Zapraszamy na niedzielne, performatywne popołudnie w ramach finisażu wystawy Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej. Performance Ewy Zarzyckiej oraz Oli Kozioł będą wydarzeniami zamykającymi wystawę.
Informacje praktyczne:
- Kiedy: 2 lutego 2025 | niedziela
- Godzina: 15:00
- Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, plac Zdrojowy 2, Sopot
- Performerki: Ewa Zarzycka, Ola Kozioł oraz Aleka Polis
Ewa Zarzycka jest artystką z obszaru sztuki konceptualnej, uprawiającą sztukę performance, w tym szczególną jej odmianę tzw. performance mówione, a także rysunek jako zapis autorskich tekstów, schematów, map, wykresów; tworzy obiekty, video, audio i instalacje. Mieszka i pracuje w Lublinie i Kazimierzu Dolnym. Sztuką performance zajmuje się nieprzerwanie od lat 80. W latach 1973–1978 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu. Od 2008 roku wykłada na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu obecnie Działania procesualne i performance w programie studiów podyplomowych Mediacja i Rynek Sztuki. Jej prace znajdują się m.in.w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu – Pawilon Czterech Kopuł, Galerii Wymiany Józefa Robakowskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Zachęcie w Warszawie, MOCAKu w Krakowie, Fundacji Moje Archiwum Andrzeja Ciesielskiego i Zachęty Lubelskiej. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Stypendystka Miasta Wrocławia. Dokumentacja jej prac znajduje się w Secondary Archive /Artystki Europy Środkowo Wschodniej, Archiwum Saga w Szwajcarii. Laureatka Nagrody Katarzyny Kobro przyznanej w 20-tej edycji w 2024 za rok 2023.
Performance Ewy Zarzyckiej będzie opierał się na słownej narracji, która rozegra się w stworzonej przez artystkę ramie czasowo-sytuacyjnej. W swojej opowieści artystka skoncentruje się na zderzeniu osobistego, subiektywnego spojrzenia z uniwersalnym kosmosem, w którym wszyscy żyjemy. Performerka podejmie próbę zrozumienia losów ludzi, zwłaszcza kobiet, w kontekście czasu i przestrzeni, co stanowi kluczowy element wystawy Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej. Mimo świadomości trudności i potencjalnej porażki, narracja ma być próbą dotknięcia tych kwestii, a także otwarciem na nieprzewidziane zwroty akcji, które mogłyby wpłynąć na przebieg spotkania z publicznością.
Ola Kozioł w swoich performance bazuje na głosie, wykorzystując technikę śpiewu białego. Uwielbia też chodzić, traktując „pielgrzymowanie” jako gest artystyczny. Porusza tematy związane z prawami zwierząt, relacjami międzyludzkimi i międzygatunkowymi, szacunku dla przyrody. Szuka kontaktu z naturą, próbując odnaleźć swą tożsamość i duchowość. Ekologię łączy z posthumanizmem, krytyką konsumpcjonizmu, wątkami feministycznymi, pacyfizmem. Projekty muzyczne, które współtworzy: Mutant Goat (płyta „Yonder”), 18 rzek, Miejskie Darcie Pierza, Chór Strzemińskiego. Wspólnie ze Suavasem Lewy tworzy kolektyw Przepraszam+. Kuratorka, inicjatorka, współrealizuje i wspiera projekty edukacyjne, artystyczne i społeczne, warsztaty dla dzieci oraz warsztaty otwierające z głosem dla kobiet.
Ola Kozioł wyśpiewa autorską pieśń tzw. białym głosem. Towarzyszyć jej będzie dźwięk burdonu – tradycyjnego instrumentu kozła weselnego, który w odróżnieniu od tradycyjnych instrumentów jest instrumentem wegańskim, zrobionym jest ze sztucznej skóry

Aleka Polis (Aleksandra Polisiewicz). Artystka, feministka, aktywistka, eksperymentatorka, mieszka w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, od 2012 r. doktorantka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich realizacjach Aleka posługuje się wideo, fotografią cyfrową, malarstwem. Tworzy animacje, filmy dokumentalne, performance, miejską partyzantkę, obiekty, manifesty. Współtworzy z innymi tymczasowo i długoterminowo.
Przekształca życie w sztukę i sztukę w życie. Podejmuje między innymi tematy związane z tożsamością, podmiotowością, władzą, wykluczeniem, nierównością społeczną.
Do ważniejszych prac artystki należą: ,,Bestiarium Podświadomości”, ,,Matryca”, ,,IBM Dedicated”, ,,Wartopia”, cykl protestów ,,Rosa Rotes”, ,,Błąd w czasoprzestrzeni”, ,,krajobrazy przed- i po-rewolucyjne”.
W latach 2004 – 2014 współpracowała z czasopismem OBIEG, gdzie założyła pierwszą w Polsce telewizję wernisażową OBIEG.TV.
Do zobaczenia.
Wystawa Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej
▪ Czas trwania wystawy: 19 października 2024 – 02 lutego 2025
▪ Partnerzy: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, STU ERGO Hestia S.A., STUDIO teatrgaleria, Galeria Studio Warszawa
▪ Matronat: AICA Sekcja Polska, Stowarzyszenie Kongres Kobiet
▪ Matronat honorowy: Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego
▪ Mecenat: Arte Agitur, Dariusz Szymczak, Kolekcja Anny Pawelak, Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie
▪ Matronat medialny: Artinfo, Esopot, Prestiż Magazyn Trójmiejski, SALON, Sens, SZUM, Trójmiasto.pl TVP Kultura, Wysokie Obcasy, Zawsze Pomorze, Zwierciadło
Sfinansowano ze środków Fundacji Artystyczna Podróż Hestii
Dofinansowano ze środków Miasta Sopot