Andrzej Dudziński “Pięćdziesiąt na pięćdziesiąt”

plakat Dudziński

20 grudnia 2019 – 15 marca 2020
Wystawa czynna: od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 – 19:00
Wernisaż: 19 grudnia o godz. 19:30

POZIOM 0

Kurator: Bogusław Deptuła

Andrzej Dudziński “Pięćdziesiąt na pięćdziesiąt”

Andrzej Dudziński – rysownik, malarz, plakacista, ilustrator, instalator, performer, fotograf, twórca kolaży, asamblaży, a do tego oczywiście człowiek piszący i rymujący. 

Urodzony w Sopocie, od 2001 roku honorowy obywatel tego miasta, dokładnie pięćdziesiąt lat temu, będąc jeszcze na studiach opublikował w prasie pierwsze lekko satyryczne rysunki. Wymyślił swoje alter ego w postaci rozczochranego ptaka Dudiego, który zdobył sympatię i popularność wśród czytelników i widzów. Ukończył warszawską ASP w pracowni plakatu Henryka Tomaszewskiego. W 1970 wyjechał do Londynu i przez dwa lata współpracował z undergroundowymi pismami związanymi z ruchem hippisowskim. To doświadczenie było bardzo ważne dla młodego człowieka u początku zawodowej kariery. Po powrocie współpracował z licznymi krajowymi pismami, umacniając swoją pozycję wszechstronnego ilustratora i rysownika. W 1977 zaproszony na Międzynarodową Konferencję Grafików w Aspen w Kolorado, postanowił zostać w USA. Współpracował z najlepszymi pismami jak „The New York Times” czy „Times”, zdobywając znakomitą pozycję wśród artystów związanych z prasą i plakatem. Był wykładowcą akademickim. 

W ostatnim czasie z wielką pasją oddaje się malarstwu, które choć zawsze mu bliskie, przegrywało z potrzebami i zamówieniami ilustratorskimi czy wydawniczymi.

„Pięćdziesiąt na pięćdziesiąt”, to próba retrospektywnego spojrzenia na półwiecze twórczości Andrzeja Dudzińskiego, jednej z najciekawszych osobowości XX wiecznej sztuki polskiej.

Patroni medialni: Radio Gdańsk S.A., In Your Pocket, Trojmiasto.pl, Pomorskie.eu, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Rynek i Sztuka

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopot.

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST