Kolekcja Państwowej Galerii Sztuki. Zakupy 2018

Joanna Rusinek

29 stycznia – 10 marca 2019

Wystawa czynna: od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00 – 19:00

WYSTAWA W HOLACH GALERII

„Kolekcja Państwowej Galerii Sztuki. Zakupy 2018.”

Wystawa w foyer Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie prezentuje najnowsze nabytki z kolekcji: malarstwo, rzeźbę oraz multimedia artystów młodego pokolenia oraz uznanych twórców trójmiejskiej sceny artystycznej. W roku 2018 wzbogaciliśmy się o prace Józefa Czerniawskiego, Henryka Cześnika, Roberta Florczaka, Gosi Golińskiej, Anny Reinert, Joanny Rusinek oraz Adama Smolany. Ekspozycja została rozszerzona o prace Wiesława Obrzydowskiego, Marka Okrassy, Macieja Świeszewskiego oraz Marii Targońskiej.

Kolekcja Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie gromadzi najznamienitszych reprezentantów sztuk pięknych w Trójmieście. Nie ustajemy w staraniach uzupełnienia zbiorów o dzieła twórców tzw. „Szkoły Sopockiej”, m.in. Hanny Żuławskiej oraz jej kontynuatorów i późniejszych naśladowców. Drugi trzon kolekcji stanowią prace współczesnych mistrzów – wykładowców gdańskiej ASP, kształcących kolejne pokolenia artystów, a wśród nich: Maria Targońska, Józef Czerniawski, czy Elvin Flamingo.

O wartości kolekcji PGS świadczą liczne wystawy, powstające w oparciu o zbiory galerii – organizowane zarówno w sopockiej siedzibie galerii, jak i w innych miastach Polski i za granicą. Spotykamy się także z wieloma zapytaniami o użyczenia prac, bezpłatnie wspierając inne instytucje oraz artystów w tworzeniu wartościowych wystaw i imprez artystycznych, dzięki którym pamięć i wiedza o dokonaniach artystów z naszego regionu wciąż może się rozwijać.

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST