Kruchy temat – Odbicia rzeczywistości / 13.08.2023

ilustr. Joanna Kurowska

Odbicia rzeczywistości /Glasstress Sopot: Odsłonięte rzeczywistości

Pokazy technik szklarskich i warsztaty artystyczne dla rodzin z dziećmi (od 9 lat)   

13.08.23, 11.00 (niedziela), godz. 11:00-12:30

Państwowa Galeria Sztuki / Taras od strony mola

 

Szklane dzieła sztuki symbolizują żywioły wody, powietrza, ognia i ziemi, które reprezentują życie. Szkło przypomina nam również o kruchości naszej planety.

Szkło zawiera w sobie bogatą symbolikę. Powstaje z piachu, będącego atrybutem ziemi. Potrzebuje ognia, aby się przemienić. Topi się przyjmując konsystencję płynną, jak woda. W tym stanie poddaje się świadomemu kształtowaniu. Ale też na powrót staje się twarde jak kamień i kruche jednocześnie, dając się dzięki temu szlifować. Aby powstało szklane dzieło, materiał ten musi przejść wiele przemian. Podobnie jest z człowiekiem.

Uczestnikom warsztatów Odbicia rzeczywistości zostaną zaprezentowane wybrane techniki obróbki szkła na zimno. Samodzielnie stworzą mozaikę szklaną z elementami zwierciadła. Poznają proces lustrzenia szkła. Będą mogli spróbować swoich sił w cięciu szkła i szlifowaniu jego krawędzi.

  • prowadzenie: Jarosław Kozioł
  • Spotykamy się o 10.50 w holu PGS
  • (w razie deszczu warsztaty odbędą się w PGS)
  • dla rodzin z dziećmi (od 9 lat) (bezpłatne)

Rezerwacja od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00;

e-mail: edukacja@pgs.pl,  tel. 58 551 06 21 wew. 104 lub 111

Jarosław Kozioł

Artysta multidyscyplinarny, łączący w swych działaniach szkło, grafikę, fotografię i malarstwo. Architekt, projektant form użytkowych. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS, Politechnice Śląskiej i Politechnice Opolskiej. Wiceprezes Związku Artystów Szkła. Założyciel Centrum Rozwoju Kreatywności. Prowadzi centrum terapeutyczne na terenie Wrocławia – Centrum Balans. Członek Stowarzyszenia Terapeutów metody prof. A. Tomatisa, Polskiego Towarzystwa Dysleksji, Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Miasta Sopotu.

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST