“Alfa_Bet_Czarów”

Zapisy: Maja Murawska, edukacja@pgs.pl
Organizator: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Na projekt “Alfa_Bet_Czarów” składają się warsztaty:

I. 6_kroków na południe
21.08 i 28.08.2020, godz. 10:30-13:30
Warsztaty „6_kroków na południe” to możliwość poznania zjawiska jakim jest performance oraz określenie własnych możliwości wyrażania siebie poprzez ruch. Tytuł symbolizuje podążanie w stronę optymizmu i odważne konstruowanie języka wizualnego. 
Pierwsze kroki to poznanie zjawisk performensu i happeningu oraz zrozumienie wybranych realizacji Mariny Abramowicz, Anne Imhoff i Magdy Jędry. Kolejne kroki to aktywności ruchowe. Wspólne ćwiczenia i rozmowy mają na celu poprawienie jakości życia, ćwiczenie wyobraźni i poszerzenie wiedzy na temat kultury.
Prowadzące warsztaty: Magda Jędra i Gosia Golińska
MAGDA JĘDRA. Tancerka, performerka, choreografka. Współzałożycielka grupy Good Girl Killer, z którą od lat tworzy spektakle wystawiane w przestrzeniach teatralnych, galeriach i przestrzeniach miejskich. Blisko jej do idei performensu i nurtu site-specific. Lubi przełamywać konwencje i posługiwać się odmiennymi stylistykami jednocześnie. Pierwszym założeniem w pracy nad spektaklem jest praca w procesie a najważniejszą motywacją szukanie specyficznej i właściwej jakości ruchu dla zbudowania wyrazistej wypowiedzi. Stworzyła kilka prac solowych, ale nade wszystko ceni sobie kontakt z innymi twórcami. Chętnie współpracuje z ludźmi, którzy zajmują się różnymi dziedzinami,  często wykraczającymi poza obszary sztuki. Ostatnia fascynacja to zioła, pąki i pędy. Próbuje rozpoznać to co rośnie dookoła. Uważna konsumentka. Mieszka w Gdańsku na Wzgórzu Magellana. 
GOSIA GOLIŃSKA. Absolwentka WSSP w Gdańsku (1989). Studiowała w pracowni Cypriana Kościelniaka, Mieczysława Wasilewskiego, pracę dyplomową wykonała u prof. Witolda Janowskiego. Działa i współpracuje w wielu dziedzinach – jest graficzką, projektantką, kuratorką, scenografką, kostiumografką i performerką. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i sympozjach (wybrane wystawy: „GraiFika Gosia Golińska”, „Żyję/Alive”, „Sprawność: Kobieta”, „my grrrl”, „M/morze. Gosia Golińska”, „BODY WORKS”). Eksponowała prace swoje i innych twórców w ramach projektu „Sopot, ulica Sztuki”. Prowadzi Ćwiczenia Plastyczne ze studentkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sopocie. Współpracuje z Teatrem Ubogi Relacji w Dziennym Ośrodku Pomocy Społecznej. Uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach teatralnych i filmowych, współpracując w pionie kostiumograficznym i scenograficznym. Opiekuje się Halą B64 na terenie Stoczni Gdańskiej i realizuje tam autorski program rewitalizujący przez sztukę. Otrzymała stypendium Hochschule für Künste w Bremen, Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Sopotu i Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego; Kontynuuje projekty w Internecie:  sukienka-do-ziemi.blogspot.comtypo-aerobik.tumblr.comalfa-bet-czarow.tumblr.cominhalacjeb64.tumblr.com

II. Na_miarę
Warsztaty z szycia poprowadzi Gosią Golińską. Ubiór to najbliższy ciału element ludzkiej sylwetki. Poznanie własnego wizualnego DNA.

III. Mobi_LOVE
Warsztaty z formami przestrzennymi. Poznanie zasad ciążenia i równowagi. Wykonanie instalacji z ruchomych elementów pod kierunkiem Zuzy Golińskiej. 

IV. ADRES_at
3.10.2020, godz. 11:00
Bezpłatne warsztaty artystyczne dla dzieci i rodziców.
Zajęcia poświęcone sposobom komunikowania się w czasach internetowej fali informacji. Wspólnie zastanowimy się nad możliwościami jakie niosą ze sobą tradycyjne i współczesne sposoby wysyłania do siebie informacji, obejrzymy przykłady tradycyjnych druków pocztowych, autorskich pocztówek i najpiękniejszych obiektów znajdujących się w kolekcjach deltiologicznych (zbierających karty pocztowe). Podczas warsztatów uczestnicy wykonają własne pocztówki i znaczki pocztowe w dowolnej technice. Opieczętowane, zapisane lub zarysowane, z treścią lub bez treści, z doklejonymi elementami zostaną wysłane do wybranych adresatów. 

V. Q_racja Piękna
2.10.2020, godz. 11:00
Warsztaty poruszające temat piękna w sztuce na podstawie wybranych książek ilustrowanych. Uczestnicy warsztatów wykonają własne książki w technice akwarelowej. Warsztaty poprowadzi sopocka artystka Grażyna Rigall, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego.

Autorką koncepcji projektu Alfa_Bet Czarów i prowadzącą warsztaty jest Gosia Golińska, absolwentka ASP w Gdańsku, mieszkanka Sopotu, związana ze środowiskiem trójmiejskim. Angażuje się w wiele projektów społecznych, które łączy z dziedzinami plastycznymi. O jej działaniach w kontekście projektu Alfa_Bet_Czarów, a także o zorganizowanych już w ramach projektu warsztatów, przeczytać można na jej blogu: alfa-bet-czarow.tumblr.com

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z Art. 80 ust. 1 z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

logo ministerstwo
ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST