografii Artystycznej, następnie roczne studium Managerów Kultury oraz studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku Edukacji Artystycznej zakończone dyplomem z rzeźby. Kursantka Szkoły Filmowej w Gdyni. Założycielka galerii internetowej, domowej i przestrzennej ONEGALLERY https://onegallery.com.pl, gdzie promuje dzieła polskich artystów. Wiceprezeska artystyczno-edukacyjnej Fundacji QSztuce upowszechniającej sztukę i wspierającej aktywności twórcze zarówno dorosłych jak i dzieci https://fundacjaqsztuce.com. Członkini Rady Programowej w gdyńskim Stowarzyszeniu Halo Kultura, w którym prowadzi przestrzeń -pracownię artystyczną. Inicjuje i angażuje się w działalności i przedsięwzięcia społeczne oraz charytatywne. Nadzoruje projekty artystyczno-kulturalne, organizuje międzynarodowe wystawy, wydarzenia kulturalne, spotkania z twórcami wizualnymi, pisarzami. Od niedawna tworzy i eksperymentuje również na polu filmowym.

Joanna Borowiec – Fotografka, artystka wizualna, absolwentka Europejskiej Akademii Fotografii EAF w Warszawie praca dyplomowa pracowni Fotografii Kreacyjnej i Ekspresyjnej pod kierunkiem dr Izabeli Jaroszewskiej. Członek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020 r. Używa historycznych  alternatywnych procesów fotograficznych. Działa  zakresie sztuk wizualnych. Miłośniczka fotografii analogowej, średnio i wielkoformatowej. W swojej twórczości wykorzystuje również inne media: akwarele, farby olejne, akrylowe oraz kolaż.

Realizuje projekty w zakresie instalacji artystycznych, happeningów. Finalistka i laureatka wielu prestiżowych konkursów fotograficznych, uczestniczka Festiwalów, Biennale Sztuki. Autorka i koordynatorka wielu projektów społecznych i kulturowych. Członkini stowarzyszenia Halo Kultura, gdzie prowadzi Otwartą Pracownię i ciemnię fotograficzną. Prezes Fundacji Q Sztuce. Edukator w zakresie historii sztuki z nastawieniem głównie na historię fotografii i warsztat. Prowadzi również zajęcia z arteterapii i sensoterapii. www.joannaborowiec.com

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Miasta Sopotu.

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST