Festiwal Fotografii W Ramach Sopotu w PGS!

Festiwal Fotografii "W Ramach Sopotu"

3 – 19 września 2021

Motyw przewodni festiwalu: DYSKOMFORT

PGS jest, wraz z Miastem Sopot, organizatorem festiwalu. Lista wystaw jakie odbędą się u nas znajduje się poniżej. Wstęp na wszystkie te wystawy jest bezpłatny.

W tegorocznej 7. edycji festiwalu właśnie to hasło stało się motywem przewodnim łączącym projekty głównej części prezentowanych przez nas wystaw. 

Tytuł został zaczerpnięty ze zrealizowanego ostatnio projektu fotografa Sebastiana Rogowskiego, który mamy przyjemność pokazywać po raz pierwszy w formie wystawy. Charakterystycznym elementem festiwalu fotografii W ramach Sopotu jest program rezydencji artystycznych, do których w tym roku zaprosiliśmy troje artystów korzystających w swoich działaniach z medium fotografii – Filipa Ćwika, Weronikę Gęsicką oraz Elisa Hoffmana. Bez narzuconej z góry dyscypliny i niezależnie od siebie poruszyli oni w swoich pracach temat współczesnych niepokojów, które w wymiarze społecznym, kulturowym i osobistym stały się podstawowym elementem naszej codzienności. 

Obserwacje i refleksje nad wydarzeniami ostatniego roku przyniosły wielu z nas potrzebę ponownego określenia swojej postawy wobec rzeczywistości, zmiany punktu widzenia, a często też światopoglądu. Ten stan rzeczy stał się impulsem i punktem wyjścia indywidualnych artystycznych rozważań fotografów, co pozwoliło nam je zebrać pod jednym wymownym szyldem. Dyskomfort.

Wystawa rezydentów,   podobnie jak wspomniana wyżej indywidualna wystawa Sebastiana Rogowskiego, a także prezentacja projektów Martiny Hoogland Ivanow, jest komentarzem do wyjątkowo niepewnych i zmiennych obecnie relacji międzyludzkich oraz trudności z uformowaniem jednolitej i stabilnej koncepcji samego siebie. Refleksją nad obecnymi realiami, obrazem ogarniających nas coraz bardziej wewnętrznych lęków oraz wątpliwości dotyczących osobistego funkcjonowania w świecie i poczucia autonomiczności.

Paradoksalnie, pomimo naszych instynktownych prób uniknięcia dyskomfortu, to właśnie jego intensyfikacja może być jedynym katalizatorem i punktem wyjścia wprowadzanych zmian, początkiem ewolucji myślenia o rzeczywistości, uwolnieniem potrzeby kreatywnego myślenia na temat przyszłości. 

Na tegorocznym festiwalu prezentujemy też m.in. grupową wystawę międzynarodowych artystów – Violety Bubelyte, Błażeja Pindora, Diany Tamane, Artura Żmijewskiego – zatytułowaną Szmuglerzy kwiatów, której kuratorem jest Adam Mazur, poplenerową wystawę studentów Szkoły Filmowej w Łodzi/PWSFTviT prowadzoną przez prof. Janusza Tylmana i Huberta Humkę, a także zbiorową wystawę najciekawszych prac fotograficznych przygotowaną przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Maja Kaszkur, Kuratorka FFWRS


Wystawy FFWRS w PGS

Wernisaże wystaw w Państwowej Galerii Sztuki odbędą się 3 września o godzinie 19:00

  • Wystawa Główna: Rezydenci festiwalu – Filip Ćwik, Elis Hoffman, Weronika Gęsicka, kurator Maja Kaszkur
  • Wystawa “O wiele za blisko” – Martina Hoogland Ivanow
  • Wystawa “Bursztynek” – wystawa pleneru fotograficznego Łódzkiej Szkoły Filmowej. Artyści: Estella Dandyk, Kacper Godlewski, Karolina Golis, Maria Łukaszewska, Filip Preis, Aleksandra Szajnecka, Karolina Wojtas. Opieka artystyczna Hubert Humka i Janusz Tylman
  • Wystawa w kawiarni Cosma w PGS: “120 portretów na 120 lecie Sopotu“, Krzysztof Salwarowski

Pełny program FFWRS na stronie https://wramachsopotu.pl/


ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST