Jesienne czwartki z cyklem spotkań Morska Planeta | Tajemnica | 12.12.2024

Podczas ostatniego w tym roku spotkania z nauką i sztuką, którego hasłem przewodnim jest TAJEMNICA zagłębimy się w temat nieodkrytych części mórz i oceanów, które wciąż pozostają jedną z największych zagadek naszej planety. Choć oceany zajmują ponad 70% powierzchni Ziemi, mniej niż 5% ich obszaru zostało dokładnie zbadane. Przyjrzymy się, co kryje się w głębinach oraz dlaczego odkrywanie ich jest wyzwaniem, a jednocześnie nieustannym źródłem fascynacji dla naukowców i artystów.

W wydarzeniu, które odbędzie się 12.12 (czwartek) o g. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, wezmą udział: artysta Tomasz Kulka, dr Piotr Kurpiewski z Instytutu Badań nad Kulturą UG oraz prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN.

Informacje praktyczne:

  • 12 grudzień | czwartek
  •     godz. 18.00
  •     Państwowa Galeria Sztuki, plac Zdrojowy 2, Sopot
  •     Wstęp: WOLNY

Tomasz Kulka – jest interdyscyplinarnym artystą działającym w polu malarstwa, rzeźby i sztuki performace. W swojej praktyce artystycznej koncentruje się na tym co powierzchownie wyparte, niechciane i straszne. Niegdyś punktem wyjścia w jego działaniach była codzienność rodzinnego Wolbromia rozpatrywana na poziomie ironicznym, dosłownym, metaforycznym, a nawet mistycznym. Wyludniające się miasteczko stanowiło źródło inspiracji i refleksji nad zależnościami między degradacją społeczną i degradacją przestrzeni miejskiej. W ostatnich latach Kulka rozwija motywy quasi-religii oraz świata fauny i flory widzianych przez pryzmat antropocenu – przestawiając człowieka jako czynnik doprowadzający do własnej zagłady. Jego twórczość cechuje różnorodność środków wyrazu, takich jak malarstwo, instalacja, rzeźba, ceramika i kolaż. We wszystkich tych obszarach praktyk artystycznych charakteryzuje go osobliwe podejście do własnych doświadczeń, przenoszenie historii w wymiar uniwersalnych opowieści, a także świadome operowanie skalą miniatur. Świadomie bądź nie, autorskie podejście Tomasza Kulki do malarstwa jako kanonu i dyskursu powoduje pewnego rodzaju schizmę pomiędzy nim samym, a tradycyjnym rozumieniem malarstwa i jego funkcji. Czyni to Kulkę artystą absolutnie unikatowym nie tylko ze względu na estetykę jego prac, ale przede wszystkim ponieważ rzeczywiście udaje mu się odkryć nowy sposób komunikacji poprzez malarstwo.

dr Piotr Kurpiewski – zastępca dyrektora w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, redaktor naczelny czasopisma naukowego „Panoptikum”. Autor Historii na ekranie Polski Ludowej (2017), monografii opisującej powojenny polski film historyczny. Od 2007 roku naukowo zajmuje się historią polskiej kinematografii z naciskiem na prowadzenie badań historycznofilmowych z zakresu kina PRL oraz relacji filmu i historii. Autor kilkudziesięciu tekstów naukowych i popularnonaukowych dotyczących historii filmu, zafascynowany twórczością Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Smarzowskiego, wykładowca Akademii Polskiego Filmu, stały współpracownik Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

prof. Jan Marcin Węsławski – absolwent pierwszego rocznika kierunku Oceanografia na UG w 1979r, ekolog morski, od 2000r profesor tytularny. Specjalizuje się w różnorodności biologicznej i jej powiązaniach z klimatem, ostatnio również zajmuje się relacjami człowiek-ekosystem morski. Autor ponad 150 międzynarodowych publikacji, spędził ponad 45 miesięcy na wyprawach polarnych i morskich w Arktyce – od Rosji, przez Svalbard, Grenlandię i Kanadę. Od 2018r dyrektor Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Mąż, ojciec, dziadek, hobby to pływanie canoe i tradycyjne łucznictwo.

Partnerzy:
IO PAN Sopot, Uniwersytet Gdański

Dofinansowano ze środków Miasta Sopot