Już niebawem, w czwartek 14.11 o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Morska Planeta. Tym razem jego hasłem przewodnim będzie Wartość. Podczas wydarzenia zastanowimy się nad rolą, jaką pełni morze nie tylko jako zasób naturalny, ale też jako przestrzeń kulturowa i inspirująca. Poruszymy temat usług ekosystemowych, które dostarcza nam morze: od stabilizacji klimatu i ochronę wybrzeży, przez bioróżnorodność, po wartości niematerialne, które mają wpływ na nasze życie i przyszłe pokolenia. Uczestnicy spotkania: artystka Ewa Ciepielewska, biolożka morza Aleksandra Koroza oraz historyczka prof. dr hab. Beata Możejko przyjrzą się temu, jak wartości niematerialne, takie jak tożsamość i estetyka przekładają się na nasze postrzeganie morza. Czy można przeliczyć wartość duchową i emocjonalną, którą daje nam dostęp do oceanu, na konkretne działania na rzecz jego ochrony? Czy można zdefiniować wartość morza w kategoriach gospodarczych?
Zapraszamy do refleksji nad znaczeniem morza dla naszej planety, naszej kultury i naszego codziennego życia. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich, którym bliska jest przyszłość naszych mórz i oceanów.
Informacje praktyczne:
14 listopad | czwartek
- godz. 18.00
- Państwowa Galeria Sztuki, plac Zdrojowy 2, Sopot
- Wstęp: WOLNY
Ewa Ciepielewska – urodziła się w 1960 roku w Wałbrzychu. Malarka, performerka, miłośniczka przyrody. Studiowała na wrocławskiej ASP, gdzie uzyskała dyplom w 1984 r. w pracowni prof.Konrada Jarodzkiego, aneks w Katedrze Wiedzy Wizualnej u prof. Leszka Kaćmy. Związana z grupą LUXUS od początku jej powstania do dzisiaj. Założycielka stowarzyszenia VOLANS wspierającego sztukę współczesną i młodych artystów. Od 2008 r. corocznie uczestniczy w Królewskim Flisie na Wiśle, za swoją aktywność odznaczona Orderem Kawalera Wisły w 2020 r. Współtwórczyni projektu rezydencji na rzece od 2016 r., pod nazwą FLOW/Przepływ, który artystyczną praktykę łączy z rzeką Wisłą i innymi rzekami. W 2019 r. otrzymała nagrodę im. Katarzyny Kobro. W 2022 zajęła III miejsce w międzynarodowym konkursie Contemporary Lynx Allegro Prize. Prace w kolekcjach muzealnych i prywatnych.
Aleksandra Koroza – jest badaczką w Pracowni Badań i Edukacji w Zakresie Klimatu i Oceanów w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IOPAN). Obecnie prowadzi badania związane z morskimi usługami ekosystemowymi, analizując wartość, jaką środowisko morskie dostarcza społeczeństwu. Zajmuje się również badaniami opinii społecznych na temat farm wiatrowych, a także bierze udział oraz prowadzi działania edukacyjne dotyczące zmian klimatu i zagrożeń dla środowiska morskiego. Aleksandra angażuje się w wspieranie młodych naukowców jako członkini międzynarodowej sieci OYSTER, będącej częścią inicjatywy Euromarine, która zrzesza europejskich naukowców. OYSTER oferuje różne programy dofinansowania i wspiera rozwój młodych badaczy, a także nagłaśnia ich problemy.
prof. dr hab. Beata Możejko – wykładowczyni na Uniwersytecie Gdańskim, specjalistka w zakresie średniowiecznego Gdańska, Jagiellonów i Hanzy, tematyki morskiej. Zajmuje się historią gospodarczą i społeczną, zwłaszcza sytuacją kobiet w średniowieczu. Autorka ponad 150 publikacji w tym licznych monografii historycznych (jak np. Peter von Danzig. Dzieje wielkiej karaweli 1462-1475 (wydanie polskie 2011, Wydawnictwo UG, angielskie- Brill- 2020), czy ostatnio: Księżniczki i inne. O sześciu średniowiecznych władczyniach, szlachciance i pisarce, Gdańsk 2024, Wydawnictwo UG : redaktorka naukowa tomów publikowanych przez wydawnictwo Routledge (2017 i 2021, 2023). Dyrektorka Centrum Badań Memlingowskich na Uniwersytecie Gdańskim, prezeska Towarzystwa Domu Uphagena, wiceprzewodnicząca Rady Muzeum przy Muzeum Zamkowym w Malborku (2019–2023), wiceprzewodnicząca Rady Muzeum Gdańska, członkini Rad – Muzeum Archeologicznego i Muzeum Sopot. Członkini prezydium Komisji Nauk Historycznych PAN (2020–2023, 2024-2028), a także od 2019 r. międzynarodowego Komitetu MECERN (Medieval Central European Research Network) oraz od 2013 Komitetu Wiedzy Gedanopedii (interenetowej Encyklopedii Gdańskiej), od 2021 r. członkini-korespondentka Centrum Studiów Średniowiecznych w Pradze (Centre for Medieval Studies). Od 2023 wiceprezeska (z ramienia UG) Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita.
Harmonogram spotkań:
GRUDZIEŃ: 12.12 (CZWARTEK), g. 18.00
Partnerzy:
IO PAN Sopot, Uniwersytet Gdański
Dofinansowano ze środków Miasta Sopot