„Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki”

Wydarzenia towarzyszące:

„Granice sztuki. 30. lat Paszportów Polityki”. Wystawa zaprezentuje twórczość wszystkich 31 laureatów nagrody w kategorii Sztuki Wizualne.

W styczniu 2023 roku widzowie sceny sztuki współczesnej oraz czytelnicy tygodnika „Polityka” poznają następnego, trzydziestego już z kolei laureata „Paszportu Polityki” w dziedzinie sztuk wizualnych. Nagroda przyznawana jest nieprzerwanie od 1993 roku przez grono aktywnych w mediach krytyków sztuki. Natomiast wystawa jubileuszowa zaprezentuje twórczość laureatów nagrody w dwóch czasowych odsłonach – z roku wyróżnienia oraz z chwili obecnej.

„Paszporty Polityki” są najstarszą nagrodą artystyczną dla artystów sztuk wizualnych utworzoną  po przełomie 1989 roku i przez kilka następnych lat jedyną. W czasach wojen kulturowych okresu transformacji gest „Polityki” polegający na docenieniu sztuki współczesnej i uhonorowania jej twórców miał niezwykłą wartość. To także na łamach tego tygodnika odbyła się w 1997 roku pierwsza rzetelna debata wokół budzącej kontrowersje pracy Zbigniewa Libera „Lego. Obóz koncentracyjny”.

Prezentacja we wszystkich przestrzeniach Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie laureatów nagrody z trzech dekad będzie szerokim przeglądem polskiej sztuki tego okresu – zapisem odbywających się wówczas debat, zmieniających się wizualnych trendów i wrażliwości. Siłą rzeczy przegląd ten będzie dotyczył nie tylko listy nagrodzonych artystów, ale także zmieniających się składów po stronie nominujących krytyków oraz powodów, dla których docenione zostały wybrane postawy w sztuce. Może to być zatem nie tylko wystawa z zakresu historii polskiej sztuki najnowszej, ale też przyczynek do refleksji nad polityką recepcji i promocji sztuki w Polsce po 1989 roku.

Kuratorka wystawy Dorota Monkiewicz.

  • Wystawa: „Paszporty POLITYKI – 30 lat w sztuce”
  • Państwowa Galerii Sztuki w Sopocie
  • wernisaż 28 stycznia, godz. 16.00
  • wystawa 28 stycznia – 16 kwietnia 2023
  • Wydarzenie na Facebooku TUTAJ.

Informacja prasowa

***

Uwaga! Z powodu przygotowań do wernisażu i montażu prac, Państwowa Galeria Sztuki będzie nieczynna dla zwiedzających od 9 do 28 stycznia 2023

***

Galeria prac

(do wykorzystania w materiałach promocyjnych)

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST