Festiwal Fotografii „W Ramach Sopotu” 2018

Kowalski

Zapraszamy do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie na wystawy Festiwalu Fotografii „W Ramach Sopotu”.

Wystawa Główna – wystawa zbiorowa prac rezydentów festiwalu ,,W ramach Sopotu 2018’’
Artyści: Konstancja Nowina Konopka, Kacper Kowalski, Maciej Moskwa
Kurator: Maja Kaszkur
Wernisaż: 7 września 2018 godz. 18:30
Wystawa potrwa: 8-19 września 2018

f/5.6 – wystawa indywidualna Bogdana Dziworskiego
Kurator: Rafał Łochowski
Wernisaż: 7 września 2018 godz. 18:30
Wystawa potrwa: 8-19 września 2018

DEBUTS 2018 – wystawa pokonkursowa pod patronatem doc! photo magazine
Kurator: Grzegorz Kosmala
Wernisaż: 7 września 2018 godz. 18:30
Wystawa potrwa: 8-19 września 2018

W tak pięknych okolicznościach Sopotu… – wystawa aparatów konstrukcji Marka Mazura oraz wykonanych nimi fotografii autorstwa Krzysztofa Mystkowskiego
Kurator: Tomasz Bergmann
Wernisaż: 7 września 2018 godz. 18:30
Wystawa potrwa: 8-19 września 2018

Wojciech Grzędziński – Flashbacks – wystawa indywidualna
Kurator: Maja Kaszkur
Wernisaż: 7 września 2018 godz. 18.30
Wystawa potrwa: 8-19 września 2018

——————————————-

„W Ramach Sopotu 2018”
Festiwal Fotografii

Już po raz czwarty wrzesień upłynie pod znakiem fotografii w najlepszym wydaniu – na Festiwalu „W ramach Sopotu”. Jak co roku widzowie będą mieli okazję zobaczyć nowe projekty fotograficzne rezydentów festiwalu, prezentowane w Państwowej Galerii Sztuki, a także premierowe i najnowsze wystawy czołowych polskich artystów i fotografów w galeriach Sopot Centrum.
Główną i rozpoznawalną już ideą festiwalu jest zapraszanie ciekawych i oryginalnych polskich twórców, by spojrzeli na miasto z własnej perspektywy, pozwolili, by sprowokowało ich do tworzenia, dało niepowtarzalne okazje, inspirowało całą swoją różnorodnością, barwnością i historią. Tegorocznymi rezydentami festiwalu są: Kacper Kowalski, Konstancja Nowina Konopka i Maciej Moskwa. Połączenie tak różnych postaw wobec fotografii wydaje się zgoła śmiałe, jednak różnorodność efektów ich pracy i sposób, w jaki wpłynęła na nich atmosfera miasta, utwierdza w przekonaniu, że Sopot ma cały czas dużo do zaoferowania, jest pełen nieodkrytych i niewidocznych dla zwykłego przechodnia miejsc i tematów. To kwintesencją rezydencyjnego formatu festiwalu.
Na tegoroczną edycję wybraliśmy również wystawy i projekty, których esencją jest subiektywizm opowiadania – wpływ emocji i doświadczenia na sposób relacjonowania obserwacji, nieuniknione często zaznaczanie przez twórcę swojej obecności – storytelling. Ten rodzaj fotografii obejmuje bardzo duży obszar jej rodzajów – od klasycznego fotoreportażu i dokumentu po obraz zawierający elementy kreacji czy asamblażu. Wszystko po to, aby jak najlepiej przekazać historię, wydarzenia i towarzyszące temu uczucia. Elementy fotografii takie jak światło, kompozycja i estetyka są celowe – służą przywołaniu ducha opowieści, w sposób często metaforyczny nazywają nastrój, dodają komentarz obserwatora. Artyści świadomie używają różnych technik, by w pełni podzielić się historią i wrażeniami, dać impuls do rozważań.
Podczas festiwalu zaprezentujemy niepokazywaną dotąd wystawę Krzysztofa Millera zatytułowaną “Podróż koleją transsyberyjską” – wybór fotografii z jego niezwykłej wyprawy z 1993 roku. Grzegorz Wełnicki po raz pierwszy pokaże swój nagradzany cykl “Eternal” – pierwszą część długoterminowego projektu poświęconego tematyce mortem i post-mortem. Będzie można również zobaczyć najnowszą przekrojową wystawę Bogdana Dziworskiego “f/5.6”, a także niezwykły projekt Agaty Grzybowskiej “9 bram, z powrotem ani jednej”, w którym zmierzyła się z zagadnieniem samotności. Ponadto do zobaczenia będzie niezwykle wymowna i osobista wystawa Wojciecha Grzędzińskiego “Flashbacks”, archiwalne, wzbudzające sentyment zdjęcia Sopotu wykonane przez Zbigniewa Kosycarza oraz oryginalne aparaty fotograficzne zbudowane przez Marka Mazura i wykonane nimi zdjęcia autorstwa Krzysztofa Mystkowskiego. Zapraszamy także na wydarzenia towarzyszące festiwalowi takie jak koncert Sławka Jaskułke, podczas którego odbędzie się prezentacja twórczości Kacpra Kowalskiego i pokaz projektu “Musher” Rafała Wojczala połączony z improwizacją muzyczną artysty. Wszystkie wystawy będzie można oglądać do 19 września.
Serdecznie zapraszamy.

————————————————-

REZYDENCI

Konstancja Nowina Konopka (1980) urodziła się i mieszka w Krakowie. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie i przez prawie dziesięć lat pracowała w administracji samorządowej, działała też społecznie jako radna dzielnicy, w której mieszka. W pewnym momencie życia pasja do fotografii skłoniła ją do porzucenia dotychczasowych zajęć. W 2012 obroniła dyplom Akademii Fotografii w Krakowie. W 2013 uczestniczyła w Programie Mentorskim Sputnik Photos w Warszawie. Obecnie jest studentką Instytutu Fotografii Kreatywnej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Czechach. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów, m.in. Lens Culture Student Photography Awards 2013, Leica Street Photo 2013, Slovak Press Photo 2016. Jest także finalistką konkursów: Vienna International Photo Awards 2013, The Miami Street Photography Festival 2013, Kolga Tbilisi Photo 2014 oraz Przetwórnia 2015. Jej zdjęcia były publikowane w ogólnopolskich i zagranicznych czasopismach tj. Polityka, Gazeta Wyborcza, K-MAG i 6Mois. Fotografie pochodzące z jej projektów fotograficznych – “1001 złych czynów” i “Minecraft” można znaleźć w książkach: No2 Sputnik Photos and Debuts 2015.

Kacper Kowalski (1977) mieszka i pracuje w Gdyni. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Gdańskiej. Specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka. Wykorzystując niezwykłą perspektywę i kontrolę nad obrazem, jaką posiada będąc jednocześnie fotografem i pilotem, pokazuje niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie. Tak powstają odrealnione, niemal graficzne fotografie – obrazy, przedstawiające wzory, symetrie i asymetrie tworzone przez człowieka i naturę. W styczniu 2014 roku ukazała się pierwsza debiutancka książka fotograficzna “Efekty uboczne”. We wrześniu 2017 roku ukazała się kolejna książka “OVER”, w której wychodzi poza ścisłe reguły dokumentu, rozliczając się z własnym “tu i teraz” po ponad 20 latach doświadczenia związanych z lotnictwem. Jego prace wystawiane są w galeriach i na festiwalach na całym świecie. Kowalski jest reprezentowany przez brytyjską agencję prasową Panos Pictures. Otrzymał nagrody i wyróżnienia w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych: World Press Photo (2009, 2014 i 2015) i wielu innych.

Maciej Moskwa (1982) mieszka i pracuje w Gdańsku. Jest absolwentem i wykładowcą Sopockich Szkół Fotografii. Zajmuje się fotoreportażem i długoterminowymi projektami fotograficznymi. Od 2011 wielokrotnie podróżował do Syrii, gdzie zajął się dokumentowaniem skutków konfliktu i rewolucji antyrządowej. Efektem tej pracy jest wydana wspólnie z Rafałem Grzenią, w 2016 roku, książka “Sura”. Moskwa jest założycielem kolektywu “Testigo Documentary” powstałego w 2009 roku i skupiającego dokumentalistów zajmujących się tematami społecznymi i politycznymi. Ich celem jest uwypuklenie problemów, uważanych za ważne w lokalnych społecznościach, a będących jednocześnie mikrokosmosami większych globalnych zagadnień. Kolektyw organizuje również warsztaty i wykłady dla studentów. Maciej jest wielokrotnym laureatem prestiżowych nagród w konkursach tj. Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, Fotoreporter Roku oraz Gdańsk Press Photo. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.

——————————————

PROGRAM

CZWARTEK 6 września 2018
14:00 Tadeusz Rolke – zapowiada Festiwal odsłonięciem 1. Sopockiego Fotopomnika / Plac Zdrojowy
18:30 Przedfestiwalowa Wystawa Instagramersów / Hotel Molo

PIĄTEK 7 września 2018
15:00 Maciej Moskwa – warsztaty / studio SSF WFH
18:30 Państwowa Galeria Sztuki – Otwarcie Festiwalu
– Wernisaż wystawy głównej rezydentów Festiwalu Fotografii 2018 – Konstancja Nowina Konopka, Kacper Kowalski, Maciej Moskwa
– Wernisaż wystawy Bogdana Dziworskiego f/5.6
– Wernisaż wystawy Wojciecha Grzędzińskiego Flashbacks
– Wernisaż wystawy aparatów konstrukcji Marka Mazura oraz cyklu fotografii Krzysztofa Mystkowskiego W tak pięknych okolicznościach… Sopotu
– Wernisaż wystawy DEBUTS 2018 pod patronatem doc! photomagazine
20:30 Sopot Centrum
– Wernisaż wystawy Krzysztofa Millera Podróż koleją transsyberyjską
– Premiera wystawy Grzegorza Wełnickiego ETERNAL
– Wernisaż wystawy Agaty Grzybowskiej – 9 bram, z powrotem ani jednej
22:30 Dwie zmiany
– Slideshow Rafała Wojczala Musher połączony z improwizacją muzyczną artysty

SOBOTA 8 września 2018
11:00 Premiera wystawy Zbigniewa Kosycarza z historycznymi zdjęciami Sopotu wraz z oprowadzaniem przez Macieja Kosycarza
12:00 Spotkanie autorskie z Wojciechem Grzędzińskim / PGS kawiarnia Let’s Art Cafe
14:00 Fotografia Dokumentalna dziś. Dyskusja z udziałem Agaty Grzybowskiej, Wojciecha Grzędzińskiego oraz Grzegorza Wełnickiego poprowadzi Adam Mazur.
16:00 Spotkanie autorskie z Bogdanem Dziworskim / PGS kawiarnia Let’s Art Cafe
18:00 Spotkanie poświęcone Krzysztofowi Millerowi / Sopot Centrum
20:00 Koncert Sławka Jaskułke z pokazem fotografii Kacpra Kowalskiego / Teatr na Plaży

NIEDZIELA 9 września 2018
10:00 – 14:00 Warsztaty Konstancja Nowina Konopka / Studio SSF WFH
14:00 Spotkanie poświęcone Markowi Mazurowi / PGS kawiarnia Let’s Art
15:30 Spotkanie autorskie z Agatą Grzybowską / Sopot Centrum
17:00 Oprowadzanie po wystawie ETERNAL z autorem Grzegorzem Wełnickim / Sopot Centrum
20:00 Wernisaż SSF WFH / Dwie zmianyWstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!
Na warsztaty obowiązują zapisy.

———————————————————————

Festiwal Fotografii W RAMACH SOPOTU powstał z inicjatywy i ze środków finansowych Miasta Sopotu

Dyrektor artystyczny: Tomasz Bergmann – tomekbergmann@gmail.com tel. 512 156 930
Partnerzy: Państwowa Galeria Sztuki, Sopockie Szkoły Fotografii WFH
Kuratorzy: Maja Kaszkur, Joanna Kinowska, Rafał Łochowski, Tomasz Bergmann
Identyfikacja Wizualna Festiwalu: Less studio
Produkcja festiwalu: Miasto Sopot – Patrycja Tuchanowska-Ruszkiewicz – patrycja.tuchanowska@um.sopot.pl

www.wramachsopotu.pl
wramachsopotu@gmail.com
FB: https://www.facebook.com/wramachsopotu/
Instagram: https://www.instagram.com/wramachsopotu/

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST