Ferie z sopockim muralem (16.01 – 29.01)

Ferie z sopockim muralem

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza grupy zorganizowane (szkoły i przedszkola) do udziału w zimowych warsztatach artystycznych pt. „Ferie z sopockim muralem”. Mural to sztuka w przestrzeni publicznej – wielkoformatowe obrazy na ścianach domów, placach, ulicach czy w parkach.

W czasie zajęć przyjrzymy się muralom  znajdującym się w Sopocie. „Józef Czerniawski”, „Maria Grzegorzewska 2022”, „Turystka”, „Sopocianki”, różnią się kompozycją, kolorem i techniką. Każda lekcja będzie dotyczyć jednego muralu. Zajęcia będą się odbywać w przestrzeni miejskiej i w sali edukacyjnej.

  • Od poniedziałku do czwartku (16-19 stycznia oraz 23-26 stycznia).
  • Czas trwania: ok. 1,5 h
  • Prowadzenie: Paula Nastały i Iwona Zając

Murale

Józef Czerniawski

Mural powstał przy ul. Boh. Monte Cassino 60, na rogu z ul. Grunwaldzką i przedstawia abstrakcyjny pejzaż. Jest kopią  obrazu namalowanego przez artystę. Nie przedstawia konkretnego miejsca i trudno rozpoznać łąkę, pole czy niebo.

Podczas warsztatów zobaczymy jak wielkość wpływa na odbiór pracy. Użyjemy różnych materiałów i kontrastowych kolorów.

Maria Grzegorzewska 2022

Mural ze słów zaprojektowany przez Eugenię Tynnę na zewnętrznej ścianie sali gimnastycznej Zespołu Szkół Specjalnych nr 5. Artystka użyła motta szkoły – słów Marii Grzegorzewskiej: „W przygotowaniu dzieci do życia trzeba dawać nie tylko światło, ale i ciepło”. Szare litery, które tworzą zdanie są ozdobione kolorowymi elementami metalowymi. Podczas zajęć pobawimy się różnymi kształtami liter i stworzymy trójwymiarową instalację.

Turystka

Przedstawia bosą kobietę w letniej sukience i przeciwsłonecznych okularach, która opiera się o ścianę, wystawiając twarz w kierunku słońca. Autorką projektu jest Anna Reinert. Obraz  powstał na budynku przy ul. Haffnera 24. W 2021 mural został odnowiony i „turystka” zmieniła swoją pozycję. Jej twarz spogląda na słońce pod innym kątem, a jedna z rąk swobodnie opada wzdłuż tułowia. Mural był malowany techniką podobną do przepróchy i podczas zajęć doświadczymy jak taki obraz powstaje.

Sopocianki

Mural Sopocianki znajduje się na ścianie Hali 100-lecia Sopotu, autorką muralu ścianie jest Marta Frej.  Przedstawia postacie kobiet, które zapisały się w 120-letniej historii Sopotu: Józefę Wnukową, malarkę i tkaczkę, Jadwigę Titz-Kosko, wybitną lekarkę i działaczkę społeczną, Marię Moczydłowską, nauczycielkę i działaczkę społeczną, a także Mariannę Zielonke (Selonke), w XIX w. pracującą jako posłaniec pocztowy na trasie Sopot-Gdańsk. Portrety kobiet powstały z szablonów, podczas zajęć poznamy tę technikę.

Informacje i zapisy

  • Terminy zajęć prosimy ustalać od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00
  • Zgłoszenia pod numerem telefonu tel. 58 551 06 21 104 lub 111
  • Zgłoszenia można również wysyłać pod adresem: edukacja@pgs.pl
  • Koszt: 5 zł od osoby
ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST