“Alfa_Bet Czarów”

Zapisy: Maja Murawska, edukacja@pgs.pl
Organizator: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Na projekt “Alfa_Bet Czarów” składają się warsztaty:

I. 6_kroków na południe
21.08 i 28.08.2020, godz. 10:30-13:30
Warsztaty „6_kroków na południe” to możliwość poznania zjawiska jakim jest performance oraz określenie własnych możliwości wyrażania siebie poprzez ruch. Tytuł symbolizuje podążanie w stronę optymizmu i odważne konstruowanie języka wizualnego. 
Pierwsze kroki to poznanie zjawisk performensu i happeningu oraz zrozumienie wybranych realizacji Mariny Abramowicz, Anne Imhoff i Magdy Jędry. Kolejne kroki to aktywności ruchowe. Wspólne ćwiczenia i rozmowy mają na celu poprawienie jakości życia, ćwiczenie wyobraźni i poszerzenie wiedzy na temat kultury.
Prowadzące warsztaty: Magda Jędra i Gosia Golińska
MAGDA JĘDRA. Tancerka, performerka, choreografka. Współzałożycielka grupy Good Girl Killer, z którą od lat tworzy spektakle wystawiane w przestrzeniach teatralnych, galeriach i przestrzeniach miejskich. Blisko jej do idei performensu i nurtu site-specific. Lubi przełamywać konwencje i posługiwać się odmiennymi stylistykami jednocześnie. Pierwszym założeniem w pracy nad spektaklem jest praca w procesie a najważniejszą motywacją szukanie specyficznej i właściwej jakości ruchu dla zbudowania wyrazistej wypowiedzi. Stworzyła kilka prac solowych, ale nade wszystko ceni sobie kontakt z innymi twórcami. Chętnie współpracuje z ludźmi, którzy zajmują się różnymi dziedzinami,  często wykraczającymi poza obszary sztuki. Ostatnia fascynacja to zioła, pąki i pędy. Próbuje rozpoznać to co rośnie dookoła. Uważna konsumentka. Mieszka w Gdańsku na Wzgórzu Magellana. 

II. Na_miarę
Warsztaty „Na_miarę” to aktywne spotkanie poruszające zagadnienia mody, ubioru i stylu. Na podstawie wybranych przykładów omówimy tematu ubioru subkultur, kwestię rozpoznawalności i zastosowania ubioru do budowania wizerunku grup wspólnotowych. Ubiór to najbliższy ciału element ludzkiej sylwetki. To wizualne DNA osoby, którą świat postrzega poprzez jego pryzmat. To również obszar ekspresji, możliwość przekazywania informacji i określania osobistego miejsca w świecie. 
Warsztaty zostaną zrealizowane w formie online – film warsztatowy znajdą Państwo na naszym profilu FB. Podczas krawieckich warsztatów paczworkowych uczestnik dowie się w jaki sposób kreatywnie zmienić wybrany elementów swojego ubioru. Zwykły T-shirt, dżinsy czy koszula przeistoczą się w zindywidualizowany komunikat. 
Prowadząca warsztaty: Gosia Golińska

III. Mobi_LOVE
Warsztaty „Mobi_LOVE” to wyjątkowe spotkanie artystyczne, w czasie którego uczestnicy poznają zasady ciążenia i równowagi. Poznamy znaczenia słów kompozycja otwarta, mobil, przestrzeń, a także twórczość amerykańskiego, nieżyjącego już rzeźbiarza Aleksandera Caldera oraz współcześnie powstającej twórczości Abrahama Cruzvillegasa z Meksyku. Po krótkim treningu ruchowym w utrzymywaniu równowagi uczestnicy przygotują rysunkowe projekty i wyjaśnią zasady na jakich obiekty mają się poruszać.  
Warsztaty zostaną zrealizowane w formie online – film warsztatowy znajdą Państwo na naszym profilu FB. Niezbędne materiały znajdziecie w domu, bazować będziemy głównie na materiałach recyclingowych – plastikowych i drewnianych opakowań oraz drutu. To właśnie z nich powstaną mikro rzeźby. 
Prowadząca warsztaty: Zuza Golińska
ZUZA GOLIŃSKA (ur. 1990, Gdańsk) jest artystą wizualnym mieszkającym i pracującym w Warszawie. Tworzy instalacje i projekty site-specific, które często eksplorują koncepcje struktury społecznej i przestrzeni. Absolwent 2015 Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracę magisterską napisała pod kierunkiem Andy Rottenberg. W 2014 i 2015 roku była zakwalifikowana do nagrody Hestia Artistic Journey Award. W tym samym roku zdobyła pierwszą nagrodę na gdańskim Biennale Sztuki. Stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2014) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016). W 2015 roku Golińska została nominowana do nagrody StartPoint Prize, nagrody europejskiej dla młodych artystów. Swoje prace prezentowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerii Narodowej Zachęta, Fundacji Delfina, Galerii Narodowej w Pradze i wielu innych. W latach 2015–2018 Golińska pracowała jako asystentka i młodszy wykładowca w Pracowni Działań Przestrzennych pod kierunkiem Mirosława Bałki. W 2018 roku wygrała nagrodę ArtePrize przyznawaną przez Fundację ArteVue i Delfina.

IV. ADRES_at
Warsztaty „ADRES_at” dotyczą sposobów komunikowania się w czasach internetowej fali informacji. Celem projektu jest uświadomienie konieczności pielęgnacji i aktywnego rozwoju języka, a tym samym polskiej kultury, stanowiącej syntezę wartości narodowych. 
Warsztaty zostaną zrealizowane w formie online – film warsztatowy znajdą Państwo na naszym profilu FB. Uczestnicy dowiedzą się jak wykonać własne pocztówki i znaczki pocztowe w dowolnej technice. Opieczętowane, zapisane lub zarysowane, z treścią lub bez treści, z doklejonymi elementami, będą mogły być wysłane do wskazanych adresatów. Warsztaty są zachętą do kultywowania tradycji wysyłania kartek pocztowych oraz informacji odręcznie pisanej. 
Prowadząca warsztaty: Gosia Golińska

V. Q_racja Piękności
01.10 i 02.10.2020, godz. 11:00-14:00
Warsztaty poruszające temat piękna w sztuce na podstawie wybranych książek ilustrowanych. Uczestnicy warsztatów wykonają własne książki w technice akwarelowej. Warsztaty poprowadzi sopocka artystka Grażyna Rigall, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego.
Prowadzące warsztaty: Grażyna Rigall, Gosia Golińska
GRAŻYNA RIGALL. Absolwentka wydziału malarstwa gdańskiej ASP. Ilustratorka, malarka i graficzka. Tworzy instalacje z wykorzystaniem wykonywanych przez siebie lalek. Autorka ilustracji do kilkunastu książek dla dzieci , m.in. Katarzyny Ryrych „Łopianowe pole” (nagroda Książka Roku IBBY 2017, nagroda Jury portalu granice.pl dla najlepszej książki na jesień 2017), Marzeny Matuszak „Człowiek jaki jest, każdy widzi” (wyróżnienie na międzynarodowym konkursie Jasnowidze 2014), Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Humory Hipolita Kabla”. Autorka książki kulinarnej (wraz z Alojzym Rigallem) „Baba Ali – bryły w przestrzeni, warzywa w kosmosie”. Autorka okładek kilku płyt trójmiejskich artystów, m.in. Sławka Jaskułke i Wojtka Staroniewicza. Jest współtwórczynią scenografii do Przenośnego Muzeum Rysunku Dziecięcego oraz do spektaklu „Alicja w krainie liter” autorstwa Elżbiety Jeznach w Paryżu. Autorka lalek do spektaklu „Śpiąca królewna” i „Abecadło z pieca nie spadło” w reżyserii Luby Zarębińskiej. Współautorka (z Konradem Kulczyńskim) teledysku do utworu Grzegorza Nawrockiego „Fałszywe wschody słońca” (nominacja do nagrody DOKI, Gdańsk 2017), „Kosmiczna karetka” i krótkometrażowego filmu „Fantastyczne zniknięcie” zrealizowanego w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

Autorką koncepcji projektu Alfa_Bet Czarów i prowadzącą warsztaty jest Gosia Golińska.
GOSIA GOLIŃSKA. Absolwentka ASP w Gdańsku, mieszkanka Sopotu, związana ze środowiskiem trójmiejskim. Działa i współpracuje w wielu dziedzinach – jest graficzką, projektantką, kuratorką, scenografką i kostiumografką. Aktywnie reaguje na zjawiska społeczne i ich odbicie w sztukach plastycznych. Brała udział w wystawach zbiorowych, sympozjach i spotkaniach w Polsce i Niemczech i Francji. Przez lata eksponowała prace swoje i innych twórców w ramach projektu Sopot, ulica Sztuki. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów i wystaw jako kuratorka, pomysłodawczyni i uczestniczka. Prowadzi otwartą pracownię, gdzie organizuje prezentacje prac i autorskie warsztaty. Głęboko wierzy w sens sztuki. Stypendystka Hochschule für Künste w Bremen, Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Sopotu i Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. W Stoczni Gdańskiej, w Hali B64 koordynuje działania w ramach wydarzeń In_HALA_cje B64. Kolekcjonuje historie kobiet i organizuje autorskie warsztaty, prowadzi blogi:
typo-aerobik.tumblr.com
inhalacjeb64.tumblr.com
alfa-bet-czarow.tumblr.com
sukienka-do-ziemi.blogspot.com

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z Art. 80 ust. 1 z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

logo ministerstwo

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST