Jesienne czwartki z cyklem spotkań Morska Planeta | Feminizm morski | 24.10.2024

Zapraszamy na spotkanie Feminizm Morski, które odbędzie się w czwartek 24.10 o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki. W spotkaniu wezmą udział: dr Paulina Pakszys, naukowczyni z Instytutu Oceanologii PAN, pisarka i reporterka Katarzyna Boni, artystka wizualna Magdalena Lazar oraz filozofka dr Monika Bokiniec. Feminizm Morski to nowatorskie podejście, które łączy walkę o równość płci z problematyką morską, środowiskową oraz społeczno-ekonomiczną, a także analizuje, jak zmiany klimatyczne wpływają na życie kobiet, zwłaszcza w regionach zależnych od morza. Wydarzenie będzie okazją do interdyscyplinarnej dyskusji na temat wkładu kobiet w badania morskie, twórczości kobiet-artystek, poruszających się po szerokich wodach zagadnień kobiecych i akwatycznych, uzupełnionej o filozoficzne spojrzenie dotykające nurtów eko i hydrofeminizmu.

Zachęcamy do zapisania sobie w kalendarzu tej daty oraz terminów pozostałych spotkań zaplanowanych na ten rok (informacja poniżej).

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Informacje praktyczne:

24 październik | czwartek

  • godz. 18.00
  • Państwowa Galeria Sztuki, plac Zdrojowy 2, Sopot
  • Wstęp: WOLNY

dr Monika Bokiniec – filozofka, socjolożka, tłumaczka. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim w Zakładzie Estetyki i Filozofii Kultury. Naukowo specjalizuje się w estetyce filozoficznej, ze szczególnym uwzględnieniem relacji między sztuką a moralnością, filozofii humoru, estetyki codzienności oraz estetyki eksperymentalnej. Zajmuje się również filozofią praktyczną: popularyzacją filozofii, filozofowaniem z dziećmi oraz doradztwem filozoficznym. Angażuje się zarówno filozoficznie, jak i praktycznie w zagadnienia związane z równością i dyskryminacją (między innymi ekofeminizm) oraz w kwestie ekologiczne. Autorka publikacji w czasopismach i monografiach polskich i zagranicznych poświęconych estetyce filozoficznej.

Katarzyna Boni – pisarka, reporterka, realizatorka projektów społecznych. Od lat skupia się na tematach związanych z traumą, stratą, żałobą i nadzieją, a także ekologią i kryzysem klimatycznym. Autorka „Ganbare! Warsztaty umierania!” (o tworzeniu siebie na nowo po stracie wszystkiego) i „Auroville. Miasto z marzeń” (o próbie budowania nowego lepszego świata). A także bajki „Ośmiornica Zośka”, w której zabiera dzieci w podróż po podmorskim świecie. Jej książki i teksty otrzymały wiele nominacji i nagród (w tym Gryfię, Grand Press i nominacje do European Press Prize). Obecnie pracuje nad książką o żałobie klimatycznej.

fot. Dominika Płońska

Magdalena Lazar – artystka wizualna. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz University of the Arts (UdK) w Berlinie. Jest wykładowczynią na UKEN gdzie prowadzi zajęcia ze studentami z zakresu Grafiki Cyfrowej i Multimediów. W swojej twórczości odwołuje się często do prawdziwych wydarzeń, w które trudno uwierzyć oraz podaje w wątpliwość sztywne struktury. Posługuje się medium instalacji, metaloplastyki, fotografii i animacji, tworząc laboratoryjnie czyste przestrzenie, w których głos nieznanego narratora snuje opowieść wychodzącą poza ramy ludzkiej perspektywy. To, co biologiczne i naturalne splata się tu z tym, co sztuczne, wprowadzając nas w futurystyczny świat zmieniający znaczenie powyższych kategorii. Jej prace były pokazywane na wielu polskich i zagranicznych wystawach, m.in. w: Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie, Bunkrze Sztuki i Cricotece w Krakowie, BWA w Katowicach, BWA w Tarnowie, MS2 w Łodzi, Temporary Gallery w Kolonii, Galerii Centrala w Birmingham (UK), MeetFactory w Pradze (CZ), Chongqing Dimensions Art Centre (DAC) w Chinach, Album Arte w Rzymie oraz Institut fur Alles Mögliche w Berlinie. Działalność artystyczną poszerza o praktyki kuratorskie.

dr Paulina Pakszys –  jest adiunktem w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, gdzie pracuje w Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach. Specjalizuje się w badaniach nad właściwościami aerozoli w Arktyce Europejskiej, koncentrując się na ich roli w systemie ocean-atmosfera oraz ich wpływie na procesy klimatyczne i zmiany środowiskowe.  Od lat aktywnie uczestniczy w międzynarodowych projektach badawczych, w tym w rejsach naukowych na statkach badawczych, takich jak R/V Oceania, gdzie prowadziła badania nad właściwościami optycznymi aerozoli i ich wpływem na Arktykę. W swojej pracy kładzie duży nacisk na edukację i komunikację naukową. Zaangażowana w liczne projekty edukacyjne, popularyzuje wiedzę o zmianach klimatycznych, szczególnie w kontekście oceanu i atmosfery. Organizuje warsztaty, wykłady i konferencje, skierowane zarówno do dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży.

 

Harmonogram spotkań:

LISTOPAD: 14.11 (CZWARTEK), g. 18.00

GRUDZIEŃ: 12.12 (CZWARTEK), g. 18.00

Partnerzy: IO PAN Sopot, Uniwersytet Gdański

Dofinansowano ze środków Miasta Sopot