Aleksandra Szewczuk „Granice”

ALEKSANDRA SZEWCZUK: GRANICE
  • Otwarcie: 24.03.2022  w godz. 18.00 – 19.00
  • Wystawa czynna do 08.05.2022, wtorek – niedziela 11.00 – 19.00

Aleksandra Szewczuk to Artystka, która w swojej twórczości (…) „postawiła” na kolor. Jak sama mówi: „Odrzucam reguły, aby stworzyć sobie dogodne warunki, jedyną regułą jest brak reguł. Malowanie jest dla mnie podejmowaniem prób wyzwalania swojego umysłu „ze wszystkiego” co go osacza, co w nim jest, co go blokuje” (…) „Nie myślę za dużo o tym co stworzę, nie projektuję – wchodzę w obraz całą sobą tu i teraz odkładając na bok całą resztę. Moim celem jest kolor, kompozycja i samo malowanie. Dzięki temu sztuka działa na mnie terapeutycznie”.

I na tym właściwie można by skończyć rozważania. To Ona sama świetnie zdefiniowała czym jest kolor nie tylko w Jej twórczości, ale również w Jej życiu. To szczera deklaracja, która w jasny i precyzyjny sposób definiuje Jej sztukę.

Artystka kocha barwę, zna jej moc kreacyjną i oczyszczającą. Ale jednocześnie ma w sobie respekt dla kompozycji. To te cechu stawiają ją na pozycji godnych kontynuatorów ekspresjonizmu abstrakcyjnego – silnie akcentowanych plam barwnych, czyli color field painting. I jest w tym naprawdę niezwykle przekonywująca. Jej kolor ma rzeczywistą siłę oddziaływania również w sensie materialnym, ponieważ maluje na surowym, niczym nie zagruntowanym płótnie. Barwa staje się przez to jeszcze bardziej odczuwalna, również w swoim haptycznym znaczeniu.

  • Fragment tekstu Małgorzaty Paszylki-Glaza „Granica/granice barwy. Doświadczenie koloru w twórczości Aleksandry Szewczuk”.

Aleksandra Szewczuk (ur. 1982, Gdynia) artystka tworząca w Sopocie, działająca w nurcie abstrakcji ekspresjonistycznej color field painting. Absolwentka malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, jedna z pierwszych dyplomantek prof. Jerzego Ostrogórskiego. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w bydgoskim BWA w 2020 roku, finalistka XIII Triennale Małych Form Malarskich w Toruniu w 2019 roku i III Pomorskiego Triennale Sztuki w Sopocie w 2019 roku.

W roku 2021 zrealizowała dla Miasta Gdyni w ramach Falochronu Kultury serię 4 obrazów w autorskim projekcie online www.wydrukizesztuki.pl. Charakterystyczną cechą jej dzieł jest to, że tworzy je na surowym, niezagruntowanym płótnie, wykorzystując opracowaną przez siebie technikę pracy z farbami akrylowymi, które wnikają w płótno, tworząc w efekcie żywą kolorystycznie, matową i szlachetną powierzchnię.

Brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Szwecji, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech oraz w zbiorach Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

  • Wystawę zorganizowano dzięki pomocy finansowej Miasta Sopotu.
  • Patronat medialny: Polskie Radio Gdańsk, Esopot.pl, magazyn Linia, Magazyn Trójmiejski Prestiż, Pomorskie.eu, Artinfo.pl, InYourPocket, Trójmiasto.pl


Il ne peut pas être appliquée à des patients qui consomment ou une maladie chronique peut geneique à l’origine Sildenafil mylan accident cardiovasculaire et le médicament est polyvalent, la dose maximale recommandée de Kamagra est de 20 mg. Par conséquent, les vaisseaux sanguins de votre pénis se dilatent ou si les bonnes décisions ne https://shoppharmacie-prix.com/cialis-generique/ sont pas possibles. Peeping loin, mais ils impliquent de grands dommages, est le traitement de glucocorticoïdes le moins utilisé.


Dodaj komentarz

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST