Do 6 marca 2022 prezentujemy wystawę dzieł sztuki, zakupionych kolekcji Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w latach 2020-2021. Zakupy dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Sopot.
Wśród nich znalazły się prace takich artystów jak: Łukasz Fruczek, Przemysław Garczyński, Zuza Golińska, Krzysztof Gliszczyński, Filip Kalkowski, Aneta Kublik, Grażyna Rigal, Anna Wypych, Maciej Świeszewski.
Łukasz Fruczek: zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką. Urodzony w Gdyni, studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z malarstwa obronił z wyróżnieniem w pracowni prof. Hugona Laseckiego w 2001 r. Brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Mieszka i tworzy w Sopocie. Malarstwo Łukasza Fruczka poszukuje syntezy między dyskretną narracją, a ascetyczną formą. Artysta na płótnach łączy techniki i buduje zróżnicowane faktury. Wśród quasi abstrakcyjnych motywów, pojawiają się na wskroś konkretne znaki, odwołujące się m.in. do historii i do istotnych dla artysty miejsc. Obrazy Fruczka znajdują się w kolekcjach w Polsce i na świecie. Autor był wyróżniony w kilku konkursach.
Przemysław Garczyński: Urodzony w Lublinie malarz i grafik. Studiował grafikę artystyczną na UMCS w Lublinie oraz malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prezentował swoje prace na wielu wystawach w kraju i za granicą. Artysta skupia swoją twórczość wokół mediów elektronicznych, temat ten przedstawia za pomocą tradycyjnych środków malarskich. Transgresyjne malarstwo Garczyńskiego ma silne graficzne geny, jest intelektualne i mocno symboliczne, epatuje kolorem intensywnym, technicznym. W jego obrazach nie trudno dopatrzyć się reinterpretacji architektonicznej przestrzeni ukształtowanej przez człowieka. Laureata Grand Prix Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu 29. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2019, finalista konkursu Artystyczna Podróż Hestii.
Zuza Golińska: urodzona w Gdańsku, mieszka i pracuje w Warszawie artystka multidyscyplinarna. Bada wpływ architektury i przestrzeni publicznej na człowieka. Jej sztuka odzwierciedla sposób, w jaki psychologia przestrzeni wpływa na samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka w dobie przyspieszenia cywilizacyjnego i późnego kapitalizmu. W swoich pracach Golińska często zaburza wyraźny podział na funkcjonalność i estetykę, badając wpływ form przestrzennych na emocje i decyzje użytkowników. Jest absolwentką Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracę magisterską pisała pod kierunkiem Andy Rottenberg. W 2015 roku zdobyła I nagrodę na Gdańskim Biennale Sztuki oraz nominację do nagrody StartPoint. W 2018 roku zdobyła nagrodę ArtePrize przyznawaną przez Fundację ArteVue i Delfina. Swoje prace prezentowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie Narodowej Galerii, Fundacji Delfina w Londynie, Galerii Narodowej w Pradze i wielu innych.
Krzysztof Gliszczyński: malarz, rysownik, pedagog, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiował w gdańskiej PWSSP (ASP) w latach 1982–1987. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego w 1987 r. Na gdańskiej uczelni pracuje od 1987 r., prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa. W latach 1995–2002 z grupą przyjaciół: Janem Buczkowskim, Dominiką Krechowicz, Maciejem Sieńkowskim i Krzysztofem Wróblewskim był współzałożycielem i współprowadzącym Galerię „Koło” w Gdańsku. W kadencji 2012–2016 prorektor ds. rozwoju i współpracy macierzystej uczelni.
Filip Kalkowski: Uzyskał dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Witosława Czerwonki oraz aneks w pracowni prof. Zygmunta Okrassy. W sztuce interesuje go człowiek i jego relacje z tym co go otacza. Jego wpływ na innego człowieka, na świat, w którym żyje. Koncentruje się na malarstwie i plakacie, ale nie jest mu obca grafika warsztatowa, rzeźba, rysunek i muzyka. Udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.
Aneta Kublik: Urodzona w 1992 r. w Gdańsku. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Gdyni, ze specjalizacją w ceramice. W 2018 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni profesora Krzysztofa Gliszczyńskiego. Laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w międzynarodowym konkursie na Najlepsze Dyplomy ASP 2018 oraz zdobywczyni Grand Prix w 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE 2018. W 2019 otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu dla młodych twórców Sopocka Muza 2019.
Grażyna Rigal: Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Malarka, autorka ilustracji dla dzieci, graficzka. Od 1997 projektuje i wykonuje unikatowe lalki, które wykorzystuje w swoich instalacjach. Jest autorką kostiumów i scenografii teatralnych. Projektuje też okładki płyt.
Anna Wypych: malarka, mieszkająca i tworząca w Gdyni. Maluje realistyczne portrety w tradycyjnej technice olejnej. Jej sztuka zawiera elementy hiperrealizmu, surrealizmu i czystej wyobraźni. Charakterystyczne dla niej są teksty filozoficzne, które zawsze uzupełniają jej prace. Artystka koncentruje się na kondycji ludzkiej, a jej silne portrety kobiet pokazują różnorodność wewnętrznej siły, która tkwi w ludziach widzianych z pozytywnego punktu widzenia. Jest laureatką wielu nagród. Jej obrazy znajdują się w stałych kolekcjach Europejskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Barcelonie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Miejskiego w Gdańsku, Muzeum Miejskiego w Gdyni. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach w kraju i zagranicą.
Maciej Świeszewski: urodzony w 1950 roku w Sopocie; malarz, rysownik, grafik. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP (obecnie ASP w Gdańsku). Profesor zwyczajny, od ponad ćwierć wieku prowadzi pracownię dyplomującą. Wystawiał swoje prace m.in. w Belgii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie czy Wielkiej Brytanii. Od początku lat 90. wiceprezes Fundacji im. Daniela Chodowieckiego, działającej przy berlińskiej Akademie der Künste, założonej przez Güntera Grassa. Szczególnie ceni sobie twórczość Jacka Malczewskiego, Witkacego oraz Tadeusza Kantora. Ostatniemu z nich w 1989 r. poświęcił obraz „Umarła Klasa”. Jego obraz „Ostatnia Wieczerza” od 2016 r. wisi w hali przylotów gdańskiego lotniska im. Lecha Wałęsy.