Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach

Gry

22 marca – 23 czerwca 2019

Wystawa czynna: od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 – 19:00

Wernisaż: 11 kwietnia 2019 o godz. 19:30

POZIOM 0

„Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach”

Artyści: Magdalena Abakanowicz, Nobuyoshi Araki, Stanisław Dróżdż, Władysław Hasior, Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Andy Warhol

Kurator: Julita Deluga

Koncepcja, aranżacja i wybór prac z kolekcji: Andrzej Starmach

W roku 2019 mija trzydzieści lat odkąd Teresa i Andrzej Starmach założyli w Krakowie swoją galerię. Ta jubileuszowa data stała się pretekstem do zaprezentowania kolekcji Galerii Starmach w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Pokaz ów jest dla nas kolejnym wyzwaniem oraz niezwykle ciekawą przygodą.

W czasie swojej działalności galeria zorganizowała wiele wystaw, pośród których były  oczywiście wystawy prezentujące prac z kolekcji. W 2007 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zorganizowano tematyczną prezentację Klasycy i dziewice z kolekcji Galerii Starmach. Bardziej przekrojowo i na szeroką skalę, kolekcja została pokazana w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2009 roku – Kolekcja. Dwadzieścia lat Galerii Starmach.

Trzydzieści lat istnienia to czas wystarczająco długi aby ulec pokusie i starać się podsumować działalność instytucji. Aranżując ekspozycję, chcieliśmy jednak odejść jak najdalej od stereotypu wystawy, który może nasuwać się kiedy myślimy o prezentowaniu klasyki polskiej awangardy stanowiącej trzon kolekcji Galerii Starmach.

Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach gdyż taki tytuł nosi najnowsza odsłona kolekcji, została pomyślana w taki sposób aby nie powielać schematów wystawienniczych stosowanych do tej pory. Koncepcja wystawy zbudowana jest na grupach prac zestawionych ze sobą w nieoczywisty sposób. Powstał zestawy dzieł, które prowadzą grę z odbiorcą,  umożliwią własne, wielotorowe i wielowątkowe interpretacje i skojarzenia.

Wystawa w Sopocie jest szczególna z tego względu, że pierwszy raz Galeria Starmach pokazuje, iż nie tylko sztuka polska ale także dzieła zagranicznych twórców stanowią orbitę jej zainteresowań i tworzą istotny i niezwykle ciekawy fragment kolekcji.

O jednym z wielu nieoczywistych zestawów Maria Poprzęcka napisała w eseju Sznury, węzły, ból: „Dziś Andrzej Starmach na wspólnym pokazie zderza ze sobą fotografie Arakiego i rysunki Nowosielskiego. Co wynika z tego mocnego zderzenia?”

Pytanie niezwykle trafnie definiuje całą koncepcję wystawy. Dotyczy bezpośrednio wszystkich możliwych zestawień i konfiguracji prac pokazanych na wystawie Gry.

Zapraszamy do oglądania tego wyjątkowego wyboru prac i do wspólnej gry.

Wystawie towarzyszy katalog „Gry. Prace z kolekcji Galerii Starmach” zaprojektowany przez  Ryszarda Bienerta.

Publikacja zawiera eseje autorstwa Marii Poprzęckiej, Andy Rottenberg oraz Julity Delugi. W katalogu zawarte są zdjęcia wybranych i prezentowanych na wystawie prac z kolekcji oraz fotografię ukazujące samą wystawę w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu.

Patroni medialni: Radio Gdańsk, In Your Pocket, trojmiasto.pl, Pomorskie.eu, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Nowe idzie od morza

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST