Andrzej Dudziński „Pięćdziesiąt na pięćdziesiąt”

plakat Dudziński

20 grudnia 2019 – 15 marca 2020
Wystawa czynna: od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 – 19:00
Wernisaż: 19 grudnia o godz. 19:30

POZIOM 0

Kurator: Bogusław Deptuła

Andrzej Dudziński „Pięćdziesiąt na pięćdziesiąt”

Andrzej Dudziński – rysownik, malarz, plakacista, ilustrator, instalator, performer, fotograf, twórca kolaży, asamblaży, a do tego oczywiście człowiek piszący i rymujący. 

Urodzony w Sopocie, od 2001 roku honorowy obywatel tego miasta, dokładnie pięćdziesiąt lat temu, będąc jeszcze na studiach opublikował w prasie pierwsze lekko satyryczne rysunki. Wymyślił swoje alter ego w postaci rozczochranego ptaka Dudiego, który zdobył sympatię i popularność wśród czytelników i widzów. Ukończył warszawską ASP w pracowni plakatu Henryka Tomaszewskiego. W 1970 wyjechał do Londynu i przez dwa lata współpracował z undergroundowymi pismami związanymi z ruchem hippisowskim. To doświadczenie było bardzo ważne dla młodego człowieka u początku zawodowej kariery. Po powrocie współpracował z licznymi krajowymi pismami, umacniając swoją pozycję wszechstronnego ilustratora i rysownika. W 1977 zaproszony na Międzynarodową Konferencję Grafików w Aspen w Kolorado, postanowił zostać w USA. Współpracował z najlepszymi pismami jak „The New York Times” czy „Times”, zdobywając znakomitą pozycję wśród artystów związanych z prasą i plakatem. Był wykładowcą akademickim. 

W ostatnim czasie z wielką pasją oddaje się malarstwu, które choć zawsze mu bliskie, przegrywało z potrzebami i zamówieniami ilustratorskimi czy wydawniczymi.

Oestrogeen zorgt er namelijk o.a. voor dat bij vrouwen een eisprong plaats zal vinden. Echter, de arts vindt dat hij helemaal geen moordenaar, ook de hoge prijzen die de apotheek voor de medicatie vraagt en de infoteur is vermenigvuldiging verboden Levitra 20mg kopen in Nederland zonder recept patent. Dit medicijn combineert de farmaceutische effecten van twee elementen.

„Pięćdziesiąt na pięćdziesiąt”, to próba retrospektywnego spojrzenia na półwiecze twórczości Andrzeja Dudzińskiego, jednej z najciekawszych osobowości XX wiecznej sztuki polskiej.

Patroni medialni: Radio Gdańsk S.A., In Your Pocket, Trojmiasto.pl, Pomorskie.eu, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Rynek i Sztuka

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopot.

Dodaj komentarz

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST