III Triennale
Sztuki Pomorskiej

16 lutego – 17 marca 2019

Wernisaż: 15 lutego 2019 o godz. 19:30
Wystawa czynna: od wtorku do niedzieli w godz. 11:00-19:00

POZIOM 1 i 2

W dniu wernisażu, 15 lutego, poznaliśmy laureatów Konkursu.

W kategorii RYSUNEK, GRAFIKA zwyciężył Dominik Włodarek,
w kategorii INTERMEDIA zwyciężyła Monika Reut,
w kategorii FORMY PRZESTRZENNE zwyciężył Krzysztof Nowicki,
w kategorii MALARSTWO zwyciężyła Alicja Kubicka,
Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego została przyznana Krzysztofowi Nowickiemu.

Zgodnie z regulaminem konkursu, na Triennale, prezentowane, są najnowsze prace uczestników wskazane przez jury. Udział w konkursie jest doskonałą okazją do zaprezentowania przez pomorskich artystów nowych prac i skonfrontowania się z opinią jurorów. W III edycji Triennale biorą udział zarówno artyści z doświadczeniem, którzy wystawiali już inne swoje prace poza Trójmiastem, jak i również młodzi artyści dopiero zaczynający swoją karierę.  Idea konkursu sprzyja młodym twórcom, którzy po raz pierwszy będą mogli, zaprezentować swoje prace we wnętrzach Państwowej Galerii Sztuki.
Tegoroczna edycja,  tak jak poprzednie, została objęta Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego, który ufundował nagrodę Grand Prix dla zwycięzcy wybranego spośród laureatów przez jury.

Artyści zgłosili swoje prace czterech kategoriach:
– malarstwo,
– formy przestrzenne, 
– rysunek i grafika 
– intermedia (fotografia, multimedia, performance).

Nagrodą w konkursie dla zwycięzców każdej kategorii jest indywidualna wystawa 
w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz wydanie towarzyszącego jej katalogu.
W poprzednich latach laureatami byli m.in. Małgorzata Kotłowska, Krzysztof Gliszczyński, Sławomir Grabowy, Elvin Flamingo.

Jury III Triennale Sztuki Pomorskiej są:
– Hanna Wróblewska, dyrektor Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, we współpracy z Michałem Jachułą (kategoria malarstwo)
– Bogusław Deptuła – krytyk, historyk sztuki (kategoria rysunek, grafika)
– Cezary Pieczyński – kolekcjoner, znawca sztuki współczesnej  (kategoria formy przestrzenne)
– Magdalena Kardasz – historyk sztuki  (kategoria Intermedia)

Spośród uczestników jury wybrało finalistów w kategoriach:

Kategoria RYSUNEK, GRAFIKA
1. Bach Alicja
2. Butowski Łukasz
3. Gmur Jolanta Elżbieta
4. Gostkowska Monika
5. Kalkowski Filip
6. Kotłowska Małgorzata
7. Orbaczewska Anna
8. Podkościelny Patrycja
9. Prusinowska Aleksandra
10. Rusinek Joanna
11. Włodarek Dominik

Kategoria INTERMEDIA
1. Biernat Adam
2. Golińska Gosia
3. Reut Monika

Kategoria FORMY PRZESTRZENNE
1. Elsner Marek
2. Nowicki Krzysztof
3. Stokowska Paulina

Kategoria MALARSTWO
1. Garczyński Przemysław
2. Gruszka Barbara
3. Kubicka Alicja
4. Kwiatkowska Weronika
5. Nagórska Agnieszka
6. Nowicki Krzysztof
7. Orbaczewska-Niedzielska Anna
8. Reut Monika
9. Różański Marcin
10. Rusinek Joanna
11. Szewczuk Aleksandra
12. Wawrzynowicz Marta
13. Wirtel Michał

III Triennale Sztuki Pomorskiej zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego.

Załączone Dokumenty